2024. june 26., Wednesday

a magyarok az Európa-bajnokságon

A gyenge első félidei produkció miatt a magyar labdarúgó-válogatott 3-1-es vereséget szenvedett szombaton a svájci csapattól a németországi Európa-bajnokság A csoportjának kölni mérkőzésén, a nyitófordulóban.

A kölni stadionban már bő félórával a mérkőzés kezdete előtt remek hangulat uralkodott, a magyar szurkolóknak kedveskedve például lejátszották Korda György legendás slágerét, a Reptér című számot, amelynek refrénjét egyemberként énekelte a közönség. A meccs előtti rövid ceremónia során óriási üdvrivalgás volt, amikor a két ország hatalmas zászlaját kifeszítették a kapuk előtt.

A találkozót kissé idegesen kezdték a magyarok, ugyanis a svájci csapatnak – Lang elcsúszása után – már a negyedik percben helyzete volt, csakhogy Orbán az utolsó pillanatban berepülve blokkolni tudta Aebischer közeli lövését. Nem sokkal ezután a jobb oldalon is vezettek egy veszélyes akciót a svájciak. Ahogy kicsit megnyugodtak Marco Rossi szövetségi kapitány tanítványai, máris volt magyar kapura lövés, de Sallai 20 méterről célt tévesztett Fiola jobb oldali megiramodása után. A bizonytalankodó magyar védelem újabb hibáját már kihasználta a rivális, amely így korán vezetést szerzett: a 12. percben Aebischer remek ütemben ugratta ki Duaht, aki 10 méterről, szemben a kapuval nem hibázott, Gulácsi mellett a jobb sarokba lőtt (1-0).

A továbbiakban is kifejezetten sok labdát vesztett a magyar védelem, Kerkez rossz passza után Vargas került ziccerbe, de Gulácsi hatalmas bravúrral hárított. A hátsó alakzat gyengélkedése mellett támadójátékban sem mutatott sokat a magyar csapat, amelynek a labdatartás is komoly gondot okozott. A rivális gondolkodásban és játékban is sokkal gyorsabb volt, ezért futballozott végig fölényben a szünetig. A magyarok nem is úszták meg egygólos hátránnyal ezt a periódust, mert 45. percben Aebischer labdát kapott a magyar tizenhatos előterében, tolt kettőt rajta, majd 20 méterről hajszálpontosan a bal alsó sarokba tekert (2-0). A magyaroknak előtte volt egy lehetőségük, amikor Szoboszlai bal oldali szabadrúgása után Orbán tisztán fejelhetett, de a labda pontosan Sommer kezébe szállt.

A második félidő ott folytatódott, ahol az első abbamaradt: Xhaka beadása üresen találta Duah-t, akinek lövését Gulácsi védte, majd az RB Lipcse hálóőre Vargas próbálkozását is vetődve hárította. Hiába voltak kétgólos előnyben a svájciak, eleinte így is többet birtokolták a labdát, és irányították a játékot, a magyar nemzeti együttes pedig akkor is csak elvétve jutott el Sommer kapujáig, ha támadhatott. Az idő múlásával a rivális egyre inkább átengedte a területet, és kontrákra rendezkedett be. A magyarok ekkor tudták először érdemben birtokolni a labdát a támadóharmadban, az első nagy helyzetre pedig majdnem 65 percet kellett várni, de Sallai pontos beadása után Varga centikkel a jobb felső sarok mellé fejelt. A Ferencváros gólkirálya viszont másodszor már nem hibázott: a 66. percben Szoboszlai bal oldali beadása után a védőjét megelőzve 4 méterről a kapu bal oldalába fejelt (2-1), így feléledtek a magyar remények.

A szépítő találat után ismét lendületesebben futballozott Svájc, volt is néhány lehetősége, viszont ekkor már a magyar akciók is ígéretesebbek voltak. A hajrában mind nagyobb nyomást gyakorolt a magyar csapat az egyre nagyobb kedvvel futballozó Sallainak köszönhetően, de veszélyesek voltak a rivális kontrái is, ugyanakkor, amikor csak tehették, a svájciak sérülést szimulálva húzták az időt. Az ötperces hosszabbításban egyenlítési lehetőség már nem volt, a svájciak viszont a két ziccerükből a másodikat kihasználva eldöntötték az összecsapást: a 90+3. percben a svájci kapuskirúgást követően Fiola nem a labdát figyelte, Orbán pedig rosszul fejelt, így Embolo kiugrott, majd okosan átemelte a kapujából kimozduló, de így is tehetetlen Gulácsit (3-1).

A magyarok szerdán a házigazdákkal, a pénteki nyitányon Skóciát 5-1-re legyőző németekkel csapnak össze Stuttgartban.

