2024. june 30., Sunday

A magyar női vízilabda-válogatott története során harmadszor ezüstérmesként zárta a világbajnokságot, amelynek pénteki, dohai döntőjében 8-7-re kikapott az olimpiai bajnok amerikai csapattól.

A ráúszást Vályi Vanda szokás szerint elhozta, Parkes Rebecca pedig rögtön gólt szerezhetett volna centerből, de lövését blokkolták. A túloldalon az amerikaiak egy szép beúszás után Maggie Steffens révén megszerezték a vezetést. Nem kellett sokat várni a második amerikai gólra, megint akcióból, ezúttal Jordan Raney ejtett szépen. Az amerikaiak kapták a meccs első emberelőnyét, de a lövés a felső lécen csattant, a magyarok viszont, hasonlóan előnyben, eladták a labdát. Magyari Alda hátrányban védett először a meccsen – egy közeli próbálkozást hárított –, a túloldalon pedig a világ egyik legjobbja, Asleigh Johnson is bemutatkozott.

A rivális a harmadik fórját már nem rontotta el, Rachel Fattal pattintott a kapu jobb oldalába. Aztán a 200. válogatottságát ünneplő Garda Krisztina első lövését még védte az amerikai hálóőr, egy újabb kivédekezett hátrány után azonban a másodikkal szemben már tehetetlennek bizonyult. A negyed végén az amerikaiak lövés nélkül fejeztek be egy támadást, Parkes pedig ezúttal nem hibázott centerből (3-2).

A második negyedet is akciógóllal kezdték az amerikaiak, Fattal kapásból lőtt a kapufa segítségével a hálóba. A magyarok kettős emberelőnybe kerültek, két blokkolt lövés után aztán a csapatkapitány Keszthelyi Rita elhajlásból találta meg a rést a kapufa és Johnson kezei között. A túloldalon jött a válasz, Madeline Musselmann Magyari válla fölött lőtt a hálóba, a kapust pedig Neszmély Boglárka váltotta. A fiatal hálóőrtől kicsit mintha megzavarodtak volna az amerikai lövők, mert folyamatosan csak a kapufát találták el, a túloldalon viszont Faragó Kamilla lassú lövése becsúszott (5-4).

A fordulást követően emberelőnyből sem tudtak gólt lőni amerikaiak Neszmélynek, majd rögtön hátrányba kerültek, Mihók Attila pedig időt kért, de a figurába hiba csúszott, lövés sem lett belőle. Egy remek védekezés után újra az egyenlítésért támadhattak a magyarok, Szilágyi Dorottya próbálkozott a támadóidő lejáratakor egy ejtéssel, amely a kapufán csattant. Emberelőnyben Keszthelyi lövése gyenge volt, ezután pedig az amerikaiak kaptak fórt, és Adam Krikorian is „szünetet” kért. Raney ugyan góllal fejezte be az akciót, de már lejárt a támadóidő – ez a VAR segítségével dőlt el. A magyarok a hetedik emberelőnyüket tudták először értékesíteni, Gurisatti Gréta lövése a blokkon irányt változtatva vágódott a hálóba, így 0-0 után először volt döntetlen az állás. Az amerikaiak újabb fórt hibáztak el – megint a helyén volt egy blokk –, de a magyarok is rosszul passzoltak előnyben (5-5).

A záró nyolc perc elején az amerikaiak megszerezték első góljukat a második félidőben, Fattal magabiztosan értékesítette a fórt. A magyarok emberelőnyben csúnyán eladták a labdát, hátul viszont védekezésben megint javítottak. A rivális a következő fórját Steffens közeli húzásával könnyedén értékesítette. Az aranyálmok kevesebb mint négy perccel a vége előtt kerültek messze, amikor Ryann Neushul gyönyörűen ejtett a hálóba, így az amerikaiak hárommal elléptek.

