2024. june 30., Sunday

A román és a szlovák válogatott egyaránt nyolcaddöntőbe jutott a labdarúgó-Európa-bajnokságon, miután az E csoport utolsó, harmadik fordulójában Frankfurtban 1-1-es döntetlent játszott egymással.

Mivel a találkozón a döntetlen mindkét csapatnak elég volt a 16 közé kerüléshez, bő húsz percig szinte semmi nem történt, és a szlovákok vezető góljára is viszonylag gyorsan érkezett a román válasz a némileg felélénkülő összecsapáson.

Előbb a 24. percben zörrent a háló, amikor Kucka nagyjából a jobbösszekötő helyéről tekert középre, Duda hátrafelé ugorva, hat méterről fejelte vissza a labdát a hosszú sarokba (1-0). Majd a 34-36. perc eseményei hoztak változást az eredményjelzőn: ekkor Hancko rúgta fel a jobbról befelé törő Hagit, a játékvezető először szabadrúgást ítélt, majd a videós visszanézés után kiderült, a büntetőterületen belül történt a szabálytalanság. A büntetőt Răzvan Marin magabiztosan rúgta a jobb felső sarokba (1-1).

A második félidőben a Frankfurtra lecsapó ítéletidőben – ömlő eső, óriási szél – mindkét csapatnak volt több veszélyes távoli lövése is, de az utolsó negyedórában már elégedettek voltak a döntetlennel és az ezzel járó továbbjutással.

Európa-bajnokság, E csoport, 3. forduló: Szlovákia – Románia 1-1 (1-1).
Frankfurt, vezette: Siebert (német).
Szlovákia: Dubravka – Pekarik (90+2. Gyömbér), Vavro, Skriniar, Hancko – Kucka, Lobotka, Duda (90+2. Bero) – Schranz (78. Duris), Strelec (69. Bozenik), Haraslín (69. Suslov).
Románia: Niţă – Raţiu, Drăguşin, Burcă, Bancu – M. Marin – Hagi (66. Man), R. Marin (86. Rus), Stanciu, Coman (58. Sorescu) – Drăguş (67. Puşcaş).
Gólszerzők: Duda (24.), illetve R. Marin (36., 11-esből).
Sárga lap: Duda (90+1.), illetve Burcă (45+1.), Bancu (45+4.), Puşcaş (88.).

Fotó: a román labdarúgó-válogatott közösségi oldala

Emberelőnyben harcolták ki a továbbjutást  a törökök
Európa-bajnokság, F csoport, 3. forduló: Törökország – Csehország 2-1 (0-0).
Hamburg, vezette: Kovács (romániai).
Gólszerzők: Calhanoglu (51.), Tosun (90+4.), illetve Soucek (66.).
Sárga lap: Özcan (31.), Yildiz (37.), Yüksek (49.), Müldür (81.), Akaydin (85.) illetve Barák (11., 20.), Krejci (90+1.), Soucek (90+8.).
Piros lap: Barák (20.), Chory (90+8.).
Törökország: Günok – Müldür, Akaydin, Demiral, Kadioglu – Yuksek (63. Yokuslu) Özcan (46. Ayhani) – Güler (75. Tosun), Calhanoglu (87. Kökcü), Yildiz (75. Aktürkoglu) – Yilmaz.
Csehország: Stanek (55. Kovár) – Holes, Hranac, Krejci – Coufal, Soucek, Provod (75. Lingr), D. Jurasek (81. M. Jurasek) – Barák – Chytil (55. Kuchta), Hlozek (55. Chory).

A nyolcaddöntő párosításai

A július 14-ig tartó németországi labdarúgó-Európa-bajnokság nyolcaddöntőjének menetrendje:

Gól nélküli döntetlennel búcsúztak az ukránok, a belgák nyolcaddöntősök

Európa-bajnokság, E csoport, 3. forduló: Belgium – Ukrajna 0-0.
Stuttgart, vezette: Taylor (angol).
Belgium: Casteels – Castagne, Theate, Faes, Vertonghen – Tielemans (62. Mangala), Onana, De Bruyne – Trossard (62. Carrasco), Lukaku (90. Openda), Doku (77. Bakayoko).
Ukrajna: Trubin – Timcsik, Zabarnyij, Szvatok (81. Jarmolenko), Matvijenko, Mikolenko (58. Zincsenko) – Saparenko (70. Vanat), Brazsko (70. Sztyepanenko), Szudakov – Jaremcsuk (70. Malinovszkij), Dovbik.
Sárga lap: Faes (43.), illetve Dovbik (69.).

Váratlan grúziai siker

Európa-bajnokság, F csoport, 3. forduló: Grúzia – Portugália 2-0 (1-0).
Gelsenkirchen, vezette: Schärer (svájci).
Gólszerzők: Kvarachelia (2.), Mikautadze (57., 11-esből).
Sárga lap: Mekvabisvili (85.), illetve Ronaldo (28.), Neto (44.), Neves (53.).
Grúzia: Mamardasvili – Kakabadze, Gvelesziani (Kverkvelia, 76.), Kasia, Locsosvili (Citaisvili, 63.), Dvali – Csakvetadze (Mekvabisvili, 81.), Kocsorasvili, Kiteisvili – Mikautadze, Kvarachelia (Davitasvili, 81.).
Portugália: Costa – Silva (66. Semedo), Danilo, Inacio – Dalot, Neves (75. Nunes), Conceicao, Palhinha (46. Neves), Neto (75. Jota) – Ronaldo (66. Ramos), Joao Felix.

Kiesett a magyar labdarúgó-válogatott

A magyar labdarúgó-válogatott szerdán kiesett a németországi Európa-bajnokságon, mivel a csoportkör végén a harmadikok tabelláján a nyolcaddöntőről éppen lemaradó ötödik helyen zárt.
A magyarok utolsó reménye az F csoport volt, hogy a B-ben két ponttal harmadik vb-bronzérmes horvátokon kívül még egy harmadik helyezettet megelőzzenek, azonban ez nem jött össze, mert a georgiai (grúziai) csapat 2-0-ra legyőzte a már biztos csoportelső Portugáliát. A hat csoport első és második helyezettje mellett a négy legjobb harmadik került a legjobb 16 közé.
Marco Rossi szövetségi kapitány tanítványai ezúttal a svájciaktól és a házigazda németektől elszenvedett kétgólos vereség után Csoboth Kevin 100. percben lőtt góljával 1-0-ra legyőzték Skóciát, így három ponttal és mínusz hármas (2-5) gólkülönbséggel fejezték be a tornát. Három éve az előző kontinensviadalon is a csoportkörben búcsúztak, akkor két ponttal negyedikek lettek Franciaország, Németország és Portugália mögött.
A magyar nemzeti együttes legközelebb szeptember 7-én a Nemzetek Ligája negyedik idényében Németország vendége lesz Düsseldorfban.