Utána kellett nézzünk, mikor szenvedett utoljára hazai pályán 22 pontos vereséget a marosvásárhelyi kosárlabdacsapat, mert ilyenre nemigen emlékeztünk. Nos, több mint négy éve, 2019 májusában, egy előző ciklusban, amikor pénz nélkül maradt a városi sportklub, és már csak a bajnokságot akarta befejezni, becsúszott egy 76:111 Voluntari ellen, amelyben többek között Martinić is pályára lépett, míg a marosvásárhelyi csapatban csak belföldi játékosok szerepeltek. Most azonban az anyagi háttér biztosítva van, légiósok is vannak a klubnál, s – biz 'isten! – nemigen emlékezünk, hogy hasonló stabil anyagi helyzetben ekkora szégyen érte volna valaha a ház elejét. Igaz – a változatosság kedvéért – most Jeremić hiányzott sérülés miatt, de az elég világos, hogy nem Jeremić hiányzott a pályáról, hanem Matthis, akinek a helyére érkezett, de akit nem tudott kiváltani. Mint ahogy Paliciuc sem tudta kiváltani Șolopát, aki ezen meccsen 14 pontot szerzett – az ellenfélnek.

Az első két negyedben még többnyire vezetett a házigazda csapat, volt egy időszak, hogy 9 ponttal is, amikor egymás után beakadt néhány tripla, az ellenfél pedig elég pontatlannak bizonyult. A mélyrepülés kezdetét azonban az a fázis jelentette az első félidő végén, amikor 41:38-nál Person addig késlekedett a dobással (pedig lett volna rá lehetősége), amíg lejárt a támadóidő, túloldalt pedig Williams bevágott egy hárompontost.

A második játékrészben lélektani plusszal kezdő vendégek egyre nagyobb bátorságot kaptak, kihasználták a hazaiak egyre sűrűsödő hibáit, és a negyed vége felé, miközben a CSM támadásai sorra kimaradtak, Williams egymás után három triplát dobott. Megtehette, senki nem mozdult ki rá…

Az utolsó negyed elején Branch tromfolt rá egy újabb hármassal, aztán egy kettő plusz eggyel, s amire feleszméltek a hazaiak, 18-0-s rohamot produkált a Vâlcea. Mivel a hazaiak következő pontjaira mindig volt válasza az ellenfélnek a meccs második felében teljesen szétesett marosvásárhelyi védelemmel szemben, a hit is elfogyott, az ellenfél 25 pontra növelte előnyét, s csak Paliciuc „talált” hárompontosa következtében csökkent 22-re a különbség.

Azt mondtuk a mérkőzés előtt, hogy Vâlcea legyőzése kötelező penzum a felsőház elcsípéséhez, ilyen játékkal azonban ez teljes egészében hiú ábránd marad. Egy újonc ellen durván elveszítették a lepattanózást (29-41), kaptak 6 (!) sapkát, ebből Gajović egyedül hármat, és a védelem minőségét jellemzi a meccs második felében, hogy az ellenfél 52%-os indexszel dobott, 45%-kal a félkörön túlról, miközben az elején a 40%-ot sem érte el, az első negyedben pedig 0/3-as mutatójuk volt a félkörön túlról. És ez több mint kínos: ez szégyen!

A bajnokság következő fordulójában Nagyváradon, a csoport legerősebb csapatának otthonában lép pályára a városi sportklub, ami nem igazán ígér javítási lehetőséget.

Fotó: Nagy Tibor

Kosárlabda Nemzeti Liga, 5. forduló: Marosvásárhelyi CSM – CS Vâlcea 1924 72:94 (20-18, 21-23, 17-27, 14-26).

Marosvásárhely, Simon László sportcsarnok, 1200 néző. Vezette: Alin Faur (Temesvár), Sorin Drugău (Brassó), Vlad Dumitrescu (Bukarest). Ellenőr: Doru Vinași (Kolozsvár).

Marosvásárhely: Martinić 18 pont (2), Lowrance 13 (3), Sánta 12, Person 9, Gajović 7 (1), Engi-Rosenfeld 5 (1), Bölöni 3 (1), Paliciuc 3 (1), Borșa 2, Mureșan. Kispadon: Sólyom, Szilveszter.

CS Vâlcea 1924: Williams 23 pont (6), Branch 15 (1), Șolopa 14 (1), Rotaru 12 (1), Paunović 11 (1), Olisemeka 11, Ciucă 6, Vlad 2, Ciriperu. Kispadon: Burlacu.

Kosárlabda Nemzeti Liga, 5. forduló:
* A csoport: Temesvári SCM – Bukaresti Rapid 97:100, Bukaresti Dinamo – Kolozsvári U-BT 71:78, Zsilvásárhelyi CSM – Brassói Corona 76:89, Galaci CSM – Bukaresti Laguna Sharks 86:75. A CSO Voluntari állt. Az előző fordulóból: Bukaresti ABC Laguna Sharks – Zsilvásárhelyi CSM 77:82, Brassói Corona – Bukaresti Dinamo 74:67.
A ranglista: 1. Kolozsvár 8 (4/0 ), 2. Brassó 8 (3/2), 3. Dinamo 8 (3/2), 4. Rapid 7 (3/1), 5. Temesvár 7 (2/3), 6. Voluntari 6 (2/2), 7. Zsilvásárhely 6 (2/2), 8. Galac 5 (1/3), 9. ABC Laguna Sharks 5 (0/5).
* B csoport: FC Argeș Pitești – Nagyszebeni CSU 77:70, Konstancai CSM – Nagyváradi CSM 75:81, Marosvásárhelyi CSM – CS Vâlcea 1924 72:94, CSM Baschet Petrolul Ploiești – Foksányi CSM 2007 78:67. A SCMU Craiova állt.
A ranglista: 1. Pitești 9 (4/1), 2. Konstanca 8 (3/2), 3. Nagyszeben 7 (3/1), 4. Nagyvárad 7 (3/1), 5. Rm. Vâlcea 1924 6 (2/2), 6. Marosvásárhely 6 (2/2), 7. Ploiești 5 (1/3), 8. Foksány 4 (0/4), 9. Craiova 2 (0/2).