2023. november 30., csütörtök

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

Erasmus, országos versenyek, kitűnő eredmények

Már a tavalyi tanévben számos kiváló eredményt tudhatott magáénak Marosvásárhely legnevesebb alma matere, amit annak is köszönhet, hogy idejében nekiálltak a tervezésnek, és az iskola vezetősége öt évre előre felépítette a stratégiáját. 

Fotó: Karácsonyi Zsigmond

– A terveink között fajsúlyosan szerepelt és szerepel a nemzetközi kapcsolatok minél nagyobb fokú felélénkítése – mondta lapunknak Hajdú Zoltán, a Bolyai Farkas Elméleti Líceum igazgatója. Elmondta, hogy ezek a kapcsolatok lehetőséget kínálnak számukra, hogy ellessék, eltanulják más iskoláktól a jó módszereket, és az iskola tanárai előtt is megnyílik egy ajtó különböző újdonságokkal. 

A 2022–2023-as tanévet már úgy kezdte az iskola, hogy négy Erasmus-projektje már működött, és a résztvevők tanév közben egy újabb sikeres projektet írtak meg. Az első és egyben legrégebbi, az iskolában működő Erasmus-projekt a Kristálytiszta elektronika, amely kimondottan a reál tagozatos diákoknak és tanároknak szól, itthon a Sapientia Tudományegyetemmel valósítják meg. Továbbá bevontak egy olyan magyarországi vállalatot, amely kimondottan az elektronikával foglalkozik, illetve egy magyarországi és egy felvidéki iskolát. A programban részt vevő diákok elektronikai eszközöket készítenek, illetve mindenik tanintézményben szerveznek egy elektronikai kört, ezenkívül minden nyáron egy tábort is szerveznek a Balatonon, ahol mind a diákok, mind a tanárok találkoznak, és bemutatják egymásnak azokat az eszközöket, amelyeket elkészítettek. 

– Ez az Erasmus-projektünk az idei tanévben már a harmadik szakaszába lépett, eddig készültek az eszközök, most pedig kis videókat fognak forgatni a diákok, amelyeket eljuttatják olyan iskolákhoz, amelyek nem vettek részt az Erasmus-programban, ezzel szeretnék népszerűsíteni a programot, illetve azzal, hogy elküldjük az elektronikai eszközöket is ezekbe az iskolákba – mondta Hajdú Zoltán.

A másik, tavaly is működött Erasmus-program a hátrányos helyzetű gyermekek támogatására szolgál, célja a diákok felkarolása és a lehetőség számukra, hogy utazzanak, kapcsolatokat építsenek ki maguknak. Ennek keretében volt Marosvásárhelyen egy találkozó, ahová Spanyolországból, Litvániából és Magyarországról érkeztek diákok és tanárok, ez pedig júliusban megismétlődött Litvániában. Ugyanezen program keretében szokták szervezni a Ligetben a paralimpiát. A harmadik Erasmus-programot, amelyben a Bolyai Farkas Elméleti Líceum is részt vesz, közösen írták egy magyarországi, egy felvidéki és egy vajdasági iskolával, és a környezet-

védelemről szól. Iskolánk számára egy kellemes meglepetés ezen a programon belül, hogy a legnagyobb esemény, egy nyári tábor Szovátán volt megszervezve, ahol 40 diák és mintegy 30 tanár vett részt, a tematika pedig teljes mértékben a fenntarthatóság volt – emelte ki a Bolyai Farkas Elméleti Líceum igazgatója.

Szintén a környezetvédelemnél maradva az iskolának most indul el a negyedik Erasmus-programja, aminek a címe is már sok mindenről árulkodik: Ültessünk egy fát! Ebben a programban a Bolyai Farkas Elméleti Líceum mellett egy törökországi iskola és egy olaszországi egyetem vesz részt, továbbá ennek is részét képezi egy diák- és tanárcsere. Ez azt jelenti, hogy az idei tanévben is utaznak innen tanárok és diákok Törökországba és Olaszországba, illetve az ott dolgozók és tanulók eljönnek hozzánk – mondta az igazgató.

A 2023 februárjában elkezdett program, ami a tanárok oktatását célozza, szintén folytatódik. Bár most nem beszélhetünk online oktatásról, így is nagyon fontos, hogy a tanügyben dolgozók sajátítsák el azokat a módszereket, amelyeket a digitális oktatás megkövetel tőlük. Ennek a projektnek a keretében az iskola nyolc tanára, két csoportra osztva, Olaszországban vett részt egy képzésen, ahol az online felmérésbe és az online játékos módszerek használatába kaphattak betekintést. Az idén a nyolc kolléga az ott tanultakat bemutatja a teljes tanári karnak, sőt a megyei szakkörökön is – mondta Hajdú Zoltán. Az utolsó program pedig a diákmobilitás és az informatika iránt érdeklődőkhöz szól, és júliusban érkezett az értesítő, hogy a Bolyai Farkas Elméleti Líceum bekerült a programba. A központi elem a webfejlesztés; új tudásanyagot a diákok Spanyolországban szerezhetnek, ahova az informatikatanárok vezetésével három hétre látogatnak majd el.

