Ha rövidpályás gyorskorcsolya, akkor magyar siker, és sporttörténelem! A kínai apától és magyar anyától született Liu Shaoang révén a pjongcsangi váltóarany és pekingi vegyes váltó bronz után megszületett Magyarország első egyéni short-track olimpiai érme, egy bronz. A versenyző ráadásul azzal is sporttörténelmet írt, hogy második érmét szerzi ugyanazon a kiíráson, korábban Magyarország még egyszer sem szerzett két érmet a téli játékokon. Testvérét, Liu Shaolin Sándort azonban botrányos döntéssel fosztották meg az aranytól.

A női 500 méteren Jászapáti Petra volt érdekelt. A negyeddöntőben első helyről jutott tovább, az elődöntőben azonban két kínaival is hatalmas csatát vívott. Végül az egyik kínait kizárták, Jászapáti azonban célfotóval a harmadik helyre szorult, így csak a B döntőben indulhatott, ahol (ismét célfotóval) a 2. helyet szerezte meg. Ez összesítésben a 7. helyet jelentette.

A férfiak 1000 méterén a pjongcsangi ezüstérmes (akkor még az Egyesült Államok színeiben) Krueger John-Henry nem tudta megismételni négy évvel korábbi eredményét, már a negyeddöntő után kizárták szabálytalan ütközésért. Szintén ütközött Liu Shaolin Sándor, ám itt ellenfele volt a hibás, így tovább léphetett. Testvére, Liu Shaoang a második helyről folytathatta. A Liu fivérek az elődöntőben ugyanabba a futamba kerültek. Innen Shaolin Sándor jutott tovább az első helyről, Shaoang pedig a zsűri döntésének következtében, miután kisodorták. A döntőben így ismét együtt rajtolhattak három kínai ellenében. Kétszer is, mert az első versenyt a felénél lefújták a jégen található veszélyes pengedarabok miatt. A megismételt döntőben aztán, úgy tűnt, Shaoang reményei elszálltak, miután ütközött, de a célvonalon Shaolin Sándor is összeakadt Zsen Cü-vejjel, így hiába ért az élen célba, kizárták. Így lett jó a fivérének, aki nagy hátránnyal ugyan, de harmadikként korcsolyázott be a célba. A nemzetközi sajtó botrányos döntésről szól, arról cikkeznek, hogy a short-track versenyeken sorozatban döntöttek a kínai versenyzők javára.

Az olimpia harmadik versenynapján rendezték a női óriás-műlesikló versenyszámot is. A magyar színeket képviselő Tóth Zita az első menetben kiesett, míg a román síző, Maria Constantin a 45. helyen végzett. A 70 rajthoz álló síző közül 49-en fejezték be a versenyt.

Miután a romániai biatlonban Tófalvi Éva visszavonulása után hatalmas űr keletkezett, a honi szövetség honosított versenyzővel, az orosz Natalja Uskinával próbálkozott. Nem sok sikerrel, hiszen Uskina az 56. helyen végzett az egyéni 15 km-es számban.

Női szánkóban az első két futamot rendezték. Raluca Strămăturaru már az első menetben nagyot rontott, többször nekivágódott a jégcsatorna oldalának, így csak a 31. időt teljesítette a 35 induló sorában. A második menetben aztán a 27. lett, összetettben pedig egy helyet javítva, feljött a 30. helyre.

A Magyar Olimpiai Bizottság által közreadott képen a bronzérmes Liu Shaoang a férfi rövidpályás gyorskorcsolyázók 1000 méteres versenyének eredményhirdetésén. Fotó: MTI/MOB/Molnár Ádám

Olimpiai mozaik

* Sporttörténelmet írt a holland Irene Wust gyorskorcsolyázó, miután megszerezte az aranyérmet a női 1500 méteres versenyszámban, ezzel begyűjtve a 12. téli olimpiai érmét, kiegyenlítve a legendás norvég sífutó, Bjorn Daehlie teljesítményét. A téli ötkarikás játékokon még csak két, szintén norvég sportolónak van ennél több medálja. A női sífutó klasszis Marit Bjoergen 15 érmet gyűjtött az évek során, míg a biatlonban és sífutásban is kiváló Ole-Einar Bjoerndalen 13-mal büszkélkedhet.

* Botrányos körülmények között, egyórás késéssel játszották le a Kanada – orosz olimpiai csapat közötti női jégkorongmérkőzést. A kanadaiak hosszú ideig nem voltak hajlandóak pályára lépni, mert szerintük az oroszoknak nem volt hitelt érdemlő igazolásuk arról, hogy nem Covid-fertőzöttek. Végül a meccs úgy kezdődött el, hogy a csapatok egészségügyi maszkot viseltek a játék során is. Ezt aztán az oroszok a harmadik negyedben levették. A meccset amúgy Kanada nyerte 6-1-re.

* Érmet köszönhet a rivális szlovén csapat terapeutájának a norvég sílövő, Marte Olsbu. A sportoló sífutás közben ejtette a hóba puskája célzószerkezetének egyik fontos alkatrészét. Ezt vette észre a szlovén fizikoterapeuta, azonnal felkapta és odanyújtotta. Az alkatrész nélkül lehetetlenné vált volna a lövések elvégzése, ami gyakorlatilag megfosztotta volna Olsbut az éremszerzéstől.