2024. june 30., Sunday

Újabb két magyar érem született a tokiói kikötőben kialakított Sea Forest Waterway vízi csatornában rendezett csütörtöki kajak-kenu döntőkben. A 200 méteres férfi egyes kajak versenyszámban úgy tűnt, hogy ismét lehet akár magyar duplázás is, miután Totka Sándor és Csizmadia Kolos egyaránt megnyerte a saját elődöntőjét. Ebben a versenyszámban azonban centiméterek, századmásodpercek döntenek, és ez Totka Sándornak sikerült jobban, aki így meghozta a magyar olimpiai csapat ötödik aranyérmét, míg Csizmadia Kolos éppen csak lecsúszott a dobogóról, a negyedik lett. A második magyar érem, egy ezüst, Csipes Tamara nyakába került a női egyes kajak 500 méteres számában. Csipes ezzel elégtételt vett, miután a kettesekben csak a negyedik helyen végzett. Kozák Danuta pedig pont fordítva: míg a ketteseknél még felfért a dobogóra, most éppen csak lemaradt róla.

A nap harmadik magyar érmét, egy újabb ezüstöt a maratonúszó Rasovszky Kristóf szerezte. A versenyt a német Florian Wellbrock irányította, aki szokatlan módon mindjárt a rajt után jócskán elúszott a mezőnytől. Ha valaki túl erősen belekezd, ez meg szokta bosszulni utóbb magát, a német azonban tartani tudta a ritmust, és noha adott pillanatban üldözői utol tudták érni, a végére ismét faképnél hagyta a többieket. A mögötte úszó bolyból Rasovszky volt az, aki a végén még rá tudott erősíteni, és a célban 2 másodperccel megelőzte az olasz Giorgio Paltrinierit.

Három nappal a zárás előtt a magyar mérleg a tokiói olimpián öt arany, hét ezüst és három bronzérem.

A magyar és román sportolók további eredményeiről

Atlétika. A női magasugrás selejtezőiben Daniela Stanciu 190 cm-ig jutott, a 195 cm-es kvalifikációs szintet nem tudta teljesíteni, így nem jutott döntőbe. A női hétpróbában Krizsán Xénia távolugrással kezdte a napot, ebben a próbában a 15. lett 5,88 méterrel. Sokkal jobban sikerült a gerelyhajítás, amelyben a negyedik eredményt érte el 50,59 méterrel. A verseny a 800 méteres síkfutással zárult, ebben Krizsán Xénia megnyerte a futamát 2:07,75 perccel, így végül az összesítésben a 13. helyen végzett 6295 ponttal.

Birkózás. A női 53 kg-os súlycsoport keretében Andrea Ana sima vereséget szenvedett az első körben a fehérorosz Vanessza Kaladzsinszkajától. Miután ezt követően Kaladzsinszkaja az elődöntőben kikapott, Andreea Ana már a vigaszágon sem birkózhat.

Kajak-kenu. A női egyes kenuk 200 méteres versenyében Balla Virág a 6. helyen zárta az elődöntő futamát, Takács Kincső pedig a 8. lett, így mindketten B-döntőbe kerültek. A B-döntőt Balla Virág megnyerte, így összesítésben a 9. lett, míg Takács Kincső a maga 6. helyével összesítésben a 14. helyen fejezte be a versenyt. A férfi kettes kajak 1000 méterén Beke Kornél és Varga Ádám a második helyen végzett az elődöntőben, az érmes remény azonban a döntőben szertefoszlott, itt a negyedik helyet érték el.

Öttusa. A vívás rangsoroló szakaszával megkezdődtek az öttusázók küzdelmei a tokiói olimpián. A női mezőnyben Gulyás Michelle és Kovács Sarolta egyaránt 20 győzelemmel és 15 vereséggel zártak. A magyar lányok ezzel a mérleggel holtversenyben a hatodik helyen állnak a 36 tagú mezőnyben. A férfi körvívás után Marosi Ádám hasonló mérleggel a 10., Kasza Róbert 15 győzelemmel és húsz vereséggel a 27. helyről várja a folytatást.

Vízilabda. Nem tudta túltenni magát a Spanyolország elleni negatív mérlegen Magyarország női vízilabda válogatottja az olimpiai elődöntőben. Nem tudott támadásban jól beleállni a meccsbe a magyar csapat, az első negyedben nem dobott gólt, noha több emberelőnye is volt, és a nagyszünet előtt néhány másodperccel sikerült csak a második gólt lőnie. Spanyolország 5-2-re vezetett a szünetben, innen próbált meg Bíró Attila csapata felállni, de hiába a kiváló védekezés, igazán nem tudtak feljönni a spanyolokra, akik 8-6-ra nyerték a találkozót. Magyarország női vízilabdázói szombaton a bronzéremért Oroszország ellen játszanak.

