2024. july 3., Wednesday

A román labdarúgó-válogatott 4-1-re legyőzte Bosznia-Hercegovina csapatát hétfőn este a bukaresti Rapid-Giuleşti Stadionban, a Nemzetek Ligája B divíziója 3. csoportjának 6. (utolsó) fordulójában, ezzel együtt kiesett, mert Finnország is győzött Montenegróban (2-0-ra).

A román csapat az elmúlt évek egyik legegyértelműbb sikerét érte el, így a javuló játéknak is köszönhetően Edward Iordănescu szövetségi kapitányt talán mégsem mentik fel tisztségéből – a szakvezetőnek ugyanis elvárásként szerződésébe foglalták a csoportgyőzelmet és ezzel a feljutást az A divízióba.

A mérkőzést bátortalanul kezdték a házigazdák, és tíz perc is eltelt, mire gólszerzési lehetőséghez jutottak: előtte Alibec reklamált büntetőt, majd Olaru lőtt fölé. Hét perccel később a vendégek is „bejelentkeztek”, Kovacevic egy szöglet után föléfejelt (17.). Később Stanciu próbálkozott, de lövését Cimirot blokkolta (20.). A 34. percben Ionuţ Radunak helyén volt az esze, és remek reflexszel védte Saric lövését. Ezután vezetést szerzett Románia: a 38. percben Man Bancu passzából talált be (1-0). A gólt a játékvezető először nem adta meg, mert partjelzője lest intett, de a videóbíró szabályosnak ítélte a román játékos állását, így érvényesnek nyilvánították a találatot. A románok nem zártak vissza, támadásban maradtak, és gyors ütemben meg is duplázhatták volna az előnyüket, ám Alibec – miután kicselezte a kapust – éles szögből lőtt, és Sanicanin hárítani tudott. Ugyanez a védő akadályozta meg a gólszerzésben Sorescut is (43.), majd Man lövése suhant el a kapu felső sarka mellett (44.).

A második félidő nyitányán Bosznia-Hercegovina játszott fölényben, és többször is veszélyeztette Románia kapuját. Duljevic szélről fölélőtt (52.), majd Prevljak fordulásból próbálkozott, de Radu a helyén volt (58.). Ezután Sanicanin előtt kínálkozott gólszerzési lehetőség egy szögletet követően, azonban a bosnyákok védője melléfejelt (59.).

Egy némileg eseménytelen időszak után aztán Románia növelte előnyét az eredményjelzőn: Puşcaş Bancu beadásából talált a hálóba (2-0). Erre már volt válaszuk a vendégeknek, Dedic beíveléséből Dzeko Rus mellől a hálóba fejelt (2-1). Az egyenlítő találat reményében kijöttek a bosnyákok, azonban ezzel fellazult a védelmük, és ezt kihasználták a románok: Raţiu egyéni akcióját követően a labda Bancuhoz került, aki szögből lőtt, Vasilj hárított, a jól helyezkedő Raţiunak pedig egyéb dolga nem maradt, mint hogy a hozzá pattanó labdát az üresen maradt kapuba passzolja (3-1). Majd Puşcaşnak volt jó esélye a gólszerzésre, a csatár fordulásból lőtt, Vasilj azonban hárított (83.). A támadónak három perccel később sikerült dupláznia, Camora beadásából 16 méterről talált be (4-1).

Románia legutóbb 2020 novemberében lőtt egy meccsen négy gólt, a Fehéroroszország elleni barátságos mérkőzésen (5-3). Hivatalos összecsapáson ennél is régebb sikerült ez – a 2020-as Európa-bajnokság selejtezőjében, 2019 júniusában, a Málta ellen idegenben 4-0-ra megnyert találkozón volt rá példa.

Fotó: FRF | Sport Pictures

Nemzetek Ligája, B divízió, 3. csoport, 6. forduló: Románia – Bosznia-Hercegovina 4-1 (1-0)

Gólszerzők: Man (38.), Puşcaş (73., 86.), Raţiu (79.), illetve Dzeko (77.).

Bukarest, Rapid-Giuleşti stadion, 12.693 néző. Vezette: Halil Umut Meler (török).

Románia: Radu – Raţiu, Rus (83. Nedelcearu), Burcă, Bancu – Răzvan Marin (65. Băluţă), Olaru – Man (64. Cordea), Stanciu, Sorescu (56. Camora) – Alibec (64. Puşcaş).

Bosznia-Hercegovina: Vasilj – Serbecic, Kovacevic (25. Sanicanin), Milicevic (46. Duljevic) – Dedic, Saric (71. Dzeko), Cimirot (46. Danilovic), Gojak, Civic (61. Kolasinac) – Prevljak, Demirovic.

Szerbia, Szerbia, majd Ria-Ria-Hungára!

A játékrész első percében néhány tíz másodpercre megszakadt a játék a két csapat szurkolóinak összecsapása miatt. A rend helyreállításához a csendőrök beavatkozására is szükség volt. A románok Szerbia-Szerbia kiáltásokkal hergelték a vendégek drukkereit, amire azok Ria-Ria-Hungáriával válaszoltak. A rendbontás miatt a rendezőket feltehetően megbünteti az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA).