2024. june 30., Sunday

Szoboszlai góllal tért vissza

A Sallai Rolanddal felálló Freiburg egygólos győzelmet aratott a vendég West Ham United felett a labdarúgó Európa-konferencialiga nyolcaddöntőjének első, csütörtöki felvonásán.

A magyar válogatott támadó a kezdőcsapatban kissé szokatlanul középcsatárként kapott helyet. A német csapatnak sikerült visszavágnia a csoportkörben elszenvedett két vereségért az angol riválisnak, amiben elévülhetetlen érdeme volt Sallainak, ugyanis lövésébe jól tette bele a lábát osztrák csapattársa, Michael Gregoritsch a 81. percben. Sallait a gól után nyolc perccel lecserélték. A Freiburg másik magyar játékosa, a védő Szalai Attila a cserepadról nézte végig a kiegyenlített mérkőzést a tavaly a Konferencia-ligában győztes West Ham ellen.

Gólt szerzett ugyanakkor a visszatérő Szoboszlai Dominik: a Liverpool többek között az ő góljával is 5-1-re nyert a Sparta Prága vendégeként az Európa-liga nyolcaddöntőjében. A magyar középpályás majdnem egy félidőt kapott, a 90+4. percben talált be.

Amíg a Liverpool érvényesítette a papírformát, addig a Bayer Leverkusen 2-2-es döntetlent játszott az azeri Qarabag otthonában. A német bajnokság éllovasa közel járt ahhoz, hogy elveszítse szezonbeli veretlenségét, mert a szünetben kétgólos hátrányban volt, de a cseh Patrik Schick a 90+2. percben egyenlített.

A tavaly döntős AS Roma viszont folytatta remeklését a január közepén kinevezett vezetőedző, Daniele De Rossi irányításával: a Farkasok 4-0-ra verték a Brightont. A játékosként világbajnok szakemberrel tizedik meccsén nyolcadik sikerét aratta az olasz gárda egy-egy döntetlen és vereség mellett.

Az ugyancsak olasz AC Milan több mint egy órát emberelőnyben futballozva 4-2-re verte a vendég Slavia Prágát, míg az Olympique Marseille négygólos sikerével eldöntötte a spanyol Villarreal elleni párharcot.

Az Európa-konferencialigában az előző körben a Ferencvárost búcsúztató Olimpiakosz hazai pályán 4-1-es vereséget szenvedett az izraeli Makkabi Tel-Avivtól. A játéknap rangadóján nem bírt egymással az Ajax Amsterdam és a vendég Aston Villa, a két csapat összecsapása gólt nem hozott, csak egy-egy kiállítást.

A Fiorentina fordulatos meccsen 4-3-ra győzött a Makkabi Haifa vendégeként a Bozsik Arénában a nyolcaddöntő első felvonásán. A tavaly döntős olasz csapat, amely ősszel a Ferencváros csoportjából elsőként jutott tovább, hamar vezetést szerzett, de izraeli riválisa a szünetig fordított. A firenzei csapat a második félidőben egyenlített, majd ismét hátrányba került. A hajrában viszont sikerült fordítania a mérkőzést tíz emberrel befejező Makkabi ellen, amely már az előző körben is Kispesten játszotta hazai összecsapását. A győztes gólt a cseh Antonin Barak szerezte a 90+5. percben.

A Bolla Bendegúzzal felálló Servette saját közönsége előtt nem bírt a cseh Viktoria Plzennel. A magyar válogatott játékost a 81. percben cserélték le a 0-0-val záruló találkozón.

A Dinamo Zágráb és a Fenerbahce megnyugtató előnyt szerzett: a horvátok hazai pályán verték 2-0-ra a PAOK-ot, míg a törökök a belga Union Saint-Gilloise otthonában diadalmaskodtak 3-0-ra.

Fotó: az SC Freiburg közösségi oldala

Nyolcaddöntő, első mérkőzések:

* Európa-liga: Sparta Prága – Liverpool 1-5, AS Roma – Brighton 4-0, Qarabag – Bayer Leverkusen 2-2, Olympique Marseille – Villarreal 4-0, Benfica – Glasgow Rangers 2-2, Freiburg – West Ham United 1-0, AC Milan – Slavia Prága 4-2;

* Európa-konferencialiga: Servette – Viktoria Plzen 0-0, Union Saint-Gilloise – Fenerbahce 0-3, Dinamo Zágráb – PAOK 2-0, Makkabi Haifa – Fiorentina 3-4, Ajax Amsterdam – Aston Villa 0-0, Molde – Club Brugge 2-1, Sturm Graz – Lille 0-3, Olimpiakosz – Makkabi Tel-Aviv 1-4.