2023. június 9., péntek

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

 Szombaton búcsús ünnep keretében ünnepélyesen felavatják a magyar kormány támogatásával épült napközi otthont Nyárádszeredában. A Kárpát-medencei óvodafejlesztési program keretében ez a második beruházás a kisvárosban, miután tavaly ősszel átadták az újonnan épült bölcsődét is.


Az utolsó munkálatok folynak a helyszínen a hétvégi avatás előtt
Fotó: Gligor Róbert László
  Az eredményekkel elégedett, de az út rögös volt – így jellemezné Tóth Sándor polgármester azt a folyamatot, amely akkor kezdődött, amikor a magyar kormány meghirdette támogatási programját napközik és bölcsődék építésére vagy felújítására. Nyárádszeredában nem volt bölcsőde, csak napközi, de az is nagyon szűk helyen, ezért feltétlenül lépni kellett ezen a téren. Kezdetben a református egyházközségben nem lelt partnerre a bölcsődeépítési szándékában, de Drócsa László római katolikus plébános készségesen állt a rendelkezésükre, hogy a település központjában új napközi létesülhessen. Azóta a kérdések rendeződtek, és tavaly már át is adták a református egyház közreműködésével épült bölcsődét, amit azonban csak idén szeptembertől vehetnek használatba a gyerekek, és a katolikus egyház támogatásával épülő napközi otthont is avathatják a hét végén. Mindkét beruházáshoz az anyagi alapot a magyar kormány biztosította, de sokat nyomott a latban az önkormányzat támogatása is. „Az elmúlt években minden téren nagyon jó viszony alakult ki a református és katolikus egyházakkal, és ezek az építkezések közelebb hoztak minket, egyházakat és önkormányzatot, de közelebb hozták egymáshoz a közösséget is, és ez meg is látszik” – véli az elöljáró. Mindemellett állnak a kézzelfogható eredmények, az épületek, és a településen vannak gyerekek, akik belakják azokat.

 Az új helyszínre két csoport költözik át a jelenlegi négycsoportos napköziből, így mindkét helyen tágasabb, jobb körülmények lesznek. Olyan eredménye is van ennek a projektnek, hogy a katolikus egyházközség megvásárolhatta a régi gyógyszertár feletti épületrészt a hozzá tartozó telekkel együtt, itt felépülhetett a napközi, és lesz tágas környezet is. 

 Az új helyszínen két csoport számára működik majd konyha, étkező, külön-külön játszószobák és hálótermek, mosdók, lesz mosókonyha és szárító is, azaz minden közegészségügyi követelménynek megfelel majd az intézmény. Szeptemberig bebútorozzák, rendezik a környezetet a gyerekek számára. Jelenleg az utolsó simítások folynak az épületben és az udvaron, hogy szombaton méltón fogadhassa a vendégeket az intézmény. A beruházás közel 200 millió forintba került, amihez az önkormányzat hozzávetőleg 200 ezer lejes támogatást nyújtott a térrendezés, aszfaltozás, kerítés, játszótér megépítése révén, de a katolikus egyház is hozzájárult – összegzett Tóth Sándor.

 A hét végén a nyárádszeredai katolikus közösség többszörösen ünnepel, az ünnepi eseményeken jelen lesz a főpásztor is, Kovács Gergely gyulafehérvári római katolikus érsek: délelőtt 10.45 órától a szentannai templom megáldására kerül sor, 12 órától a városközpontban álló Jézus Szíve-templomban lesz ünnepi szentmise az épület felszentelésének 40. évfordulója alkalmából, 13.30 órától pedig megáldják a szomszédos Márton Áron Házban a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program keretében létrehozott új napközi otthont.


Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató