2024. july 2., Tuesday

A portugál és a lengyel válogatott is kijutott Európából a november 21-én kezdődő katari labdarúgó-világbajnokságra, miután a kontinentális pótselejtező második fordulójában kedden előbbi az északmacedónokat, utóbbi pedig a svédeket győzte le.

Az ötszörös aranylabdás Cristiano Ronaldo vezette portugálok 2-0-ra verték Észak-Macedóniát, amely múlt csütörtökön nagy meglepetésre 1-0-ra legyőzte és kiejtette az Európa-bajnoki címvédő Olaszországot. A portói mérkőzésen elsősorban Bruno Fernandes villogott a hazai oldalon, ugyanis csapatának mindkét gólját ő szerezte.

Chorzówban a Robert Lewandowskival felálló lengyelek kiegyenlített meccsen gyűrték le a svédeket, akik az első félidőben többször kerültek helyzetbe, mint vendéglátójuk. A szünet után azonban tizenegyeshez jutott a házigazda, a büntetőt pedig Lewandowski nem hibázta el, így a vendégeknek kellett futniuk az eredmény után. Svédország próbálkozott becsülettel, a lengyelek viszont jobban éltek a kínálkozó lehetőségekkel, és Piotr Zielinski 73. percben elért találatával eldöntötték a vb-szereplés kérdését.

Európában még egy pótselejtezős párharc van hátra, azt júniusban rendezik, mert a skót–ukrán meccset az ukrajnai háborús helyzet miatt elhalasztották, s ennek a párharcnak a győztese majd Walesszel játszik a vb-szereplésért.

Peru csípte meg a pótselejtezőt érő ötödik helyet Dél-Amerikában

A perui labdarúgó-válogatott 2-0-ra legyőzte a vendég Paraguay együttesét a novemberben kezdődő katari világbajnokság dél-amerikai selejtezősorozatának 18., utolsó fordulójában, ezzel megőrizte a pótselejtezőt érő ötödik helyet. Ellenfele az Egyesült Arab Emírségek vagy Ausztrália válogatottja lesz a pótselejtezőn, amelyet június 7-én rendeznek Dohában.
Eredmények, 18. forduló: Bolívia – Brazília 0-4, Chile – Uruguay 0-2, Ecuador – Argentína 1-1, Peru – Paraguay 2-0, Venezuela – Kolumbia 0-1.
A végeredmény: 1. (vb-résztvevő) Brazília 45 pont/17 mérkőzés, 2. (vb-résztvevő) Argentína 39/17, 3. (vb-résztvevő) Uruguay 28/18, 4. (vb-résztvevő) Ecuador 26/18, 5. (vb-pótselejtezős) Peru 24/18, 6. Kolumbia 23/18, 7. Chile 19/18, 8. Paraguay 16/18, 9. Bolívia 15/18, 10. Venezuela 10/18.
Az első négy helyezett kijutott a novemberben és decemberben sorra kerülő katari világbajnokságra, az ötödik pedig interkontinentális pótselejtezőt játszik.

Drámai körülmények között Afrikából utolsóként Kamerun jutott ki

Kamerun válogatottja is kijutott a november 21-én kezdődő katari labdarúgó-világbajnokságra, miután az afrikai selejtező harmadik szakaszának keddi visszavágóján hosszabbításban 2-1-re nyert Algéria vendégeként, amelynél így idegenben szerzett több góljának köszönhetően bizonyult jobbnak. Kamerun korábban már hét alkalommal (1982, 1990, 1994, 1998, 2002, 2010, 2014) szerepelt vb-n.
Eredmények, 3. szakasz, visszavágó: Algéria – Kamerun 1-2 (0-1, 0-1, 0-1) – hosszabítás után, továbbjutott Kamerun 2-2-es gólkülönbséggel, idegenben szerzett több góllal; Tunézia – Mali 0-0, továbbjutott Tunézia 1-0-s összesítéssel; Marokkó – Kongói DK 4-1 (2-0), továbbjutott Marokkó 5-2-es összesítéssel; Szenegál – Egyiptom 1-0 (1-0, 1-0, 1-0) – tizenegyesekkel: 3-1, továbbjutott Szenegál 1-1-es gólkülönbséggel, 3-1-re megnyert tizenegyespárbajt követően; Nigéria – Ghána 1-1, továbbjutott Ghána 1-1-es gólkülönbséggel, idegenben szerzett góllal.