A Juventus a portugáliai döntetlennek, a Bayer Leverkusen pedig fölényes belgiumi sikerének köszönhetően bejutott a legjobb négy közé csütörtök este a labdarúgó Európa-ligában, amelynek negyeddöntője jelentette a végállomást a Manchester United számára.

A Vörös Ördögök az egy hete otthon játszott 2-2-es döntetlen után már a nyolcadik percben hátrányba kerültek a Sevilla vendégeként, a folytatásban pedig nem tudták felvenni a kesztyűt az andalúz házi-

gazdákkal, akik végig jóval veszélyesebben futballoztak. A második hazai gól a szünet után néhány perccel esett, majd a duplázó marokkói válogatott Juszef En-Neszjiri a hajrá kezdetén a kegyelemdöfést is megadta az angol együttesnek.

A nyolcaddöntőben a Ferencvárost búcsúztató Leverkusen a hazai 1-1-et követően kiválóan kezdett a belga Royal Union Saint-Gilloise vendégeként, két perc után már vezetett, sőt a szünetben kétgólos előnyben volt. A folytatásban maradt a német fölény, a 61. percben pedig a gyógyszergyáriak újabb találatával a továbbjutás is eldőlt.

A Juventus a torinói egygólos siker után Lisszabonban hamar megduplázta előnyét, igaz, a vendéglátó portugál csapat alig több mint tíz perccel később büntetőből egyenlített. A statisztikai adatok alapján egyértelmű fölényben futballozott a Sporting, de a lefújásig már nem sikerült bevennie a rivális kapuját, így búcsúzni kényszerült a további küzdelmektől.

Az olasz fővárosban a házigazda AS Roma az argentin világbajnok Paulo Dybala 89. percben szerzett góljával mentette hosszabbításra a holland Feyenoord elleni párharcát.

Az Európa-konferencialigában az FC Basel hosszabbítás után 2-1-re nyert a francia OGC Nice otthonában. A svájci első mérkőzés 2-2-es döntetlennel zárult, ezért Nizzában az 1-1-es rendes játékidőt követően hosszabbításra volt szükség, amelyben már csak a vendégek találtak a hálóba. Következő ellenfelük a Fiorentina lesz. Az FC Basel második alkalommal jutott elődöntőbe a nemzetközi porondon, először az Európa-ligában járt a legjobb négy között, tíz évvel ezelőtt.

Mindkét kupasorozatban egyaránt május 11-én játsszák az elődöntő első meccseit és május 18-án a visszavágókat. Az Európa-liga döntőjét ugyanakkor a budapesti Puskás Arénában rendezik május 31-én, míg az Európa-konferencialiga fináléját június 7-én Prága látja vendégül.

* Európa-liga, negyeddöntő, visszavágók: Sevilla (spanyol) – Manchester United (angol) 3-0 (1-0), továbbjutott: a Sevilla, 5-2-es összesítéssel; Royal Union Saint-Gilloise (belga) – Bayer Leverkusen (német) 1-4 (0-2), továbbjutott: a Bayer Leverkusen, 5-2-es összesítéssel; Sporting CP (portugál) – Juventus (olasz) 1-1 (1-1), továbbjutott: a Juventus, 2-1-es összesítéssel;  AS Roma (olasz) – Feyenoord (holland) 4-1 (0-0, 2-1, 3-1) – hosszabbítás után, továbbjutott: az AS Roma, 4-2-es összesítéssel;

* Európa-konferencialiga, negyeddöntő, visszavágók: OGC Nice (francia) – FC Basel (svájci) 1-2 (1-0, 1-1, 1-2) – hosszabbítás után, továbbjutott: az FC Basel, 4-3-as összesítéssel; West Ham United (angol) – KAA Gent (belga) 4-1 (1-1), továbbjutott: a West Ham, 5-2-es összesítéssel; AZ Alkmaar (holland) – RSC Anderlecht (belga) 2-0 (2-0, 2-0, 2-0) – tizenegyesekkel: 4-1, továbbjutott az AZ Alkmaar, 2-2-es összesítéssel, tizenegyesekkel; Fiorentina (olasz) – Lech Poznan (lengyel) 2-3 (0-1), továbbjutott: a Fiorentina, 6-4-es összesítéssel.

Az AS Roma a 89. percben mentette hosszabbításra a mérkőzést, aztán a hosszabbításban beindult a gólgyártás. Fotó: az UEFA Europa League közösségi oldala

Az elődöntő párosításai

* Európa-liga: Juventus – Sevilla, AS Roma – Bayer Leverkusen;
* Európa-konferencialiga: AZ Alkmaar – West Ham United, Fiorentina – FC Basel.

Először van öt olasz futballcsapat a kupaelődöntőkben

Először fordul elő, hogy Olaszországot egyidejűleg öt csapat is képviseli az európai sorozatok elődöntőiben – írta a labdarúgás történetével és statisztikáival foglalkozó nemzetközi szervezet (IFFHS) pénteken az Európa-liga és a Konferencialiga csütörtöki játéknapjának eredményeit értékelve.
A Bajnokok Ligájában már a legjobb négy közé jutott AC Milan és Internazionale után az EL-ben, a második számú kontinentális kupában csütörtökön a Juventus és az AS Roma, a harmadik számúban, az EKL-ben pedig a Fiorentina biztosította helyét az elődöntőben.
A Juventus 22. alkalommal jutott be európai sorozatban a négy közé, e tekintetben a torinóiaknál mindössze három klub sikeresebb: a Real Madrid (37), a Bayern München (28) és az FC Barcelona (26).
A Manchester United története egyik legsúlyosabb vereségét szenvedte el csütörtökön, amikor 3-0-ra alulmaradt a Sevilla vendégeként, így az angliai 2-2 után búcsúzni kényszerült az Európa-ligától. Az MU-t a Juventus győzte le szintén 3-0-ra 1976. november 3-án az EL elődjének számító UEFA-kupában.
A hazai visszavágón a Sevilla minden idők legidősebb – 30 év és 295 nap átlagéletkorú – kezdőcsapatát küldte harcba a Manchester ellen, amelyet az elmúlt hat szezonban egyformán spanyol csapat ejtett ki az európai porondon, három alkalommal – a mostani előtt 2018-ban és 2020-ban is – éppen a Sevilla volt a „tettes”. Az andalúziai alakulat ötödször jutott be az Európa-liga elődöntőjébe, minden más együttesnél többször. Ráadásul valamennyi korábbi ilyen alkalommal – 2014-ben, 2015-ben, 2016-ban és 2020-ban – meg is szerezte a trófeát.