2024. july 7., Sunday

A legutóbb ezüstérmes angol válogatott 1-1-es döntetlen és hosszabbítás után tizenegyesekkel 5-3-ra legyőzte Svájcot a németországi labdarúgó-Európa-bajnokság szombati negyeddöntőjében. Gareth Southgate angol szövetségi kapitánynak ez volt a 100. mérkőzése a szigetországi válogatott edzőjeként.

Az Eb-n már megszokott felállásában, de az eddigiekhez képest lendületesebben és kreatívabb játékkal kezdett az angol együttes, ugyanakkor a magyarokkal azonos csoportban szerepelt svájciaknak is voltak felvillanásaik, nemegyszer szép támadást is vezettek, de a befejezésbe rendre hiba csúszott. Így volt ez a másik oldalon is, igaz, a svájci védelemnek gyakrabban volt dolga, mint a szigetországiak hátsó alakzatának. A középpályán olykor kemény ütközések jellemezték a játékot, és a felek már az első félidőben nagy küzdelmet folytattak minden egyes szabad labdáért. Svájc általában sokkal jobban megbecsülte azokat az időszakokat, amikor nála volt a labda, az angolok ritkán lassítottak a játékon, inkább megpróbáltak valamilyen módon veszélyt jelenteni Sommer kapujára. A szünetig aztán végül egyik csapatnak sem sikerült kaput eltaláló lövést produkálnia, így a pihenőre gól nélküli állásnál került sor.

Fordulás után annyiban változott a játék képe, hogy a felek még annyi kockázatot sem vállaltak fel, mint az első 45 percben. Húsz perc után nemhogy helyzetet, de kapura lövésből is csak egyet láthatott a közönség, amelynek nagy része már azt is hangorkánnal díjazta, amikor valamelyik együttesnek sikerült kiharcolnia egy szögletet. Nemegyszer fordult elő, hogy valóságos állófutball alakult ki, a labdát birtokló csapat – jellemzően Svájc – ugyanis mindenáron magánál akarta tartani a játékszert, ezért csak a bombabiztos passzokat erőltette. Negyedórával a lefújás előtt aztán addig passzolgatott az angol tizenhatos előterében Svájc, hogy végül a tétovázó védők és Pickford kapus közreműködésével megszerezte a vezetést: a tizenhatoson belül, jobb oldalon helyezkedő Ndoye remek labdát kapott, középre passzolt, ahol Stones lábáról Embolo elé pattant a labda, a csatár pedig becsúszva három méterről betalált (0-1).

A váratlanul jött gólt nem hagyták válasz nélkül a cserékkel felfrissített angolok: a 80. percben Sakát megtalálták a jobb oldalon, aki befelé húzott, majd nagyjából 20 méterről remekül – a kapufa segítségével – kilőtte a svájci kapu jobb alsó sarkát (1-1). A szigetországiak ezzel kiharcolták a hosszabbítást.

A ráadás első részében Rice-nak és Bellinghamnek is volt gólszerzési lehetősége, de Sommer mindkét alkalommal hárított. A folytatásban inkább a svájciak veszélyeztettek, Pickfordnak kétszer nagyot kellett védenie, gól viszont már nem esett. A tizenegyesrúgások során minden angol játékos pontosan célzott, Akanji gyengén elvégzett tizenegyesét azonban Pickford védeni tudta.

Az angol válogatott az 1996-os torna óta először nyert 11-es párbajt Európa-bajnokságon – akkor a spanyolokat verte így a negyeddöntőben.

Európa-bajnokság, negyeddöntő: Anglia – Svájc 1-1 (0-0, 1-1, 1-1) – 11-esekkel: 5-3.

Düsseldorf, Merkur Spiel-Arena, 46.907 néző, vezette: Daniele Orsato (olasz).

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Konsa (78. Palmer) – Trippier (78. Eze), Mainoo (78. Shaw), Rice, Saka – Bellingham, Foden (115. Alexander-Arnold) – Kane (110. Toney).

Svájc: Sommer – Schär, Akanji, Rodríguez – Rieder (64. Zuber), Freuler (118. Sierro), Xhaka, Aebischer (118. Amdouni) – Ndoye (98. Zakaria), Embolo (109. Shaqiri), Vargas (64. Widmer).

Gólszerzők: Saka (80.), illetve Embolo (75.).

Sárga lap: Kane (67.), illetve Schär (32.), Widmer (85.).

Az angol  Bukayo Saka (j2) gólja a svájci Yann Sommer kapus (k) kapujában a 2024-es németországi labdarúgó- Európa-bajnokság negyeddöntőjében játszott