2024. june 30., Sunday

A magyarok hasonló bravúrban bíznak Portugália ellen, mint öt éve

Kedden 19 órakor a magyar labdarúgó-válogatott is megkezdi szereplését az Európa-bajnokságon, méghozzá a Puskás Arénában a címvédő portugál csapat ellen.

Bár a papírforma egyértelműen a vendégek sikerét ígéri, Marco Rossi szövetségi kapitány együttese az elmúlt időszakban nemegyszer meglepetést okozott magasabban rangsorolt ellenfelekkel szemben, így – az olaszok után – a második leghosszabb, 11 mérkőzésből álló veretlenségi sorozattal rendelkezik a Eb-résztvevők közül. Ez nagyban köszönhető a remekül szervezett védelemnek, amelyet Willi Orbán és Szalai Attila neve fémjelez, mögöttük pedig a Bundesliga egyik legjobb kapusa, Gulácsi Péter irányít és véd.

A portugálok ennek megfelelően nem is veszik félvállról az összecsapást: „Nagyon kemény csapat, amely nem ismer elveszett labdát, és sosem adja fel – mondta a magyarokról Danilo, a címvédő középpályása. – Tudjuk, hogy mire számíthatunk tőlük, és felkészültek leszünk, hogy elkerüljük a meglepetést.“

A magyarok a kiváló csapategységben is bízhatnak. Szükségük lesz rá, tekintve, hogy a középpályáról a két legkreatívabb játékos, Szoboszlai Dominik és Kalmár Zsolt hiányzik majd sérülés miatt. Mivel őket hasonló képességű játékossal nem lehet pótolni, így csapatként kell átvenni a szerepüket.

Az Eb keddi programja

* 19.00 óra: Magyarország – Portugália (F csoport)

* 22.00 óra: Németország – Franciaország (F csoport)

A mérkőzéseket az M4 Sport és a Pro TV közvetíti.

A magyar válogatott játékosai a Magyarország – Írország barátságos labdarúgó-mérkőzés után (0-0) Budapesten, a Szusza Ferenc Stadionban június 8-án

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Észak-Macedónia kikapott története első Eb-mérkőzésén

Észak-Macedónia labdarúgó-válogatottja vasárnap 3-1-re kikapott története első Európa-bajnoki mérkőzésén az osztrák csapattól, amely viszont hetedik találkozóján először győzött a kontinensviadalokon.

A nagy nemzetközi tornán először szereplő északmacedón csapat kezdte aktívabban a mérkőzést, de komoly helyzetet nem tudott kidolgozni. Ellenben az osztrákok az első lehetőségüket gólra váltották. Ezt követően kiegyenlített küzdelem zajlott a pályán, az újonc pedig egy szerencsés góllal egyenlített Pandev révén, aki így – Gera Zoltánt megelőzve – 37 évesen és 321 naposan minden idők második legidősebb gólszerzője lett az Eb-k történetében. A szünetig újabb találat nem született.

A második félidőre az osztrák csapat magasabb sebességi fokozatba kapcsolt, az első lehetőséget mégis a rivális hagyta ki. Nem sokkal később viszont már Dimitrievski óriási bravúrral tolta ki Gregoritsch bal sarokba tartó fejesét. Bár a folytatásban is Ausztria válogatottja birtokolta többet a labdát, az ellenfél gyors ellentámadásai legalább olyan veszélyesek voltak. A végig jó iramú találkozót a hajrá kezdetén a csereként beállt és nagyon agilisan futballozó Gregorisch találata döntötte el, amely az Eb-k történetének 700. gólja volt. A végén még Arnautovic is betalált a kitámadó, egyben elfáradó rivális kapujába.

Labdarúgó-Európa-bajnokság, C csoport, 1. forduló: Ausztria – Észak-Macedónia 3-1 (1-1)

Bukarest, 13 ezer néző, vezette: Andreas Ekberg (svéd).

Gólszerzők: Lainer (18.), Gregoritsch (78.) Arnautovic (90.), illetve Pandev (28.).

Sárga lap: Lainer (85.), illetve Trajkovski (42.), Alioski (52.).

Ausztria: Bachmann – Lainer, Dragovic (46. Lienhart), Hinteregger, Ulmer – Baumgartner (58. Gregoritsch), Laimer (90+3. Baumgartlinger), Schlager (90+4. Ilsanker), Alaba – Sabitzer – Kalajdzic (58. Arnautovic).

Észak-Macedónia: Dimitrievski – Nikolov (63. Bejtulai), S. Ristovski, Velkovski, Musliu (87. M. Ristovski), Alioski – Bardhi (82. Trickovski), Ademi, Elmas – Pandev, Trajkovski (63. Kostadinov).

Az angolok nyerték a D csoport rangadóját

Az angol válogatott Raheem Sterling góljával 1-0-ra legyőzte a horvát együttest vasárnap a labdarúgó-Európa-bajnokság D csoportjának első fordulójában, a londoni Wembley Stadionban.

