2024. july 3., Wednesday

Nagyon bosszantó vereséget szenvedett a marosvásárhelyi városi sportklub kosárlabdacsapata Pitești-en, a FC Argeș otthonában, ahol egyenlő ellenfele volt a bajnokság egyik jó képességű csapataként elkönyvelt házigazdának, és kétszer is meg kellett hosszabbítani a találkozót. Egy ilyen meccsen rendszerint az adott pillanatban aprónak tűnő, látszólag jelentéktelen részletek – rossz döntések támadásban, kisebb védelmi figyelmetlenségek, a dobás pillanatában megremegő kéz, és, igen, néhány vitatható játékvezetői ítélet – határoznak, így volt ez most is.

Jól kezdett a CSM, az első negyedben nagyon agresszíven védte a palánkját, és noha egyáltalán nem próbált triplákat szerezni (kapni viszont – ha már közelről nem boldogult az ellenfél – kapott négyet), sikerült négy pont előnyre szert tennie. A második negyedben azonban kissé lazult a fegyelem védekezésben, emellett folyamatosan szórták a hárompontosokat a házigazdák, és csak Lowrance zsinórban négyszer bevágott távoli kosara „tartotta életben” a marosvásárhelyi csapatot.

Szünet után sikerült kikapcsolni az ellenfél tripladobóit, egy 14-2-es rohammal pedig tízpontos előnyre szert tenni a negyedik negyed elején. Sajnos, a folytatásban a védekezés már nem volt annyira hatékony, gyűltek a személyi hibák, és ez korlátozta a lehetőségeket. Ugyanakkor a pitești-iek igen messzire kijöttek a labdát birtokló játékosra, és a legnagyobb tapasztalatúak is hoztak néhány rossz döntést, így az ellenfél ledolgozta a hátrányát, ismét átvette a vezetést, és csak Person triplája mentette hosszabbításra a találkozót, majd Martinić hagyta ki a győzelem megszerzésének lehetőségét.

A hosszabbításban a játékvezetők három támadó-szabálytalanságot ítéltek a marosvásárhelyiek ellen egymás után, amivel magas emberek nélkül hagyták a CSM-t, sorra kipontozva Șolopát, Lowrance-et és Sántát. Ennek ellenére az „alacsony” csapat Person két szabaddobásával ismét egyenlőre hozta az első öt hosszabbításpercet. Sőt, a második hosszabbításban hatpontos előnyre tett szert! Azonban a fórt képtelenek voltak megtartani. Egyenlő állásnál Martinić kihagyta a triplapróbálkozását, majd Borșa kezéből kiütötték a labdát, a bírók szerint azonban a marosvásárhelyi játékos rálépett a vonalra, így az utolsó támadást Pitești vezethette.

Számunkra érthetetlen, miért pont Martinićnak kellett távolról próbálkoznia a döntő percekben kétszer

is egy olyan meccsen, amelyen addig sem mentek neki a dobások (2/10 a félkörön túlról, 5/16 összesen).

Így is végződhetett volna a második öt perc hosszabbítás is egálra, hiszen Freeman dobása rövid volt. A palánk alatt azonban nem voltak már ott a lepattanókra  szakosodott magas emberek, mind a kispadon ültek, kipontozódva, így Milutinović követésből zavartalanul bepöccinthette.

Három másodperc maradt még, és már nem volt időkérési lehetőség…

A bajnokságban három hét szünet következik a FIBA-ablak miatt, a 6. fordulót november 19-én rendezik, amikor a Rapid lesz a CSM vendége. Előtte azonban, november 16-án, szerdán, bepótolják a SCM U Craiova elleni, a 2. fordulóból elhalasztott meccset.

Fotó: a FC Argeş Basketball közösségi oldala

Kosárlabda Nemzeti Liga, 1. forduló: FC Argeș Pitești – Marosvásárhelyi CSM 108:106 (19-23, 31-25, 15-22, 20-15, 13-13, 10-8)

Pitești, Trivale sportcsarnok, 800 néző. Vezette: Dragoș Nicolae (Bukarest), Sorin Drugău (Brassó), Răzvan Opriș (Nagyszeben). Ellenőr: Viorel Constantinescu (Kolozsvár).

Piteşti: Massey Jr. 24 pont (3), Jevtović 22, Zeković 14 (2), Cunningham 12, Fometescu 11 (3), Milutinović 9 (1), Măciucă 8 (2), Voinescu 5 (1), Gavrilă 3 (1), Freeman.

Marosvásárhely: Person 24 pont (2), Sánta 18, Lowrance 17 (4), Martinić 14 (2), Gajović 13 (1), Șolopa 7 (1), Borșa 7 (1), Sólyom 6, Engi-Rosenfeld. Kispadon: Nistor, Mureșan, Szilveszter.

Kosárlabda Nemzeti Liga:

* A konferencia, 4. forduló: FC Argeș Pitești – SCM U Craiova 79:71; 5 forduló: FC Argeș Pitești – Marosvásárhelyi CSM 108:106, Petrolul Ploiești – Zsilvásárhelyi CSM 92:86, SCM U Craiova – Csíkszeredai VSKC 78:76.

* B konferencia, 5. forduló: Konstancai CSM Athletic – Bukaresti Laguna Sharks 88:51, Foksányi CSM 2007 – Galaci CSM 73:89, Bukaresti CSA Steaua – Nagyváradi CSM 73:84, Bukaresti Dinamo – CSO Voluntari 74:70.