2024. june 30., Sunday

Háromgólos magyar győzelem Izrael ellen

A pénteken kezdődő Európa-bajnokságra készülő magyar labdarúgó-válogatott 3-0-ra legyőzte szombaton az izraeli csapatot a debreceni Nagyerdei Stadionban rendezett barátságos mérkőzésen.

A Puskás Arénánál jóval kisebb, „cserébe” viszont családiasabb hangulatú Nagyerdei Stadion a kezdő sípszóra gyakorlatilag megtelt. A magyarok kezdő tizenegyének bevonulását hatalmas üdvrivalgás kísérte, a B közép pedig piros-fehér-zöld zászlókat lobogtatott, ami remek hangulatot kölcsönzött a helyszínnek.

A kora esti időpont ellenére 30 Celsius-fok körüli hőség fogadta a játékosokat a pályán, de az már a középkezdésnél látszott, hogy Rossi tanítványai elsősorban a támadásokkal akarnak foglalkozni ezen a mérkőzésen. Alig hat percet kellett várni az első hazai lehetőségre, Szoboszlai remek egyéni megmozdulás után elhúzott a jobb oldalon, centerezését pedig látványos mozdulattal vágta a keresztlécre Varga Barnabás. Ezt megelőzően az izraeliek is veszélyeztettek egy alkalommal, de a védelemnek kisebb bizonytalankodás után sikerült felszabadítania.

Negyedóra sem telt el, és megszerezte a vezetést a magyar válogatott: a 11. percben Bolla jobbról ívelt be a hosszú kapufánál helyezkedő Varga Barnabás irányába, a Ferencváros csatára pedig fejjel hozta helyzetbe az érkező Sallait, aki hat méterről a hosszú sarokba passzolta a labdát (1-0). Sallai és Szoboszlai is kifejezetten szabadon futballozhatott a továbbiakban, ez pedig többször is megzavarta az ellenfelet. Kisvártatva már két gól volt a hazai előny: a 19. percben Szoboszlai és Bolla jobb oldali passzolgatását követően utóbbi nagyszerű testcsellel tartotta meg a labdát a védőjével szemben, majd az ötös sarkáról a túloldalon érkező Varga elé centerezett, akinek csak be kellett passzolnia a labdát a kapuba (2-0). A harmadik magyar találatra is csupán néhány percet kellett várniuk a drukkereknek: a 22. percben Sallai nagyszerű jobb oldalról érkező beadását bólintotta az izraeli kapuba a hosszú oldalon érkező Varga (3-0). A közönség a 27. percben Marco Rossit kezdte el éltetni, amit a szövetségi kapitány a technikai zónán belülről néhány intéssel és a szurkolók megtapsolásával köszönt meg. A hőség miatt elrendelt ivószünetben az izraeliek hármat is cseréltek, a magyaroknál pedig a jobb combját fájlaló Stlyes helyett érkezett Kleinheisler.

Fordulás után a cserékkel felfrissített magyarok továbbra is kreatívan játszottak, a csapatkapitány Szoboszlai viszont a combját fájlalva cserét kért az 56. percben, az orvosi stáb pedig – még a pályán – ápolta is a Liverpool légiósát. A cserék pályára lépésével megváltozott a meccs képe, Izrael felbátorodott és többször veszélyeztetett, gólt azonban nem kapott a hazai együttes. A hajrában ismét a magyar válogatott játszott fölényben, Nagy Zsolt a kapufát is eltalálta egyszer, de az eredmény a lefújásig már nem változott.

A magyar válogatott szombaton kezdi meg szereplését a németországi Eb-n, amikor Kölnben az A csoport első fordulós meccsén a svájciakkal találkozik.

Kerkez Milos (j) és az izraeli Eli Dasa a Magyarország – Izrael felkészülési labdarúgó mérkőzésen

a debreceni Nagyerdei Stadionban 2024. június 8-án.

Fotó: MTI/Derencsényi István

Felkészülési mérkőzés: Magyarország – Izrael 3-0 (3-0).

Debrecen, Nagyerdei Stadion, 19.900 néző, vezette: Cláudio Filipe Ruivo Pereira (portugál).

Magyarország: Gulácsi – Lang (46. Fiola), Orbán, Szalai A. – Bolla, Nagy Á., Styles (41. Kleinheisler), Kerkez (78. Nagy Zs.) – Sallai (46. Gazdag), Szoboszlai (57. Csoboth) – Varga B. (57. Ádám).

Izrael: Glazer – Dasa, Hofmeister (30. Safuri), Shlomo, Arad (30. Nachmias), Gropper – Shamir (30. Gordana), Lavi, Kinda (46. Peretz) – Biton (90+1. Altman), Baribo (69. Melamed).

Gólszerzők: Sallai (11.), Varga B. (19., 22.).

Sárga lap: Sallai (32.), Kleinheisler (59.), Ádám (90+2.), illetve Gordana (52.).

Mestermérleg

* Marco Rossi (Magyarország): „Összességében pozitív dolgokat tapasztaltam, a labdabirtoklás fázisában nagyon jól teljesítettünk, míg az első félidőben rövid ideig kellett a labda ellen játszanunk, és az is rendben volt. Szünet után inkább csak szakaszosan sikerült jól teljesítenie a csapatnak, de a játék súlypontját át tudták helyezni a futballisták, akik helyzeteket, kapura lövési lehetőségeket is kialakítottak a második félidőben is. Van egy olyan aspektus, amiben sokat kell még dolgoznunk, ez pedig az energiakezeléssel van összefüggésben, illetve a mérkőzés olvasásához, értelmezéséhez kapcsolódik. Néhány kérdőjel még van a Svájc elleni, szombati Európa-bajnoki meccs kezdőcsapatát illetően, ezeket a héten igyekezünk megválaszolni. Bolla és Nego, vagy Kerkez és Nagy Zsolt közül választani a széleken nem okoz problémát, hiszen ha mindannyian jó formában vannak, akkor mindannyian megkapják a játéklehetőséget, mert hasonló minőséget képviselnek. A bal oldali védő posztján már nehezebb a döntés Szalai Attila és Dárdai Márton között, egyelőre az ő esetükben 50-50 százalékon állunk. A csapatkapitány Szoboszlai Dominik miatt nincs ok az aggodalomra, csupán elővigyázatosságból cseréltem le. Ő maga kérte a cserét, éppen azért, hogy ne sérüljön meg, s ez jó döntés volt a részéről. Minimálisan aggódhatunk ugyanakkor Stlyes miatt, de úgy hiszem, hogy szombatig ő is rendben lesz.”

* Ran Ben Shimon (Izrael): „Egyáltalán nem volt ideális a teljesítményünk az első 20 percben, de később volt lehetőségem olyan futballistákat becserélni, akik hozzátettek a csapat játékához. Tanulnunk kell ebből a mérkőzésből is, ezért ki fogjuk elemezni a felvételeket, és megbeszéljük a játékosokkal, hogy mi a teendő. Én is hibáztam, nekem is tanulnom kell még a csapatról, a játékosokról, és le kell vonnom a tanulságokat a meccsből, amelynek a második félidejében meglátásom szerint már jobban futballoztunk.”