A magyar labdarúgó-válogatott a második félidőben hátrányból fordítva 3-1-re legyőzte a vendég montenegrói csapatot a vasárnapi Európa-bajnoki selejtező mérkőzésen, így csoportelsőként végzett és a második kalapból várhatja december 2-án a jövő évi kontinensviadal hamburgi sorsolását.

Jó iramban kezdődött a mérkőzés, mindkét csapat vezetett ígéretes támadásokat, de a védelmek rendre menteni tudtak, mielőtt gólhelyzet alakult volna ki, így, bár komoly izgalmak nem voltak, küzdelmes játék zajlott a pályán. A magyarok jóval többet birtokolták a labdát, de mezőnyfölényük lehetőségekben nem nyilvánult meg, az első fél órában egyetlen, kaput eltaláló lövés sem volt. Az első tíz percet leszámítva csendesen csordogáló mérkőzést láthatott a közönség úgy, hogy a magyarok kontrollálták a játék menetét. Ennek ellenére a meccs első, kapura tartó kísérletéből a vendégek váratlanul vezetést szereztek. A bekapott gól nagyobb erőbedobásra sarkallta a magyar csapatot, amely a szünet előtti percekben nagyobb nyomást helyezett ellenfelére, ekkor már helyzete is volt, de Gazdag nem találta el a kaput.

Marco Rossi szövetségi kapitány kettős cserével próbálta frissíteni a csapatát, amely a térfélcserét követően ott folytatta, ahol az első félidőt abbahagyta, azaz támadólag lépett fel, de a vendégvédelem állta a sarat. A montenegróiak a második félidő elejétől minden alkalmat megragadtak, hogy húzzák az időt és tördeljék a játékot, hogy a magyarok lendületét megtörjék. Rossi tanítványainak hiába volt több mint tíz lövése, először a 63. percben találták el a kaput, de Ádám kísérlete csemege volt montenegrói kapuba becserélt Djukicnak. Néhány perccel később viszont Szoboszlai ismét igazolta világklasszisát, előbb egy cselsorozat végén talált a kapuba, majd Ádám nagyszerű passzát követően is eredményes volt. Miközben a magyarok két perc alatt fordítottak, a montenegróiak értesültek arról, hogy győzelemmel kijutnának az Eb-re, mert a csoport másik találkozóján vesztésre álltak a szerbek. A vendégek így elszántan rohamozni kezdtek, de Dibusz ihletett formában védett, legalább négy-öt bravúrja volt, amivel megőrizte a magyar válogatott számára a minimális előnyt. A slusszpoén sem maradt el, ugyanis a ráadásban a nemzeti együttes legtapasztaltabb játékosa, Nagy Ádám is betalált, aki 77. fellépésén másodjára volt eredményes címeres mezben.

A lefújást követően a közönség hosszasan ünnepelte az Eb-re veretlenül és csoportelsőként kijutott válogatottat.

Eb-selejtező, G csoport, 10. (utolsó) forduló:

Magyarország – Montenegró 3-1 (0-1).

Budapest, Puskás Aréna, 65 ezer néző, vezette: Danny Makkelie (holland).

Magyarország: Dibusz – Balogh, Lang, Szalai A. – Bolla (46. Nego), Nagy Á. (90+4. Szuhodovszki), Styles (64. Horváth K.), Nagy Zs. – Gazdag (46. Kalmár), Szoboszlai – Ádám (78. Németh A.).

Montenegró: Mijatovic (58. Djukic) – Rubezic (76. Raickovic), Savic, Vujacic – Vesovic (55. M. Vukcevic), Jankovic (70. Radulovic), Kuc, Camaj (Krstovic, 70.), A. Vukcevic – Osmajic, Jovetic.

Gólszerzők: Szoboszlai (67., 68.), Nagy Á. (90+3.), illetve Rubezic (36.).

Sárga lap: Szoboszlai (26.), Gazdag (35.), Dibusz (78.), Nagy Zs. (87.), illetve Camaj (13.), Savic (18.), Rubezic (34.), Vesovic (47.), Vujacic (70.), Raickovic (88.), Kuc (90+2.).

A magyar válogatott harmadik gólja a labdarúgó Európa-bajnoki selejtezők tizedik, utolsó fordulójában,

a G csoportban játszott Magyarország –  Montenegró mérkőzésen a budapesti Puskás Arénában

2023. november 19-én.

Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

A gólok

* 36. perc: Camaj bal oldali beadását Jovetic fejelte középre Rubezichez, aki közelről a kapu bal oldalába bólintott (0-1).

* 67. perc: Szoboszlai pazar cselsorozattal tört be a 16-os jobb oldalán, majd két védő között elfutva laposan kilőtte a jobb alsó sarkot (1-1).

* 68. perc: Ádámtól kapott nagyszerű passzt Szoboszlai a montenegrói 16-os bal oldalán, majd a Liverpool középpályása 8 méterről a jobb felső sarokba lőtt (2-1).

* 90+3. perc: Szoboszlai bal felső sarokba tartó szabadrúgását ugyan Djukic védte, de a labda Nagy Ádámhoz került, aki az ötös jobb sarkáról kapásból lőtt a hálóba (3-1).

Hibátlanok maradtak a portugálok, Lukaku mesternégyessel zárta az Eb-selejtezőt

Eb-selejtezők, 10. (utolsó) forduló:

A csoport: Spanyolország – Grúzia 3-1 (1-1), Skócia – Norvégia 3-3 (2-2). A csoport végeredménye: 1. (és kijutott) Spanyolország 21 pont, 2. (és kijutott) Skócia 17, 3. Norvégia 11, 4. Grúzia 8, 5. Ciprus 0.

J csoport: Portugália – Izland 2-0 (1-0), Bosznia-Hercegovina – Szlovákia 1-2 (0-0), Liechtenstein – Luxemburg 0-1 (0-0). A csoport végeredménye: 1. (és kijutott) Portugália 30 pont, 2. (és kijutott) Szlovákia 22, 3. Luxemburg 17, 4. Izland 10, 5. Bosznia-Hercegovina 9, 6. Liechtenstein.

F csoport: Belgium – Azerbajdzsán 5-0 (4-0), Svédország – Észtország 2-0 (1-0). A csoport végeredménye: 1. (és kijutott) Belgium 20 pont, 2. (és kijutott) Ausztria 19, 3. Svédország 10, 4. Azerbajdzsán 7, 5. Észtország 1.

G csoport: Magyarország – Montenegró 3-1 (0-1), Szerbia – Bulgária 2-2 (1-0).

Mestermérleg

* Marco Rossi: „Az ellenfél nehéz helyzetbe hozott minket. Mélyen védekezett és nem hagyott teret, így nem tudtunk ritmusosan játszani. A második félidőben sikerült nagyobb sebességi fokozatba kapcsolni. Elsősorban Szoboszlai Dominiknak köszönhetően nyertük meg a meccset. Minden edző sikere az általa irányított játékosok minőségén múlik, éppen ezért boldog vagyok, hogy együtt dolgozhatok vele. Ő billentette el a mérleg nyelvét. Az a futballista, aki képes megfordítani a mérkőzés menetét. Három éve az Izland elleni pótselejtezőn nem játszott jól, mégis kirúgta a válogatottat az Eb-re. A segítőim akkor azt kérték tőlem, hogy cseréljem le, de én bent tartottam. A Liverpoolban is mindig végigjátssza a meccseket, Jürgen Klopp sokkal többet edzi, mint én, de hasonlóképpen vélekedünk róla. Szoboszlai világszinten is éljátékos lesz. Amint még több gólt fog szerezni, eléri a csúcsszintet.”

* Miodrag Radulovic: „Jó meccs volt, kiváló közönség előtt. Győzelemre játszottunk, de már az első félidő második felében látszott, hogy nem vagyunk elég frissek, ezért nem tudtunk kellő agresszivitással támadni, de akkor legalább a magyarokat sikerült távol tartani a kaputól. A második félidőben két perc alatt két gólt kaptunk egy kiváló játékostól, de Szoboszlai ezért került annyiba, amennyiért megvették, és ezért játszik ott, ahol játszik. Kalapot kell emelnünk előtte. Szerbia és Magyarország ellen az egyéni képességek döntöttek, ez jelentette azt a különbséget, hogy csapatom négy ziccert kihagyott, amelyek nagyobbak voltak, mint amiből Szoboszlai gólokat lőtt.”