Az angoloknál csereként pályára lépett Jude Bellingham, aki ezzel az Eb-k történetének legfiatalabb játékosa lett. A 17 éves és 349 napos támadó Jetro Willemst előzte most meg, aki 18 évesen kapott lehetőséget a holland csapatban a 2012-es kontinensviadalon.

Az angolok kezdték jobban a mérkőzést, óriási nyomást helyeztek a világbajnoki ezüstérmes horvátokra, akiknek érezhetően nem ízlett az agresszív letámadás. A házigazdák gyorsan járatták a labdát és többször át tudták játszani a rivális védelmét – Phil Foden például kapufáig jutott –, gólt azonban nem tudtak szerezni. Gareth Southgate szövetségi kapitány együttese húsz perc után visszavett az iramból, a horvátok így kiszabadultak a kapujuk előteréből és a szünetig kiegyenlített játék folyt a pályán, mindkét oldalon komolyabb helyzet és gól nélkül.

A második félidő közepes iramban kezdődött, a labda a horvátoknál volt többet, ám nem tudtak mit kezdeni az visszaálló angolokkal. Aztán kevesebb mint negyedóra után az angolok némileg váratlanul egy szép akció végén vezetést szereztek. A találat néhány percre megfogta a horvátokat, Harry Kane növelhette volna a házigazdák előnyét, majd „megnyugodtak a kedélyek”. Az angolok ismét visszaálltak, ám hiába birtokolták a labdát a horvátok, lehetőségig csak ritkán jutottak el, így pedig összességében biztosan őrizték meg vezetésüket az angolok, és győzelemmel kezdték az Eb-t.

Labdarúgó-Európa-bajnokság, csoportkör,

1. forduló, D csoport: Anglia – Horvátország 1-0 (0-0)

London, Wembley Stadion, 22.500 néző, vezette: Daniele Orsato (olasz).

Gólszerzők: Sterling (57.).

Sárga lap: Foden (64.), illetve Caleta-Car (42.), Kovacic (48.), Brozovic (66.).

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Mings, Trippier – Rice, Phillips – Mount, Foden (71. Rashford), Sterling (90+2. Calvert-Lewin) – Kane (82. Bellingham).

Horvátország: Livakovic – Vrsaljko, Vida, Caleta-Car, Gvardiol – Modric, Brozovic (70. Vlasic), Kovacic (85. Pasalic) – Kramaric (70. Brekalo), Rebic (78. Petkovic),

Perisic.

A hollandok ötgólos meccsen verték az ukránokat

A holland labdarúgó-válogatott 3-2-re legyőzte a vendég ukrán csapatot Amszterdamban az Európa-bajnokság vasárnap esti mérkőzésén.

A házigazdák rögtön a kezdés után nekiestek ellenfelüknek, a meccs negyedénél már nyolc kapura lövésnél tartottak, gólt azonban nem tudtak szerezni, mert Heorhij Buscsan kapus vagy a védők minden alkalommal mentettek.

A második félidő elején sem változott a játék képe, de ekkor már góllá érett a hollandok fölénye. Az 52. percben a csapatkapitány Georginio Wijnaldum megszerezte a vezetést, majd hét perc múlva Wout Weghorst volt eredményes. Kétgólos előnyük tudatában némileg visszavettek a tempóból a hazaiak, ezt pedig négy perc alatt megbüntették az ukránok: előbb Andrij Jarmolenko bombagóljával szépítettek, majd Roman Jaremcsuk fejesével egyenlítettek. A holland válogatott gyorsan reagált a hirtelen és némileg váratlanul kapott két gólra: a hajrában Dumfries fejesével – élete első válogatottbeli góljával – ismét vezetést szerzett.

A szinte végig jó iramú, élvezetes meccsen mindkét csapat sportszerűen futballozott, ezért a német Felix Brych játékvezetőnek csak egyszer kellett felmutatnia a sárga lapot.

Labdarúgó-Európa-bajnokság, C csoport, 1. forduló: Hollandia – Ukrajna 3-2 (0-0)

Amszterdam, Johan Cruijff Arena, 15.837 ezer néző, vezette: Felix Brych (német).

Gólszerzők: Wijnaldum (52.), Weghorst (59.), Dumfries (85.), illetve Jarmolenko (75.), Jaremcsuk (79.).

Sárga lap: Szidorcsuk (93.).

Hollandia: Stekelenburg – Van Aanholt (64. Wijndal), Blind (64. Aké), De Vrij, Dumfries, Timber (88. Veltman) – De Roon, F. De Jong, Wijnaldum – Depay (90+1. Malen), Weghorst (88. L. De Jong).

Ukrajna: Buscsan – Mikolenko, Karavajev, Matvijenko, Zabarnij – Zincsenko, Szidorcsuk, Malinovszkij – Zubkov (13. Marlos, 65. Saparenko), Jarmolenko, Jaremcsuk.