A fülzúgás – tünet vagy betegség ?
                    
                
                                A fülzúgás – latin nevén tinnitus – olyan hangok érzékelését jelenti a fülben, ritkábban a fejben, amelyek nem külső hangforrásból erednek.  
                                
	A fülzúgás – latin nevén tinnitus – olyan hangok érzékelését jelenti a fülben, ritkábban a fejben, amelyek nem külső hangforrásból erednek. Világszerte egyre több személy érintett – a legújabb statisztikai adatok szerint minden ötödik ember megtapasztalta a tinnitust valamilyen formában. 
	Nagyon fontos megemlíteni, hogy a fülzúgás NEM betegség, hanem egy tünet, amelynek több kiváltó oka lehet: halláscsökkenés, fülbetegségek, belsőfül-károsodások, Ménière-betegség, akusztikus neurinoma (jóindulatú daganat), koponya- és agysérülések, anyagcsere-betegségek, keringési zavarok, egyes gyógyszerek mellékhatásai,  mozgásszervi elváltozások, állkapocsízület elváltozásai, stressz, neurózis stb. A beteg különböző hangokat hallhat: sípolás, sistergés, zümmögés, kattogás stb. A diagnózis – és természetesen a kezelés – megállapításánál nagyon fontos ezeknek a hangoknak a minél alaposabb leírása.
	A fülzúgást gyakran a belső fülben található szőrsejtek sérülése váltja ki. A sérülés következményeként ezek az apró sejtek külső hanginger nélkül is bocsátanak ki elektromos jelzéseket, amelyeket az agy hangként értelmez – így jön létre a tinnitus. A sejtek sérülése esetében halláscsökkenés is bekövetkezik – ilyenkor hallókészülékkel a zúgást is lehet enyhíteni, jobb esetben megszüntetni. 
	A legeredményesebbnek napjainkban az orvosi lágylézerrel történő kezelés bizonyult. 
	A svájci lágylézer-technológiával  a fülzúgás, illetve a hasonló belsőfül-rendellenességek, mint például részleges süketség, fülnyomás, morbus 
	Ménière (szédülés), akut hallás-
	vesztés és hallástorzulás kezel-
	hető.          
	A MedicLaser  hatása megegyezik a természetben lejátszódó fotoszintézis folyamatával, teljesen biztonságos és fájdalommentes. A lézersugár behatol a mélyebben lévő rétegekbe, és az érintett szövetek anyagcseréjére fejti ki kuratív, biostimuláló hatását. Ennek következtében a hallásban részt vevő sejtek regenerációját, szövetosztódást, immunstimulációt, illetve speciális védekező molekulák aktivációját indítja el.
	A fülzúgás-kezelés hatékonyságának legfontosabb feltétele, hogy meg tudjuk állapítani a kiváltó okot, sokszor több szakorvos véleményére van szükség. Nem szabad halasztgatni a kivizsgálást, mert, mint említettem, a tinnitus csak tünet, amely valamilyen rendellenességet jelez.        
	Szakrendelőnkben az audiogramma  és a tinnitogramma kiértékelése után  ki tudjuk választani a megfelelő, személyre szabott kezelést, szükség esetén más szakorvosi rendelőbe irányítjuk a beteget.
	Putnoky B. Annamária
	Tinnitus Kezelési Központ,
	Marosvásárhely,
	1989. December 22. út 
	Telefon: 0265/435-494
	(x)