Labdarúgó-Európa-bajnokság, A csoport, 1. forduló: Svájc – Magyarország 3-1 (2-0).

Köln, RheinEnergie Stadion, 41.676 néző, vezette: Slavko Vincic (szlovén).

Svájc: Sommer – Schär, Akanji, Rodriguez – Widmer (68. Stergiou), Freuler (86. Sierro), Xhaka, Ndoye (86. Rieder) – Aebischer, Vargas (74. Embolo) – Duah (68. Amdouni).

Magyarország: Gulácsi – Lang (46. Bolla), Orbán, Szalai (79. Dárdai) – Fiola, Nagy Á. (67. Kleinheisler), Schäfer, Kerkez (79. Ádám) – Sallai, Szoboszlai – Varga B.

Gólszerzők: Duah (12.), Aebischer (45.), Embolo (93.), illetve Varga (66.).

Sárga lap: Widmer (5.), Freuler (59.), illetve Szalai (69.), Fiola (88.).

A második svájci gól a labdarúgó-Európa-bajnokság A csoportjának 1. fordulójában játszott

Magyarország – Svájc mérkőzésen a kölni RheinEnergieStadionban 2024. június 15-én

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Mestermérleg

* Marco Rossi (Magyarország): „Az első félidőben taktikai nehézséget okozott a játékosoknak, hogy Svájc 3-4-3 helyett 3-5-2-es szisztémában futballozott, mert így Aebischer túl szabadon játszott, a rivális a széleket is jobban tudta kihasználni, erre pedig nem tudtunk megfelelően reagálni, hiába hívtam ki több játékost is az oldalvonalhoz. A szünetben elmagyaráztam, mit kell tenni, meg is változott a játék képe. Az első hét-nyolc percet leszámítva nem volt baj az attitűddel, de utána is túl passzívak maradtunk. Nagyon nehéz megmagyarázni az eredményt és a játékot, amiért mint edző, én vagyok az elsőszámú felelős. Az elszántságon és kemény munkán kívül hiányoztak a jó egyéni teljesítmények, nehéz lenne két-három játékosnál többet kiemelni. A svájci nagyon magas színvonalat képviselő csapat, szinte egyetlen rossz passza sem volt az első félidőben. A másodikban pedig kihasználta a tapasztalatát, mert a szépítés után nyomtunk, közel álltunk az egyenlítéshez, de az ellenfél a rutinjával folyton meg tudta törni a játékot és a lendületünket. Frusztráló, hogy óriási védelmi hibákból fakadtak a gólok, kiváltképpen az utolsó. Az ilyen hibákat nehéz kijavítani és megtalálni az okát, mert lehet mentális probléma vagy fizikai fáradtság is az előidézője, főleg az utolsó percekben. A hibák a játékhoz tartoznak, de most meg kell kérnem a játékosokat, hogy a lehető legegyszerűbb megoldást válasszák. Ha megnézzük a jelenlegi állást, és hogy Németországgal játszunk négy nap múlva, valószínűleg nem sokan fogadnának ránk. De az előző Eb-n megmutattuk, hogy fel tudunk állni 3-0-s vereség után, elvégre 1-1-et játszottunk a világbajnok franciákkal, majd hat percre voltunk a továbbjutástól Münchenben a németek ellen. Persze ez egy másik német csapat, amely ezt meg is mutatta a nyitómeccsen. Ahogy korábban is elmondtam, a házigazdát tartom a torna legnagyobb favoritjának.”

* Murat Yakin (Svájc): „Nem a pókert, a sakkot szeretem. Tegnap is kétszer győztem az edzőtáborban. Pókerben nem tudod, milyen lapot kapsz, ezért a futball stratégiáját inkább a sakkhoz hasonlítom. Meg is leptük a magyar csapatot a hadrendünkkel és ezt sikerült kétgólos előnyre váltanunk. Ettől függetlenül Marco Rossi taktikailag remek edző, aki Bolla Bendegúz beállításával nyomást is tudott helyezni ránk. A második félidő így nem is feltétlen úgy zajlott, ahogy azt mi akartuk. Hosszú felkészülés eredménye, hogy az első gólt szerző Kwadwo Duah kezdő volt, talán maga a játékos sem számított rá, de mi tudtuk, hogy fontos szerepe lehet, mert labda nélkül is nagyszerűen mozog. A második találat szerzőjének, Michel Aebischernek is kiváló szezonja volt Bolognában, a meccs emberének választott Granit Xhakával pedig nagyon sűrűve tettük a középpályát. Jó döntés volt Embolo behívása úgy is, hogy az első két hétben még nem tudott még edzeni. De nemcsak a gólját emelném ki, hanem azt, hogy a labdatartásával megnyugtatott minket, amikor az ellenfél nyomást gyakorolt ránk.”