2024. june 30., Sunday

a veretlenségi sorozat

A nyári Európa-bajnokságra készülő magyar labdarúgó-válogatott 2-0-ra legyőzte kedden a vendég koszovói csapatot a Puskás Arénában rendezett barátságos mérkőzésen.

A magyarok jól kezdték a mérkőzést, azonban a kulcspasszok nem sikerültek a támadó harmadban, így nagyobb helyzet nem alakult ki a koszovói kapu előtt. Tíz perc elteltével felbátorodtak a vendégek, Zhegrova például legalább három-négy embert kicselezve játszotta magát tisztára, majd alig tévesztette el a jobb felső sarkot. Többnyire mezőnyben zajlott a játék, a nemzeti együttes ebben az összeállításban – hét helyen változott a pénteki kezdő tizenegy – támadásban mindenképpen, de helyenként védekezésben is összeszokatlannak tűnt. Szoboszlai kifejezetten sokat jött hátra labdáért, de így sem sikerült rendszeresen eljutni a rivális büntetőterületéig. A hatékonyság hiányát az jelezte a legjobban, hogy a szünetig egyetlen, kaput eltaláló kísérlete sem volt Marco Rossi tanítványainak.

A magyar szakvezető a félidőben hármas cserével próbálta frissíteni a csapatát, amely jobban is kezdte a második játékrészt, Bolla lövését a koszovói kapus a keresztléc alól tolta ki.

A jobb játéknak hamar meglett az eredménye, mivel Szoboszlai a törökök után a koszovóiak ellen is betalált: az 58. percben Bolla labdaszerzése után indította Schäfert, aki a jobb oldalon lefutott az alapvonalig, onnan játszott vissza a csapatkapitányhoz, az ő 10 méteres lövése pedig egy koszovói védőről a bal alsó sarokba vágódott (1-0).

A második félidőben a koszovóiak már semmiféle veszélyt nem jelentettek Dibusz kapujára, támadásban is hatékonyabbá vált a magyar együttes, amely a hajrában végleg eldöntötte az összecsapást: a 86. percben az előre húzódó Lang labdát kapott a 16-os előterében, de lövés helyett nagyszerűen szolgálta ki az ötös bal sarkánál üresen hagyott Nagy Zsoltot, aki a kapu jobb oldalába lőtt (2-0). Az eredmény ezek után nem változott, így a magyar csapat két, kapott gól nélküli győzelemmel kezdte a 2024-es esztendőt.

A nemzeti együttes legközelebb – már a közvetlen Eb-felkészülés jegyében – június 4-én az írek vendégeként lép pályára a dublini Aviva Stadionban.

Szoboszlai Dominik (j) gólöröme

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Felkészülési labdarúgó-mérkőzés: Magyarország – Koszovó 2-0 (0-0).

Budapest, Puskás Aréna, 60 ezer néző, vezette: Ovidiu Hațegan (román).

Magyarország: Dibusz – Lang, Dárdai M., Szalai A. – Bolla (68. Nego), Nagy Á. (46. Schäfer), Styles (85. Vancsa), Nagy Zs. (88. Mocsi) – Gazdag (46. Kleinheisler), Szoboszlai – Ádám (46. Varga B.).

Koszovó: Muric – Vojvoda, Am. Rrahmani, Aliti, Rrudhani (71. Hadergjonaj) – Idrizi (83. Loshaj), Muslija (65. Celina), Berisha (83. Al. Rrahmani) – Zhegrova (65. Bytyqi), Muriqi (65. Rashani), Rashica.

Gólszerzők: Szoboszlai (58.), Nagy Zs. (86.).

Sárga lap: Am. Rrahmani (75.), Aliti (80.), Berisha (82.), Vojvoda (90+1.).

Egy kis statisztika

A Koszovó elleni sikerükkel a magyarok immár 14 találkozó óta veretlenek, ilyen hosszú sorozatra legutóbb a legendás Aranycsapat volt képes az 1954-ben elveszített berni világbajnoki döntő után. Puskásék akkor 18 összecsapáson nem találtak legyőzőre.
A csereként beálló Mocsi Attila személyében újoncot avatott Marco Rossi, aki 61. mérkőzésével utolérte a szövetségi kapitányok rangsorának harmadik helyén Mészöly Kálmánt.

Mestermérleg

* Marco Rossi (Magyarország): „Négy hónap után találkoztunk újra a kerettel, ez elég sajátságos helyzet, mert közben nincs összetartás. Akik nem kezdtek eddig, azokat ezen a második meccsen tesztelni és látni akartam a jó fizikai adottságokkal rendelkező Koszovó ellen. Ráadásul Sallai Roland és Kerkez Milos szereplését kisebb sérülés miatt ugyanúgy nem kockáztattuk meg, ahogy Willi Orbánét sem. Így hét helyen változtattam, ilyenkor nem működnek úgy az automatizmusok, innen az első félidei gyengébb játék. Szenvedős volt a mérkőzés, így bár régen veszítettem el a türelmem, most mégis kihoztak a sodromból. Azonban még a mostani játék fényében is egyértelmű a válogatott fejlődése, mert azért emlékszem arra, hogyan futballozott a nemzeti együttes 2020 előtt. Emlékezzünk arra is, hogy 2022 óta mindössze háromszor szenvedett vereséget a válogatott, amelynek veretlensége immár 14 mérkőzés óta tart. Ha valaki azt gondolja, kilencven percig dominálnia kell a magyar válogatottnak, az el van tájolódva. Az nem reális várakozás, hogy az elsőtől az utolsó percig diktáljuk a tempót. Ma sem loptunk meg senkit, még ha nem is lőttünk kapura az első félidőben.”
* Franco Foda (Koszovó): „Hatvan percig jól játszottunk és labdabiztosak voltunk. Széleken akartunk támadni és létszámfölényt kialakítani, voltak jó helyzeteink, akár vezethettünk is volna. A hatvanadik perctől megváltoztatta játék képét az ellenfél vezetése. Hátrányban már nagyon nehéz a magyarok ellen játszani, mert nagyon jók az átmenetben. Rendkívül céltudatos együttes, mert bár hatvan percig helyzete sem volt, az elsőt viszont rögtön kihasználta. Sajnálom, hogy a bekapott gól túl nagy hatással volt a tanítványaimra.”