2024. july 1., Monday

Osztrák győzelem a Székely Körversenyen

Pénteken Marosvásárhelyre érkezett be a kerékpáros 17. Székelyföld Körverseny mezőnye, szombaton már innen indulva Csíkszeredában zárult a harmadik szakasszal a viadal.

Noha úgy tűnt a marosvásárhelyi somostetői kapaszkodóval végződő befutó után, hogy az olasz Marco Andreaus sikeresen tudja megvédeni a prológon szerzett előnyét, hisz itt másodikként végezve, kilenc másodperces előnnyel várta az utolsó szakaszt, Csíkszeredában megfordult az eredmény. A harmadik, egyben utolsó szakaszt 17 másodperces hátránnyal, negyedik helyezettként kezdő osztrák Martin Messnernek sikerült beférkőznie az ötfős szökevénycsoportba, amelyet a bolynak nem sikerült befognia, így a mezőny egy perc kilenc másodperc hátránnyal érkezett célba. Gyakorlatilag ez azt jelentette, hogy a harmadik etapon első három helyezett kerékpáros az összetett dobogós helyeket is megszerezte, csak fordított sorrendben. Messner, akinek az összetett győzelem volt a fontosabb, harmadikként ért célba, míg a szakaszt a román válogatott kerekese, Cristian Răileanu nyerte, aki így ezzel harmadik lett a körversenyen. Kettejük közé mind a szakaszon, mind az összetettben a norvég Andre Røed Torbjørn ékelődött be. A bollyal érkező Andreaus visszaesett a hatodik helyre, mi több, az U23-as rangsorban is csak második lett, itt a bolgár Preszlav Balabanov előzte meg. Vigasztalódhatott viszont a pontversenyben, ahol az első helyen végzett, noha az utolsó befutón annyira igyekezett, hogy szabálytalanul sprintelt, így nyolc pont levonással büntették.

A legjobb magyarnak járó mezt Karl Ádám vihette haza, míg a legjobb román értelemszerűen Răileanu lett. A hegyi pontversenyben a bolgár Jordan Andrejev Todorov nyert, a Bucsinon és a Hargitán gyűjtött pontjainak köszönhetően.

A tavalyi premiert követően, a székely körverseny idén is mind a három székelyföldi megyeszékhelyt érintette, Marosvásárhely másodszor volt az útvonalon. A folytatás azonban homályba vész, ugyanis a város cserében azt ígérte, egy bizonyos összeggel támogatja a körversenyt. Az erre vonatkozó tanácsi határozatot azonban procedurális baki miatt nem sikerült átvinni a szavazáskor.

Kerékpáros 17. Székelyföld Körverseny, összetett: 1. Martin Messner (osztrák) 9 h 44 p 31 mp. 2. Andre Røed Torbjørn (norvég) +5 mp. 2. Cristian Răileanu (román) +18 mp.

U23 összetett: 1. Preszlav Balabanov (bolgár) 9 h 45 p. 9 mp. 2. Marco Andreaus (olasz) +18 mp. 3. Alberto Bruttomesso (olasz) +45 mp.

Pontverseny, összetett: 1. Marco Andreaus (olasz) 48 p. 2. Karl Ádám (magyar) 48 p. 3. Cristian Răileanu (román) 46 p.

Hegyi pontverseny, összetett: 1. Jordan Andrejev Todorov (bolgár) 38 p. 2. Martin Papanov (bolgár) 20 p. 3. Andre Røed Torbjørn (norvég) 14 p.