2024. june 30., Sunday

Három érmet szereztek a magyar kajakosok a sportág első olyan napján, amelyen döntőket is eveztek. A legjobban a férfi egyes kajak 1000 méteres számában teljesítettek a magyarok, akik bőven kihasználva, hogy ezen az olimpián először többen is indulhatnak ugyanabban a versenyszámban egy nemzet képviseletében, a dobogó első két helyét szerezték meg. Kopasz Bálint megnyerte a saját elődöntőjét, Varga Ádám pedig a második helyről kvalifikált a döntőbe. Itt Kopasz Bálintnak megint nem volt legyőzője, és úgy szerezte meg az olimpiai aranyérmet, hogy mindhárom futamban (selejtezők, elődöntő, döntő), amelyen rajthoz állt, elsőként haladt át a célvonalon. Varga Ádám a döntőben is második lett, itt viszont honfitársa mögött, megelőzve a portugál Fernando Pimentát, aki mögött az elődöntőben végzett. A harmadik magyar kajakos érem a női 500 méter kettes kajakban született Kozák Danuta és Bodonyi Dóra révén, akik a harmadik helyen értek célba. Mögöttük egy másik magyar hajó zárt Csipes Tamarával és Medveczky Erikával.

Szenzációs ezüstérmet szerzett vitorlázásban, a finndingi hajóosztályban Berecz Zsombor, amely ebben a sportágban az első magyar olimpiai érem. Csak azért nem beszélhetünk a nap meglepetéséről, mert a medál már érlelődik néhány napja, az első futamon elért 2. hely óta. A mai, dupla szorzós éremfutamot Berecz a második helyről indította, és meg is nyerte! Ahhoz azonban, hogy megelőzze brit riválisát, Scott Gilest, utóbbinak az ötödik hely alatt kellett volna végeznie, ám Giles beérkezett a negyedik helyen, és megőrizte minimális előnyét Berecz előtt.

A nap második aranyérme a férfi kötöttfogású birkózás 77 kg-jában született. Az érem már tegnap biztos volt a döntőbe jutással, ezt pedig Lőrincz Tamás aranyra váltotta, miután kiélezett csatában a döntőben pontozással legyőzte a kirgiz Akszol Mahmodovot.

A sepsiszentgyörgyi Incze Kriszta, a harmadik erdélyi magyar sportoló ezen az olimpián balszerencséjére anyaországi ellenfelet kapott a női birkózóverseny 62 kg-os súlycsoportjának első körében, a jóval tapasztaltabb, egykori világbajnok Sastin Mariann személyében. Az évek azonban meglátszottak Sastin teljesítményén, és a jóval fiatalabb Inczének sikerült legyőznie. A következő ellenfél azonban, a vb-címvédő kirgiz Ajszulu Tininbekov már túl nagy falatnak bizonyult Incze számára. Miután azonban Tininbekov döntőbe jutott, szerdán Incze Kriszta a vigaszágon folytathatja.

A magyar és román sportolók további hétfői eredményei

Atlétika. Nem jutott a női gerelyhajítás döntőjébe Szilágyi Réka. A magyar atléta 57,39 méteres teljesítménye a 25. helyre volt elég a selejtezőkben. A férfi 110 méteres gátfutás első előfutamában Szűcs Valdó a 3. helyen végzett, és bejutott a szám elődöntőjébe. A férfisúlylökés selejtezőjében 19,81 méterrel Andrei Toader a 26. lett, és nem jutott fináléba. Bianca Ghelber a női kalapácsvetés döntőjében harmadik kísérletével 74,18 méteres egyéni csúcsot teljesített, ezzel pedig az előkelő 6. helyet szerezte meg.

Birkózás. Bejutott a férfikötöttfogás 87 kg-os súlycsoportjának döntőjébe Lőrincz Viktor, aki fivére, Lőrincz Tamás után szintén döntőben küzdhet. Lőrincz Viktor előbb a kirgiz Atabek Aziszbekovot győzte le magabiztos pontozással, majd a német színekben versenyző Denis Kudla ellen nyert szoros találkozón. Az elődöntőben az egyiptomi Mohamed Metvalli ellen nyert, ismét magabiztosan. A döntőben az ukrán Csan Belenyuk lesz az ellenfele. A 97 kg-ban Szőke Alex megnyerte az első mérkőzését a vigaszágon a grúz Gjorgi Meliával, a bronzmeccsen azonban simán kikapott a lengyel Tadeusz Michaliktól, így 5. lett. A 67 kg-ban Korpási Bálint az első körben vereséget szenvedett az örmény Karen Aszlanyantól, és kiesett.

Kajak-kenu. A női egyes kajak 200 méteres verseny második elődöntőjében Lucz Dóra, akárcsak az előfutamban, az első helyen végzett, miközben Kárász Anna a nyolcadik lett. A döntőben azonban Lucz begörcsölt, így a 6. helyet szerezte meg. Rossz napja volt Kárász Annának, aki a B döntőben is csak 7. lett, azaz összesítésben a tizenhatodik. A férfi kenu kettes 1000 méteres számában a Ionuţ Chirilă/Victor Mihalachi páros az elődöntőt a második helyen fejezte be, a döntőben pedig végül az 5. helyen végzett. A B döntőben Adolf Balázs és Fejes Dániel a 3. lett, összesítésben ez a 11. helyet jelenti.

