2024. july 3., Wednesday

A holland labdarúgó-válogatott magabiztos, 3-0-s győzelmet aratott a román csapat felett a németországi Európa-bajnokság kedd kora esti nyolcaddöntőjében. A találkozó legjobbja Cody Gakpo, a Liverpool támadója volt, aki egy-egy góllal és gólpasszal segítette az Oranjét.

Az első negyedórában kiegyenlített játékot láthatott a közönség, mindkét csapat előtt adódtak kisebb lehetőségek. A hollandok aztán a 20. percben megszerezték a vezetést: Gakpo kapta meg a labdát a bal oldalon, egy csellel befelé betört a 16-oson belülre, majd a rövid alsóba lőtt, kihasználva, hogy Niță kapus rosszul helyezkedett (1-0). Innentől kezdve Hollandia átvette az irányítást, „felborult a pálya”, de az eredmény nem változott.

A játék képe a fordulást követően sem változott, osztálykülönbség volt a két csapat között, a hollandok pedig egy hatalmas védelmi hibát követően a hajrában eldöntötték a találkozót: a 83. percben Gakpo rendkívül harcosan tört be az alapvonalnál, a román védő nem tudta kikísérni a labdát, a Liverpool támadója így könnyű gólpasszt adott az üresen álló Malennek (2-0). A ráadásban a csereként pályára lépő Malen egy kontra végén másodszor is betalált: a hollandok megkontráztak egy román szögletet, Malen a saját térfeléről indulva roboghatott a kapuig, majd egy csel után a jobb alsóba lőtt (3-0).

A hollandok így sorozatban három elveszített egyenes kieséses meccset követően jutottak tovább Európa-bajnokságon, és szombaton Törökországgal találkoznak a negyeddöntőben.

Fotó: a román labdarúgó-válogatott közösségi oldala

Európa-bajnokság, nyolcaddöntő: Hollandia – Románia 3-0 (1-0).

München, 65.012 néző, vezette: Felix Zwayer (német).

Hollandia: Verbruggen – Dumfries, de Vrij, van Dijk, Aké (69. van de Men) – Schouten (69. Veerman), Simons, Reijnders – Bergwijn (46. Malen), Depay (90+1. Blind), Gakpo (84. Weghorst).

Románia: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Mogoș (38. Racovițan) – M. Marin (72. Cicâldău) – Man, Stanciu (88. Olaru), R. Marin, Hagi (72. Alibec) – Drăguș (71. Mihăilă).

Gólszerzők: Gakpo (20.), Malen (83., 90+3.).

Sárga lap: Dumfries (76.), Malen (90+4.), illetve M. Marin (67.), Stanciu (82.).

Meglehet, hogy Iordănescu nem hosszabbít

Edző nélkül maradhat a román labdarúgó-válogatott. Edward Iordănescunak ugyanis a hónap végén lejár a szerződése, és a kedden 3-0-ra elveszített hollandok elleni mérkőzés után azt nyilatkozta, hogy elgondolkodik a folytatáson.

„Nehéz két és fél éven vagyunk túl, sokan támadtak, bizalmatlanok voltak irántam, ezért meglátom, hogyan tovább” – fogalmazott.

Azt is mondta, hogy ne keressék, három napig lezárja a telefonját, ugyanis a családjának most nagyobb szüksége van rá, mint a román nemzeti együttesnek.

A Iordănescu családban haláleset történt a Szlovákia elleni 1-1 után, elhunyt Edward nagynénje, Anghel Iordănescu nővére. A szövetségi kapitány ezért a gyász jeleként talpig feketében volt a hollandok elleni mérkőzésen.

Román lapok ugyanakkor azt írták, hogy Edward Iordănescu 5 millió eurós ajánlatot kapott a Perzsa-öbölből, ezért könnyen megtörténhet, hogy elfogadja, és így a sportági szövetségnek új szakvezetőt kell kineveznie a válogatott élére.