2024. july 1., Monday

A magyar fővárosra lecsapó vihar, heves esőzés és villámlások miatt a szervezők két órával elhalasztották a budapesti atlétikai világbajnokság rajtját. Az első versenyszám, a férfiak 20 kilométeres gyaloglása végül 8 óra 50 perc helyett 10 óra 50 perckor rajtolt a Hősök teréről. A versenyen a magyar színeket képviselő Helebrandt Máté a 23. helyen végzett, valamivel több mint három perc lemaradással a győztes spanyol Álvaro Martíntól, a vb első aranyérmesétől.

Az első nap három további döntőt szerveztek. A férfisúlylökés döntőjében nem volt magyar versenyző, miután a délelőtti selejtezőben Tóth Balázs szerény 17,37 méteres eredményével a 35. helyen végzett. A Romániát képviselő Andrei Toadernak nem volt érvényes kísérlete, így helyezetlenül zárt. A döntőben az amerikai Ryan Crouser mindössze 5 centiméterrel maradt el saját világcsúcsától, meglepetésre pedig az olasz Fabbri végzett a második helyen. S hogy a magyarok is örülhessenek valaminek, a bronzérmet egy harmadgenerációs amerikai magyar, Joe Kovacs szerezte meg.

Női 10 000 méteren nem volt sem magyar, sem román induló, a finálé azonban hatalmas drámát hozott. Az etiópok taktikailag uralták a mezőnyt, az utolsó körben azonban a holland színekben rajthoz álló Sifan Hassan rágyorsított, és úgy tűnt, megnyerheti az aranyat, ám 30 méterrel a cél előtt az erőfeszítés miatt elfogyott az erő a lábából, elesett, így szabad utat engedett az etióp triplázáshoz.

A napot a 4x400 méteres vegyes váltó döntője zárta, amelynek az előfutamait délelőtt rendezték. Ha pedig nem volt elég az előző holland dráma, a hollandok befutó embere, az élen futó Femke Bol is begörcsölt az amerikai nyomás alatt, a változatosság kedvéért pedig nem harminc, hanem öt méterrel a cél előtt hasalt el (fotó). S utána pedig hiába kúszott be a célba, a váltójukat kizárták, mert a váltóbotot elejtette. Az Egyesült Államok váltója pedig világcsúccsal fejezte be az élen a versenyt. A rendező jogán induló Molnár Attila, Kéri Bianka, Wahl Zoltán, Molnár Janka magyar csapat az országos csúcson több mint három másodpercet javítva a tizedik helyen végzett, így kiszorult a döntőből, amelyen végül kilenc csapat indulhatott, miután Lengyelországot egy óvás következtében továbbjuttatták a versenybírók.

Természetesen számos versenyszámban a vb ilyen korai stádiumában a selejtezők voltak műsoron. A férfi 3000 méteres akadályfutás második futamában Palkovits István bukott, ám folytatta versenyét, és végül 8:29.37 perccel a hetedik helyen végzett, amivel nem jutott fináléba. Összesítésben a 26. helyre sorolták.

Kalapácsvetésben három magyar dobóatléta is dobókörbe lépett. Halász Bence mindjárt az első kísérletből teljesítette a 77 méteres selejtező távot, a sportszer 78,13 méterre szállt. Rába Dániel és Varga Donát viszont kiesett. Rába 73,17 méterrel a 15. helyen végzett, Varga Donát két érvénytelen kísérlettel végül 72,02 méterre dobta a kalapácsot, ezzel pedig 25. lett.

Női távolugrásban Bánhidi-Farkas Petra és Lesti Diána is messze elmaradt legjobbjától, így a fináléba jutásra nem volt esélyük. Bánhidi-Farkas Petra az elsőre ugrott 6,37 méteres távolságon ragadt, ezzel 27. lett, míg Lesti Diána az ugyancsak első kísérletére elért 6,25-tel a 31. helyen végzett. A román küldöttség egyik érmes reménysége, Alina Rotaru-Kottmann 6,69 méterrel a kilencedik eredménnyel szerzett helyet a döntőben.

Női 1500 méteren Vindics-Tóth Lili beállította egyéni csúcsát, ám a továbbjutásra nem volt esélye a női 1500 méter előfutamából. Futamában 13. lett, összesítésben a 49. helyre sorolták. Románia képviseletében Claudia Bobocea szintén kiesett a futamban elért 9., összesítésben 31. hellyel.

Boros Bence továbbjutott a selejtezőből az esti előfutamba férfi 100 méteren, de a klasszikus előfutamokban, amikor már a legjobb sprinterek is rajtkőhöz álltak, nem volt gyakorlatilag esélye. A negyedik futamban, mintegy öt méterrel lemaradva a többiektől, 10,70 mp-es idővel a nyolcadik helyen végzett.

A férfiak 1500 méteres számában rajthoz álló Szögi István a harmadik futamban a 11. helyen végezve esett ki, ami összesítésben a 32. helyet hozta a számára. Férfihármasugrásban a rendező ország jogán rajthoz álló Szenderffy Dániel a 30. helyen végzett a selejtezőt követően, 15,38 méteres teljesítménnyel.

Férfidiszkoszvetésben a román Alin Firfirică csak a 29. eredményt érte el 61,03 méterrel, míg Szikszai Róbert közvetlenül mögötte zárt 60,64 méteres dobással. Egyikük sem jutott döntőbe.

Az első nap a női hétróbából négy versenyszámot rendeztek: 100 méteres gátfutás, magasugrás, súlylökés és 200 méter. A két magyar induló közül a folytatás előtt Krizsán Xénia a 12., Nemes Rita a 17. helyen állt.

Magyarország eddigi legnagyobb sporteseménye, amelyet az utcai futó- és gyaloglóversenyek mellett a Nemzeti Atlétikai Központban rendeznek, vasárnapig tart. A rendező magyar szövetség rekordszámú, 62 sportolót nevezhetett be, Romániát 16 atléta – közöttük az erdélyi magyar közösséget a kolozsvári Miklós Andrea 400 méteres futó – képviseli.

Férfi 20 km-es gyaloglás: 1. Álvaro Martín (spanyol) 1:17:32 h. 2. Perseus Karlström (svéd) 1:17:39 h. 3. Caio Bonfim (brazil) 1:17:47 h... 23. Helebrandt Máté (magyar) 1:21:16 h.

Férfisúlylökés: 1. Ryan Crouser (amerikai) 23,51 m. 2. Leonardo Fabbri (olasz) 22,34 m. 3. Joe Kovacs (amerikai) 22,12 m… 35. Tóth Balázs (magyar) 17,37 m.

Női 10 000 m: 1. Gudaf Tsegay (etióp) 31:27,18 p. 2. Letsenbet Gidey (etióp) 31:28,16 p. 3. Ejgayehu Taye (etióp) 31:28,31 p.

4x400 m vegyes váltó: 1. Egyesült Államok 3:08,80 perc, új világcsúcs. 2. Nagy-Britannia 3:11,06 p. 3. Csehország 3:11,98 p… 10. Magyarország 3:14,08 p.