Az Erasmus-programokon túl a tavalyi tanévben rekordszámú, különböző versenyeken részt vevő diákot is számlált, illetve az eddigieknél is jóval több versenynek adott otthont az iskola. A versenyek megtervezése szeptemberben kezdődik, akkor döntik el, hogy az iskolák milyen megyei vagy országos versenyeket szervezhetnek meg, ez történhet akár vállalásos alapon, akár minisztériumi felkérés útján, magyarázta az igazgató. A Bolyai Farkas Elméleti Líceum a minisztérium felkérésére a magyar kisebbség történelme tantárgyverseny országos szakaszát kellett megszervezze, ez egy hatalmas megtiszteltetés volt számukra, hiszen Maros megyében először szervezték meg az országos fordulót, nyomatékosította az igazgató.

Emellett az országos informatikai tantárgyversenyt is Maros megyében szervezték meg az 5-8. osztályosok számára. Mivel nagyon sok diák vett részt, párhuzamosan több iskolában zajlott a verseny, ezeket az oktatási intézményeket a tanfelügyelőség jelölte ki. Mivel a Bolyai is részt vett a szervezésben, a négy évfolyam közül az egyiknek a versenye az iskola informatikalaborjaiban zajlott. Ezen a versenyen az volt az igazi kihívás, hogy ugyanolyan számítógépeket kellett biztosítani a versenyző diákoknak.

Még mindig az országos versenyeknél maradva, a tavalyi tanévben is megszervezték az iskola életében már hagyományosnak számító Bolyai multidiszciplináris tantárgyversenyt. Előrelépés, hogy sikerült emelni a létszámot, így a tavalyi tanévtől már 230 diák vehet részt.

Továbbá mind az öttusa, mind egy táncverseny megyei szakaszát a Bolyai szervezte meg. Előbbi esetében az iskola diákjai hozták el az aranyérmet, utóbbi pedig országos szakasz kellett volna legyen, viszont, mivel túl kevés volt a jelentkező, csak megyei lett belőle. Az öttusa esetében pedig a Bolyai idén az országos szakasz szervezője lesz. 

Ami pedig a megyei versenyeket illeti, a többi között a magyar tantárgyversenynek és a Teleki Pál földrajzversenynek adott otthont az iskola. Mindent egy kalap alá véve, tíz különböző versenyt szervezett az iskola, amelyeken mintegy 2000 diák vett részt. Hajdú Zoltán külön kiemelte a kisiskolásoknak szóló, nagy sikernek örvendő Brenyó Mihály pontszerző matematikaversenyt, amelynek mind a megyei, mind az országos szakasza az iskolában zajlott. 

Az igazgató kiemelte: a felsoroltakon túl a legfontosabb szempont az, hogy a ciklusvégző diákok hogyan zárják le a tanulmányaikat. Ennek kapcsán elmondta, hogy a 8. osztályt végzettek közül mindenkinek sikerült a kisérettségije, és líceumban tanulnak. Az érettségin a 205 tanuló közül egy sikertelenül vizsgázott nyáron, de ősszel megszerezte az átmenéshez szükséges osztályzatot. A 2022 májusában a Bolyai Farkas Elméleti Líceumhoz csatolt egykori II. Rákóczi Ferenc Katolikus Teológiai Líceumban valamivel rosszabb a helyzet, gyengébbek az eredmények, ami annak is tulajdonítható, hogy a nyolcadik után oda felvételiző diákoknak kisebb volt a bejutási átlaga, de dolgozunk azon, hogy minél jobban felzárkóztassuk őket is, hangsúlyozta Hajdú Zoltán. Összességében nézve mind a kisérettségin, mind az érettségin nagyon jól szerepeltek a diákok. Az iskola vezetősége pedig már elkezdte azt a felmérést, amelynek adataiból ki fog derülni, hogy milyen arányú a továbbtanulás a líceumot végzett diákok körében. Ezzel kapcsolatban még nem érkezett be minden adat, viszont szinte biztos vagyok abban, hogy közel 95%-a a diákjainknak már egyetemen tanul – mondta Hajdú Zoltán.

A tanulmányi eredményeken túl felszerelés szempontjából is fejlődött az iskola. A díszterembe felszerelték a sötétítőket és egy nagyon modern vetítési rendszert, továbbá az egyik informatikai laborba 30 új laptop került, így a diákok nagyon modern gépeken fognak dolgozni. A Klastrom utcai épületben egy termet számítógépekkel szereltek fel. Az iskola vezetősége most várja a SmartLab programra szánt minisztériumi pénzeket, amelyekkel két termet fognak teljesen digitalizálni, a lehető legmodernebb és legszéleskörűbb eszközökkel. 

 Az elemi és általános iskolai osztályokba pedig a legmodernebb okostáblákat vették meg. Ezek már LCD-technológiával működnek, és úgy néznek ki, mint egy televízió. Ezekre egyrészt lehet írni, másrészt a különböző oktatási rendszereket is tudják rajtuk futtatni, amelyek megkönnyítik, színesebbé teszik az oktatás folyamatát. A Bolyai Farkas Elméleti Líceum igazgatója elmondta azt is, hogy a biztonság terén is történtek nagy előrelépések, hiszen az oktatás után ez a legfontosabb tényező számukra.

 Fotó: Nagy Tibor (archív)

Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató