2020. április 8., szerda

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

A magyarországi Neumann János Számítógép-tudományi Társaság és az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság (EMT) által közösen szervezett Nemes Tihamér informatikai tanulmányi verseny országos (erdélyi) döntőjét január 11-én szerveztük meg Marosvásárhelyen a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen.

A verseny reggelén dr. Kovács Lehel-István, a verseny erdélyi regionális bizottságának ügyvezető elnöke az intézmény aulájában köszöntötte az erdélyi nagyobb iskolák versenyzőit és kísérő tanáraikat, ismertette a programot, és sok sikert kívánt a versenyzőknek. 

Összesen 51 diák, Erdély kilenc iskolájának legjobb informatikus diákjai mérték össze tudásukat. A verseny három korcsoportban zajlott, az V–VIII. osztályból öt diák, a IX–X. osztályból 19 diák, a XI–XII. osztályból pedig 27 diák versenyzett számítógépes programozásból. 

V–VIII. osztály:

Öt tanuló indult az erdélyi döntőn, ebből három diák a Kölcsey Ferenc Főgimnázium (Szatmárnémeti), kettő pedig a Báthory István Elméleti Líceum (Kolozsvár) tanulója.

Az eredmények a következőképpen alakultak (pontszám szerint csökkenő sorrendben): I. díj: Filep Mátyás (Báthory István Elméleti Líceum, VIII. osztály, felkészítő tanára Vicsacsán-Haltek Zoltán); II. díj: Rusé Tasnády Zoltán (Báthory István Elméleti Líceum, VI. osztály, felkészítő tanára Vicsacsán-Haltek Zoltán); III. díj: Oláh Kristóf (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, VI. osztály, felkészítő tanára Demeter Csaba-Attila); dicséret Körtvélyessy Benett (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, VI. osztály, felkészítő tanára Demeter Csaba-Attila).

X–XI. osztály:

Tizenkilenc versenyző indult az erdélyi döntőn, közülük kilenc a Kölcsey Ferenc Főgimnázium (Szatmárnémeti), egy a Tamási Áron Gimnázium (Székelyudvarhely), három a Márton Áron Főgimnázium (Csíkszereda), kettő a Bolyai Farkas Elméleti Líceum (Marosvásárhely), egy a Báthory István Elméleti Líceum (Kolozsvár), három  az Arany János Elméleti Líceum (Nagyszalonta) tanulója.

Az eredmények a következőképpen alakultak: I. díj: Éles Júlia (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, X. osztály, felkészítő tanára Demeter Csaba-Attila); II. díj: Lázár Róbert-Venczel (Márton Áron Főgimnázium, X. osztály, felkészítő tanára Demeter István-Hunor); III. díj: Ludescher-Tyukodi Réka (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, X. osztály, felkészítő tanára Demeter Csaba-Attila); dicséret: Halász Eszter és Póti Ábel (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, X. osztály, felkészítő tanár Demeter Csaba-Attila); Simon Áron (Bolyai Farkas Elméleti Líceum, X. osztály, felkészítő tanára Balázs Katalin).

XI–XII. osztály:

A 27 versenyző közül nyolc a Bolyai Farkas Elméleti Líceum (Marosvásárhely), három a Tamási Áron Gimnázium (Székelyudvarhely), három a Kölcsey Ferenc Főgimnázium (Szatmárnémeti), három a Báthory István Elméleti Líceum (Kolozsvár), három a Márton Áron Főgimnázium (Csíkszereda), négy a Nagykárolyi Elméleti Líceum (Nagykároly), egy az Arany János Elméleti Líceum (Nagyszalonta), egy az Ady Endre Elméleti Líceum (Nagyvárad) és egy az Apáczai Csere János Elméleti Líceum (Kolozsvár) diákja. 

Az eredmények a következőképpen alakultak: I. díj: Lieb Hanna-Georgina (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, XII. osztály, felkészítő tanárai Demeter Csaba-Attila, Pătcaş Csaba); II. díj: Szabó Balázs (Márton Áron Főgimnázium, XI. osztály, felkészítő tanára Csomós Róbert); III. díj: Kiss Krisztián (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, XI. osztály, felkészítő tanárai Demeter Csaba-Attila, Bálint Zsuzsa); dicséret: Jakab Etele (Bolyai Farkas Elméleti Líceum, XII. osztály, felkészítő tanárai Jakab Irma-Tünde, Ignát Judit-Anna); Kiss Borbála (Bolyai Farkas Elméleti Líceum, XII. osztály, felkészítő tanára Ignát Judit-Anna); Dobai-Pataky Attila (Tamási Áron Gimnázium, XII. osztály, felkészítő tanárai Godra Hajnal, Szélyes Emőke); Mikó I. Ágnes-Anna (Bolyai Farkas Elméleti Líceum, XI. osztály, felkészítő tanára Jakab Irma-Tünde). 

Gratulálunk minden versenyzőnek és a felkészítő tanároknak, akiknek ezúton is köszönjük a verseny felügyeletében nyújtott segítséget. 

 A továbbjutó diákoknak sok sikert kívánunk a budapesti döntőre való felkészüléshez, amelyre az Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatika Karán kerül sor március 7-én, szombaton. 

Ezúton is köszönjük a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karának, hogy helyet adott a verseny országos (erdélyi) döntőjének, és az egyetem azon munkatársainak, akik hozzájárultak a verseny sikeres lebonyolításához.

Fülöp Beáta