Fotó: MTI

Magyar és román sportolók szombati és vasárnapi versenyprogramja

A kezdési időpontok romániai idősáv szerint.

Szombat

Kajak-kenu, női C2-500 m elődöntők (3:30) Balla Virág/Takács Kincső; férfi C1-1000 m elődöntők (3:45) Fejes Dániel, Adolf Balázs, Cătălin Chirilă, Alexandru Mihalachi; női K4-500 m elődöntők (4:05) Kozák Danuta/Csipes Tamara/Kárász Anna/Bodonyi Dóra; férfi K4-500 m elődöntők (4:20) Nádas Bence/Beke Kornél/Csizmadia Kolos/Totka Sándor. Utána (5:40) döntők az adott hajóosztályokban.

Vízilabda, női kisdöntő (7:40), Magyarország–Oroszország.

Öttusa női verseny (8:30) Marosi Ádám, Kasza Róbert.

Ritmikus sportgimnasztika döntő (9:20): Pigniczki Fanni továbbjutás esetén.

Birkózás, szükség esetén vigaszág, majd döntők (12:45) férfi szabadfogás 65 kg: Muszukajev Iszmail; férfi szabadfogás 97 kg: Albert Saritov; női 50 kg: Alina Vuc.

Atlétika, női magasugrás döntő (13:35) Daniela Stanciu, ha bejut; férfi-gerelyhajítás döntő (14:00) Alexandru Novac.

Vasárnap

Vízilabda, férfi kisdöntő/döntő (7:40/10:30), Magyarország–Szerbia/Spanyolország.

Olimpiai hírek

A tokiói olimpia atlétikai futópályáján már két világcsúcs és számtalan szenzációs idő született a sprint számokban. Karsten Warholm 45,94-re javította a 400 gát világcsúcsát úgy, hogy néhány héttel korábban már az is nagy számnak tűnt, hogy 46,70-nel állított fel rekordot. Az olimpiai döntőben Rai Benjamin is ez utóbbin belül futott, a harmadik Alison dos Santos pedig csak két századdal maradt el ettől. A női 400 gáton is új világrekord született Tokióban, Sydney McLaughlin 51,47-tel nyert, és a második Dalilah Muhammad is bőven a régi csúcson belül volt 51,58-cal.

A női száz métert a jamaicai Elaine Thompson-Herah minden idők második legjobb eredményével, 10,61 másodperces olimpiai rekorddal nyerte. Thompson-Herah a kétszáz méteren is győzött, ott is minden idők második legjobbjával, 21,53-mal. Férfi száz méteren is láthattunk látványos előrelépést, a számot megnyerő Marcell Jacobs 9,95-tel érkezett az olimpiára, a döntőben 9,80-at repesztett. A férfi 200 méter győztese, André De Grasse 19,80-as kanadai csúccsal érkezett az olimpiára, ezt 19,60-ra javította.

A sprintszámokban a kiugró javulás kapcsán egyre több szó esik a Nike szupercipőiről, amelyek hozzájárulnak a fejlődéshez. A karbontalpas, rúgóként működő, vastag párnázottságú cipők a riói olimpia óta futottak be nagy karriert, és indítottak el forradalmi fejlődést. A lábfej elülső része alá egy merev lemezt építenek be a cipő talpába, és a rugószerű hatást még egy könnyű, légkamrás réteg is fokozza.

Bár már több gyártó is jelen van a szuperszögesek piacán, még a friss olimpiai bajnok Warholm is úgy gondolja, hogy nem ugyanazt tudják a cipők. A győzelme ellenére is nekitámadt a Nike-t viselő Benjaminre. Warholm szerint a Nike Pebax nevű habrétegével lépi át a határokat. „Nem tudom, hogy miért kéne bármit a sprinter cipőbe tenni. De ha egy trambulint teszel bele, akkor arra már azt mondom, szarság. Azt hiszem, ez lerombolja a sportágunk hitelességét.”

Tokióban az atléták szerint azonban nem feltétlenül a cipőkben kell keresni a nagy időket, hanem a minden eddiginél gyorsabb pályában.

„Érezhető a különbség. Sokan beszélnek a cipőkről, de szerintem ez egyike azoknak a pályáknak, amelyek visszaadják az energiát, előrelendítenek és hajtanak” – mondta a női 400 gát másodikja, Dalilah Muhammad.