2024. june 30., Sunday

A pályán bizonyított a Sepsi OSK: a sepsiszentgyörgyi alakulat a papírformának megfelelően elnyerte az európai kupaszereplés jogát annak a szokatlan szabálynak köszönhetően, amely előírta, hogy egy Konferencia ligás helyért különböző kritériumok teljesülését követően a bajnokság 8. helyezettjével kellett megmérkőznie. Egyetlen pótselejtező mérkőzés eredménye döntött, és a kvalifikációnak a bajnoki teljesítménye alapján inkább jogosult háromszékiek örülhettek. Ha ez nem így történt volna, az nemcsak a Sepsi OSK-val szemben lett volna durván méltánytalan, de az 5-6. helyezettekkel szemben is, amelyek bejutottak a felsőházba, mégis egy alsóházi csapat játszhatott volna a Konferencia Ligában. (A szövetség azért vezette be a pótselejtezős szabályt, hogy az európai kupaszereplés lehetőségével motiválja az alsóházi együtteseket, hogy tétért küzdhessenek – a szerk.)

Intenzív mérkőzést játszott egymással vasárnap este a pótselejtezőn a Sepsi OSK és a Konstancai Viitorul. Az első öt-tíz perc után a szentgyörgyi gárda átvette az irányítást, és egyre-másra vezette a veszélyes támadásokat, így a helyzetek is rövidesen megjelentek az ellenfél kapuja előterében. A 7. percben a jobbhátvéd Dimitrov középpályásokat megszégyenítő módon cselezte magát lövőhelyzetbe, de húszról a kapu fölé küldte. A 12. percben Golofca remek passzt adott Dumiternek, utóbbit azonban a tizenegyespont táján szerelték. A 30. percben az egész meccs legnagyobb helyzete maradt ki. Aganović lövő pozíciót harcolt ki magának a tizenhatos vonalán, de a felső sarokba tartó lövését Cojocaru bravúrral hárította, a kipattanóra Šafranko csapott rá, de a kapus újabb bravúrt mutatott be, aztán Păun triplázása a védőkön akadt el. Negyedszerre Vașvari próbálkozott, de föléküldte. Ha azonban a nagy lehetőség nem megy be, akkor a kis gól is gól: a 42. percben Perdroso próbált felszabadítani, azonban Aganović térdéről a labda a hálóba pattant (1-0).

Amint azonban a Sepsi OSK találkozóin elég gyakorta tapasztalhattuk, a vezetés után megváltozott a meccs, és hirtelen feléledt az addig tetszhalott Viitorul. Közvetlenül a szünet után egy szögletet követően Artean megcélozta a keresztlécet, két perccel később pedig egy újabb szöglet után Dobrosavlevici öt méterről föléfejelt. Igaz, előtte lerántotta Mitreát, de ha betalál, érvényes a gól, mert Radu Petrescu játékvezető semmit sem fújt. Kellett néhány perc, amíg az OSK felocsúdott, de a 60. perc tájékától már kevésbé volt veszélyes a Viitorul, noha négy csatárral próbált játszani. Szikrázó csata folyt a középpályán, és az újabb nagy lehetőséget Šafranko puskázta el, akinek a lövését Cojocaru szögletre tolta. Ez szinte megbosszulta magát, mert Ely Fernandes túloldalt fordulásból küldött lövése a védőkön megpattanva mellészállt. A hosszabbítás perceiben a Viitorul a kapussal támadt, de Niczuly kiöklözte Tsoumou fejéről, és így a Konferencia ligás szereplés joga Sepsiszentgyörgyön maradt.

Addig azonban a jól megérdemelt szünet következik egy szokásosnál sokkal nehezebb, megterhelőbb idény után.

Labdarúgó 1. liga, pótselejtező az európai kupaszereplés jogáért: Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK – Konstancai Viitorul 1-0 (1-0)

Sepsiszentgyörgy, városi stadion, 2000 néző. Vezette: Radu Petrescu (Bukarest) – Radu Ghinguleac (Bukarest), Mircea Grigoriu (Bukarest). Tartalék: Marcel Bîrsan (Bukarest). Ellenőr: Sajtos László (Nagyszeben).

Gólszerző: Aganović (42.).

Sárga lap: Achahbar (62.), Vașvari (90+1.), Niczuly (60+3.), illetve Artean (79.).

Sepsi OSK: Niczuly – Dimitrov, Ňinaj, Mitrea, Ștefănescu, Păun (68. Fofana), Vașvari, Golofca (68. Fülöp Loránd), Dumiter (53. Achahbar), Aganović (87. Eder), Šafranko.

Viitorul: Cojocaru – Dussaut (80. Haită), Mladen, Dobrosavlevici, Pedroso, Casap (46. Grameni), Artean, Matiș (46. Jo Santos), Chițu, Fernandes, Grădinaru (56. Tsoumou).