2024. july 7., Sunday

Hollandia 2-1-re legyőzte Törökországot a németországi labdarúgó-Európa-bajnokság szombati, berlini negyeddöntőjében.

A török szurkolók egy része hajnalban a holland válogatott szállodájához vonult, és tűzijátékkal, illetve nagy hangzavarral ébresztette a játékosokat. A hollandokon eleinte nem látszott a kialvatlanság – mezőnyfölényben futballoztak és több lövéssel is próbálkoztak –, de kapusuk alaposan elaludt Güler beadásánál, így Akaydin vezetést szerzett a törököknek a 35. percben: egy török szöglet után a kifejelt labdát Arda Güler ívelte a kapu elé, Verbruggen alaposan alászaladt, ezt kihasználva Akaydin közvetlen közelről a hálóba fejelt (1-0).

A második félidő elején ismét a hollandok tűntek aktívabbnak, majd Güler szabadrúgása a kapufáról pattant ki. Ezután hét perc alatt fordított Hollandia: előbb De Vrijt hagyták őrizetlenül a 70. percben, aki így Depay szöglet utáni beíveléséből fejelhetett a kapuba (1-1). Majd a tétovázó védők nem szabadítottak fel, amikor Dumfries a kapu elé passzolt, a Gakpo elől menteni igyekvő Müldür pedig esés közben szerencsétlenül ért bele a labdába, amely az ő lábáról a hálóba került a 76. percben (2-1).

Felpörgött a meccs, a törökök a hajrában nagyobbnál nagyobb helyzeteket alakítottak ki, ám ellenfelük bravúros mentéseket mutatott be, és kvalifikált.

A hollandok hatodszor jutottak a legjobb négy közé a kontinenstornán.

Európa-bajnokság, negyeddöntő: Hollandia – Törökország 2-1 (0-1).

Berlin, 70.091 néző, vezette: Clément Turpin (francia).

Hollandia: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Aké (73. Van de Ven) – Schouten, Simons (87. Zirkzee), Reijnders (73. Veerman) – Bergwijn (46. Weghorst), Depay (87. Frimpong), Gakpo.

Törökország: Günok – Müldür (82. Celik), Akaydin (82. Tosun), Bardakci, Kadioglu – Özcan (77. Yokuslu), Ayhan (89. Kilicsoy) – B. A. Yilmaz, Calhanoglu, Yildiz (77. Aktürkoglu) – Güler.

Gólszerzők: De Vrij (70.), Müldür (öngól, 76.), illetve Akaydin (35.).

Sárga lap: Simons (30.), Aké (54.), Van Dijk (64.), Weghorst (90+7.), illetve Tosun (90+3.).

Demiral kétmeccses eltiltást kapott

A török ​​labdarúgó-válogatott védője, Merih Demiral nem léphetett pályára a szombati, Hollandia elleni Eb-negyeddöntőben, s ha továbbjutottak volna, az elődöntőben is kimaradt volna a csapatból. Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) ugyanis kétmeccses eltiltással sújtotta azért a vitatott gesztusért, amelyet az Ausztria ellen megnyert nyolcaddöntőben (2-1) szerzett második gólja ünneplésekor tett.

Demiral a farkastisztelgésként ismert politikai gesztust mutatta be, amely a Nemzeti Mozgalom Pártjához kapcsolódó török ​​Szürke Farkas mozgalomhoz kötődik. A Szürke Farkasokat jobboldali szélsőséges csoportként írják le. A német külügyminisztérium emiatt bekérette Törökország berlini nagykövetét. Az UEFA közölte, hogy megbüntette Demiralt az általános magatartási elvek be nem tartása, a tisztesség alapvető szabályainak megsértése, a sportesemények sportszerűtlen megnyilvánulásokra való felhasználása és a labdarúgás hírnevének rontása miatt.

A futballista a meccs után azt mondta, a pontrúgás megünneplése nemzeti büszkeségének ártatlan kifejezése, és nincs rejtett üzenete. „Büszke vagyok arra, hogy török ​​vagyok, ezt éreztem a második gólnál. Ezért tettem ezt a gesztust, és egyáltalán nem bántam meg. Láttam embereket a stadionban, akik hasonlóan intettek be, hozzájuk csatlakoztam” – mondta Demiral az AP hírügynökség szerint.

A török ​​kormány rosszallását fejezte ki a védő megbüntetése miatt. „A futball szépségét és izgalmát nem árnyékolhatják be politikai döntések” – reagált Cevdet Yilmaz török ​​alelnök az X közösségi oldalon a történtekre, és a büntetés eltörlését kérte. A török futballszövetség sem értett egyet a büntetéssel, és fellebbezett az ítélet ellen.