2024. september 26., Thursday

Hatalmas botrányt váltott ki férfivízilabdában a magyar–olasz negyeddöntő meccsnek az a játékvezetői döntése, amely brutalitásnak ítélte meg, amikor Francesco Condemi egy lövés közben véletlenül eltalálta Jansik Szilárd arcát, akinek felszakadt a szemöldöke. Az eset miatt elvették az olaszok gólját, a magyarok kaptak egy büntetőt – amelyet Manhercz Krisztián belőtt –, és négy percre emberhátrányba kerültek. Az olaszok ugyan jól átvészelték ezt az időszakot, nem kaptak gólt sem, a negyedik negyedben vezettek is, de végül alulmaradtak Vogel Soma bravúrjai miatt.

Az eset után megóvták a mérkőzést, ezt elutasították, azt azonban a nemzetközi szövetség is elismerte, hogy hibás volt a bírók ítélete, így Condemi automatikus eltiltását törölte.

A kiesést az olaszok ezek után a játékvezetők számlájára írták, és a Spanyolország elleni 5-8. helyért zajló rájátszás első mérkőzésén a tiltakozás extrém módját választották.

A himnuszok alatt a zsűrinek hátat fordítva álltak fel, majd a ráúszásra éppen Condemit állították oda. A spanyolok nem is indultak el labdára, Condemi pedig ezt követően kiült a kispadra, és felöltözött, nem is játszott már egy másodpercet sem.

A jelképes tiltakozásnak ezzel még nem volt vége, az olaszok az első négy percben gyakorlatilag nem voltak hajlandóak támadni, védekezésben pedig mindig egy ember kiúszott ahhoz a kötélhez, ahol a kiállított játékosokok várakoznak, azaz folyamatosan szándékos emberhátrányban játszottak.

Ebben az időszakban az olaszok háromgólos hátrányba kerültek, végül 11-9-es vereséget szenvedtek.

Az eset várhatóan nem marad következmények nélkül, Olaszország szankciókra számíthat a nemzetközi szövetség részéről.