A magyarok dupla fórból zárkóztak fel Keszthelyi révén, majd egy kontra után Leimeter Dóra lövése a kapufán csattant.

Visszaúszás közben jött a kiállítás, ami kimaradt, Mihók Attila pedig 64 másodperccel a vége előtt időt kért. Garda mindössze 7 másodperc után betalált, és még egy utolsó támadásra is maradt idő, de Garda bejátszása után Parkes a víz alá vitte a labdát, így ért véget a finálé.

Garda Krisztina (b) és az amerikai Jenna Flynn a női vízilabdatorna döntőjében játszott Amerikai Egyesült Államok – Magyarország mérkőzésen a dohai vizes világbajnokságon 2024. február 16-án

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Női vízilabda-világbajnokság, döntő: Egyesült Államok – Magyarország 8-7 (3-2, 2-2, 0-1, 3-2). Gólszerzők: Fattal 3, Steffens 2, Raney, Musselmann, Neushul 1-1, illetve Keszthelyi, Garda 2-2, Parkes, Faragó, Gurisatti 1-1.
Bronzmérkőzés: Spanyolország – Görögország 10-9 (2-1, 4-4, 1-1, 3-3). Az 5. helyért: Hollandia – Ausztrália 10-8 (2-1, 1-5, 3-1, 4-1). A 7. helyért: Olaszország – Kanada 18-12 (5-4, 6-4, 2-1, 5-3).

A vízilabda-vb-k végeredménye

Férfiak: világbajnok: Horvátország, 2. Olaszország, 3. Spanyolország, 4. Franciaország, 5. Görögország, 6. Szerbia, 7. MAGYARORSZÁG, 8. Montenegró, 9. Egyesült Államok, 10. ROMÁNIA, 11. Ausztrália, 12. Kína, 13. Japán, 14. Brazília, 15. Dél-afrikai Köztársaság.

Nők: világbajnok: Egyesült Államok, 2. MAGYARORSZÁG, 3. Spanyolország, 4. Görögország, 5. Hollandia, 6. Ausztrália, 7. Olaszország, 8. Kanada, 9. Új-Zéland, 10. Kína, 11. Nagy-Britannia, 12. Kazahsztán, 13. Franciaország, 14. Dél-afrikai Köztársaság, 15. Brazília, 16. Szingapúr.

Horvátország a világbajnok a férfiaknál

A horvát válogatott nyerte a dohai férfivízilabda-világbajnokságot, a döntőben ötméteresekkel 15-13-ra múlta felül az olasz csapatot. A végig rendkívül kiélezett és szoros fináléban a horvátok öt másodperccel a rendes játékidő vége előtt Rino Buric akciógóljával mentették döntetlenre az összecsapást. Horvátország története harmadik vb-győzelmét aratta.

A kisdöntőben: Spanyolország – Franciaország 14-10 (4-1, 5-3, 2-2, 3-4). Az 5. helyért: Görögország – Szerbia 15-11 (5-2, 3-3, 2-4, 5-2).

Hetedik a magyar férficsapat, Románia olimpiai kvótát szerzett

A magyar válogatott címvédőként a hetedik helyen végzett a dohai világbajnokságon, amelynek szombati helyosztóján ötméteresek után 18-16-ra nyert a montenegrói csapat ellen. A várakozáson aluli szereplés ellenére az alakulat olimpiai részvétele nem forgott veszélyben, szombaton a párizsi B csoportba sorolták az együttest, Spanyolország, Ausztrália, Japán, Szerbia és Franciaország társaságában.
Ünnepelhet viszont Románia: bár a csapat csak tizedik lett a vb-n, de mivel a Dél-afrikai Köztársaság a férfi és női válogatottja tekintetében is lemondta az olimpiai részvételt, így a román együttes ott lehet a párizsi ötkarikás játékokon, ahol az A csoportban Görögország, Montenegró, Horvátország, az Egyesült Államok és Olaszország lesz az ellenfele.