Torna. Érmes reményekkel várta a gerenda döntőt Larisa Iordache, aki a selejtezőben a második eredményt érte el, olyan körülmények között, hogy a gyakorlat közben megsérült, és gyakorlatilag fél lábbal fogott talajt leugráskor. Akkor még abban reménykedtek, hogy sikerül annyira helyrehozni az egészségi állapotát, hogy indulhat a döntőben, három nap kényszerszünet után újra is kezdte az edzéseket, azonban a döntő reggelén be kellett látnia, hogy nem tud versenyezni, így visszalépett.

Vízilabda. A női torna negyeddöntőiben Magyarország ellenfele Hollandia válogatottja volt. A mindvégig kiegyensúlyozott találkozón többnyire a magyar csapat volt egygólos előnyben, és egyszer sem engedte át a kezdeményezést a hollandoknak, akik mindvégig lépéshátrányban maradtak. A találkozó lefújása előtt aztán három gólra is meglépett a magyar csapat, és 14-11-es győzelemmel jutott a legjobb négy közé. Az elődöntőben Magyarország ellenfele Spanyolország lesz.

Kopasz Bálint

Fotó: MTI

Magyar és román sportolók csütörtöki versenyprogramja

A kezdési időpontok romániai idősáv szerint.

Nyíltvízi úszás, férfi 10 km (0:30), Rasovszky Kristóf.

Atlétika, női magasugrás, selejtezők (3:10), Daniela Stanciu; női hétpróba, távolugrás (3:40), gerelyhajítás (6:30), 800 m (15:20) Krizsán Xénia;

Kajak-kenu, férfi K1-200 m elődöntők (3:30) Csizmadia Kolos, Totka Sándor; női C1-200 m elődöntők (3:45) Horányi Dóra, Takács Kincső; női K1-500 selejtezők (4:00) Kozák Danuta, Csipes Tamara; férfi K2-1000 m (4:30) Beke Kornél/Varga Ádám. Utána (5:35) döntők az adott hajóosztályokban.

Öttusa, női vívás rangsorolás (7:00) Kovács Sarolta, Gulyás Michelle, férfivívás rangsorolás (10:30) Marosi Ádám, Kasza Róbert.

Birkózás, női 53 kg nyolcaddöntők, negyeddöntők, elődöntők (5:00) Andreea Ana.

Vízilabda, női elődöntők (14:50) Magyarország–Spanyolország.

Olimpiai hírek

• Laurel Hubbard történelmet írt a tokiói olimpián, hisz ő az első nyíltan transznemű sportoló, aki olimpián indulhatott. Tokióban  nem jutott el érem közelébe, egyetlen érvényes fogása sem volt a női plusz 87 kilósok között. A férfiként született, de 2015 óta már nők között szereplő Hubbard indulását sok vita és rosszallás övezte. Azzal a legtöbb ellenfele is egyetért, hogy a sport egyetemességét és általános hozzáférhetőségét szem előtt tartva transzneműek is versenyezhessenek, de eközben sokan támadják, hogy olyan biológiai előnyei vannak, amelyeket a hormonkezelések sem tüntethetnek el. Ezután pedig nehéz fair versenyről beszélni. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság feltételei szerint a nők között azok indulhatnak, akiknek 10 nanomol/liternél kisebb a tesztoszteronszintjük, és ezt a szintet legalább 12 hónapig hozzák az első versenyük előtt is. Hubbard természetesen megfelelt ennek a szintnek, de sokak szerint rosszul lőtték be ezt a küszöbértéket, túl magasnak találják, és leginkább azt kifogásolják, hogy Hubbard átment a férfipubertáson, így fejlettebb vázizomrendszere van.

• Szufian El Bakkali 1980 óta az első futó lett, aki nem Kenyából érkezve nyeri meg a 3000 akadályt az olimpián. A marokkói atléta lett az, aki Tokióban megszakította az afrikaiak kilenc olimpián át tartó sorozatát. 1980-ban a lengyel Bronislaw Malinowski volt az utolsó nem kenyai aranyérmes.

• Megbüntethetik az amerikai súlylökő Raven Saunderst, aki az érem átvételekor keresztbe rakva emelte magasba a kezeit, ezzel tiltakozván az emberi jogok megsértéséért Kínában, ahonnan az aranyérmes Kong Li-csao érkezett. A NOB tiltja a politikai állásfoglalást a dobogón, ám 1968 óta, amikor két színes bőrű amerikai atléta magasba emelt ököllel demonstrált az érmek átvétele után, ezt nehezen lehet megakadályozni. A mostani gesztus különösen azért érzékeny, mert Kína nem a toleranciájáról híres, ha kétségbe vonják politikai cselekedeteinek jogosságát.

• Egy sprinternek a 200 méter lefutása körülbelül 20 másodpercébe telik, a brit Adam Gemilinek viszont két perc kellett, hogy célba érjen a tokiói olimpia egyik előfutamában. A sprinter még kilőtt a rajtgépből, de két lépés után sétára váltott. A jobb combhajlítóját fogta, és mint később kiderült, izomszakadása is lett. Gemili sérülése ellenére sántikálva teljesítette a kétszáz métert, 1:58,58 alatt ért be a célba, könnyeivel küszködve. A futama után azt mondta, hogy a bemelegítésnél sérült meg, az utolsó rajtgyakorlatánál érezte, hogy baj van. „Meg kellett próbálnom, de még most is nagy fájdalmaim vannak. Nem tudom elhinni, hogy ez megtörtént.”