2024. june 30., Sunday

Újabb román ezüst evezésben

A szerdai arany és ezüst után újabb román hajó tagjai állhattak fel a tokiói olimpián a dobogóra evezésben. Ezúttal a férfi páros hajó legénysége, Marius Cozmiuc és Ciprian Tudosă ünnepelhetett. A döntőben 500 méter után még az ötödik helyen álltak, majd a táv felénél feljöttek a 3. helyre. 1500 méternél már a második helyen haladtak, és ezt meg is őrizték a célig, ahol 1,29 másodperc hátránnyal zártak az olimpiai bajnok horvát hajó mögött. A második érem férfievezésben azért figyelemre méltó, mert 1988 óta csak női hajóknak sikerült Románia számára érmeket szerezni az ötkarikás játékokon. Az ezüstérmes csapat tagja, Marius Cozmiuc azt mondta, biztos volt az éremben: „Sikerült megőriznünk végig a ritmust, a végére pedig még növeltük is a sebességet, de a horvát Šinković fivérek jól tartották magukat az élen. Eddig mindig csak nagyon nehezen jutottunk ki az olimpiákra, és esélyünk sem volt A döntőbe jutni, ám íme, most megszereztük az ezüstöt. Ez mutatja, hogy soha ne add fel, a végsőkig küzdj, hogy teljesüljön az álmod.”

Néhány szóban a többi csütörtöki román és magyar eredményről:

Cselgáncs. A férfi 100 kg-os súlycsoportban Cirjenics Miklós az első körből küzdelem nélkül jutott tovább ellenfele visszalépése következtében. A következő meccsen azonban ipponnal alulmaradt az orosz Nijaz Iljaszovval szemben, és kiesett.

Evezés. A női páros B döntőjében Románia hajója a harmadik helyen végzett, így összesítésben a 9. helyet szerezte meg. A női könnyűsúlyú kétpárevezős versenyszám döntőjében a román hajó a hatodik helyen végzett a döntő futamban. A férfi egyes szkiff második elődöntőjében Pétervári-Molnár Bendegúz az ötödik helyet szerezte meg, így a B döntőben evezhet.

Sportlövészet. A 25 méteres női pisztoly versenyszámban a precíziós lövéseket követően Major Veronika a 42. helyen áll. Holnap a versenyszám gyorsasági komponense következik.

Úszás. Férfi 200 méteres hátúszásban Telegdy Ádám az elődöntőben úszott negyedik idejével bejutott a szám fináléjába. A női 200 méteres pillangóúszásban Kapás Boglárka éppen csak lemaradt a dobogóról, a 4. helyen végzett. A férfi 100 méteres gyorsúszás döntőjében David Popovici, elődöntőbeli idejétől jócskán elmaradva a 7. helyen végzett, Németh Nándor a nyolcadik lett. A férfi 200 méteres vegyes úszásban Cseh László 35 évesen is bejutott az olimpiai döntőbe, a nyolcadik eredménnyel. A női 4x200 méteres gyorsváltó döntőjét Magyarország csapata a hetedik helyen fejezte be. A délutáni előfutamokban női 800 gyorson Késely Ajna a 13. idővel fejezte be a versenyt. Férfi 100 pillangóban Milák Kristóf a második, Szabó Szebasztián a 14. idővel jutott elődöntőbe, Daniel Martin az 53. lett. Női 200 háton Burián Katalin a 8. idővel elődöntős, Hosszú Katinka a 20. helyen zárta a szereplését. Az olimpia műsorán először szereplő 4x100 méteres vegyes váltóban Magyarország csapata a 15. időt úszta, és nem lesz ott a döntőben.

Vitorlázás. A férfi Laser hajóosztályban Vadnai Benjámin a 7. és 8. futamok után a 18. helyen áll. A női Laser Radialban Érdi Mária – ugyancsak nyolc futam után – a tizenötödik. A RS:X széllovas kategóriában a 12. futamot követően Cholnoky Sára a 25. helyet szerezte meg. A finndingi hajóosztályban az 5-6. futamokat rendezték, ezeket követően Berecz Zsombor visszacsúszott a 3. helyre, de még mindig a dobogón!

Vívás. A hetedik helyen végzett Magyarország a női tőr csapatversenyben. Az első körben Olaszország 45-32-re verte a magyar csapatot, majd az első helyosztón Kanadától kaptak ki a 45-33-ra a magyar vívók. Az utolsó mérkőzést Egyiptom ellen a 7. helyért vívták. A magyarok a harmadik váltásban vették át a vezetést, és végül 45-28-as győzelemmel zártak. Az utolsó előtti váltásban pástra lépett a csapat tartaléka, a 45 éves Mohamed Aida is, aki ezzel a hetedik olimpiáját teljesítette.

Vízilabda. A férficsoportkörben Magyarország csapatának az egész mezőny legszerényebb képességű csapata, Dél-Afrika volt a csütörtöki ellenfele. Märcz Tamás csapata pedig nem kímélte a riválist, ezen a szinten igen ritka 23-1-es fölénnyel szerezte meg a győzelmet.

Magyar és román sportolók szombati versenyprogramja

A kezdési időpontok romániai idősáv szerint:

Triatlon vegyes váltó (1:30) Magyarország.

Vívás, női csapatverseny (4:00) Magyarország.

Úszás, döntők (4:30), a csütörtök esti előfutamok eredményeinek függvényében.

Sportlövészet, női 50 méter puska, három lőállás (6:00): Mészáros Eszter.

Vitorlázás (6:05): finndigi hajóosztály, 7-8. futam, Berecz Zsombor.

Atlétika, női 100 gát előfutam (5:00) Kozák Luca; női 800 m elődöntő (14:50) Bartha-Kéri Bianka továbbjutás esetén.

Vízilabda, férficsoportkör (8:00): Magyarország – Egyesült Államok.

Kézilabda, női csoportkör (13:30): Magyarország – Spanyolország.