2024. june 30., Sunday

Feljutott a labdarúgó 2. ligába a Nyárádtői Unirea 2018, miután az osztályozó döntőjének visszavágóján 2-1-re legyőzte a sokkal esélyesebbnek tartott Gloria 2018 Beszterce-Naszód csapatát. Noha a nyárádtői klub már tavaly jelezte, hogy a feljutás a célja, nem sokan hittek ebben a forgatókönyvben, különösen, hogy ezen az ágon, azaz a 9. és 10. csoportban hét (!) megyeszékhely csapata is érdekelt volt, s legalább három ezek közül (Beszterce, Zilah és Szatmárnémeti) szintén a feljutásra hajtott. Mi több, hosszú ideig a felsőházba jutása is kérdéses volt, a rájátszást pedig nyolc pont hátránnyal végezte a Gloriához képest.

A feljutás kivívásában azonban döntő szerepe volt Florentin Petre edző mellett olyan volt élvonalbeli futballistáknak, mint Astafei, Fülöp István vagy Ovidiu Horșia, illetve a Manchester United ifijei között pallérozódott Amancio Fortes, míg az ellenfelek hasonló képességű játékosokat nem tudtak kiállítani. Nekik pedig volt elég tapasztalatuk ahhoz, hogy akkor tudjanak a legmagasabb szinten teljesíteni, amikor a legjobban kellett.

A besztercei 2-2 után hazai pályán Astafei és Fülöp István nyújtottak kivételes teljesítményt. Az pedig a rekordok könyvébe illő, hogy Astafei, miután két fejesgólt szerzett Besztercén, két hasonló góllal „fejelte be” csapatát a másodosztályba – Fülöp két beadásából.

A találkozó zömét amúgy Nyárádtő uralta, az első negyedórában kapujához szorította Besztercét, előbb Horșia szögből veszélyeztetett, majd a 14. percben (ekkor még sikerült) Astafei fejéről varázsolták le öt méterre a labdát. Az első veszélyesebb vandégakciót Davordzie vezette, aki 15 méterről a kapu mellé csavart. A hazai fölény a 31. percben érett góllá, amikor Fülöp jobb oldalvonal mellől elvégzett szabadrúgását Astafei a rövid felső sarokba küldte (1-0). A Gloria megpróbált válaszolni, de a 34. percben Davordzie fordulásból nem találta el a kaput, a 43. percben Mihalcea 14 méterről, jó pozícióból fölé küldte. A félidő Fülöp két nagy lehetőségével zárult, előbb hat méterre szerelték, majd a bal alsóba tartó lövését tornászta szögletre Mociu.

A második félidőben Nyárádtő nem vonult védelembe, hanem megpróbálta növelni az előnyét. A 48. percből Horșia 10 méterről, szögből, átvétel nélkül az oldalhálóba lőtt, az 51. percben pedig Amancio fordulásból kapura küldött hatalmas bombáját hárította a besztercei kapus. A Gloria éppen a magasan helyezkedő védelmet használta majdnem ki az 55. percben, amikor Davordzie a védők mögé került, de Ganea blokkolta 11 méterre. A 68. percben azonban mégis egyenlítettek a vendégek: a hazai védők kétszer is röviden szabadítottak fel, a beadott labdát Ganea pedig pont Vasile Mihai orra elé ütötte, aki a kapuba kotorta (1-1).

A játék képével némileg ellentétes egyenlítés azonban nem vette el Nyárádtő kedvét, s Astafei fejjátéka került ismét középpontba. A 71. percben még az oldalhálóba fejelt egészen közelről, a 74.-ben azonban egy bal oldali bedobást követően Fülöp beadását, a védőt megelőzve, a rövid felsőbe bólintotta (2-1). Két perccel később ismét ő veszélyeztetett, ám Mociu ezúttal hárította az alsó sarokba tartó lövést.

Az utolsó tíz percben Nyárádtő az eredmény tartására rendezkedett be, a Gloria pedig csupán a 90+1. percben tudott egy helyzetecskét összehozni, amikor a védők öt méterről kivágták Davordzie beadását. A hazaiak időhúzása miatt tíz percet hosszabbított Kovács Szabolcs játékvezető, azonban az eredmény már nem változott.

Fotó: az Unirea 2018 közösségi oldala / Pixel Sport

Osztályozó a 2. ligába jutásért, döntő, visszavágó: Nyárádtői Unirea 2018 – Gloria 2018 Beszterce-Naszód 2-1 (1-0).

Nyárádtő, városi labdarúgópálya. Vezette: Kovács Szabolcs (Nagykároly) – Kopriva Zsolt (Nagykároly), Kopriva Bíró Tamás (Nagykároly). Tartalék: Marius Omuț (Szatmárnémeti). Ellenőr: Adrian Vidan (Bukarest), Victor Radu (Bukarest).

Nyárádtő: Ganea – Coza, A. Popa, Savin, Tudoran, I. Barstan, Ov. Horșia, Amancio (77. R. Barstan), Bálint (77. Trif), Fülöp (82. Suslak), Astafei.

Gloria: Mociu – L. Popa (86. Martinović), Banyoi (62. Zaharia), Uțiu (62. Fl. Bălan), R. Bălan, Gallo, Mihalcea , Chiorean (86. Râpan), V. Mihai, Amasihohu (46. Sucitu), Davordzie.

Gólszerzők: Astafei (31., 74.), illetve V. Mihai (68.).

Sárga lap: Ganea (90+2.), illetve R. Bălan (30.), Davordzie (78.), L. Popa (84.), V. Mihai (90+8.).

Osztályozó a 2. ligába jutásért, döntő, visszavágó (zárójelben az összesített eredmény): Bodzavásári Metalul – Foksányi CSM 2007 2-0 (3-2), Bukaresti CS Dinamo – CS Afumați 0-2 (0-3), SCM Rm. Vâlcea – AFC Câmpulung Muscel 0-0 (1-2), Nagyváradi FC Bihor – CSC Győröd-Szőlőtelep 3-0 (5-2), Nyárádtői Unirea 2018 – Gloria 2018 Beszterce-Naszód 2-1 (4-3).

Egy kis körítés
Nyílt titok, hogy a nyárádtői csapat a kisváros liberális polgármesterének, Victor Prodannak a „projektje”, aki nem röstellte a kezdőrúgásra meghívni jelölt pártbéli kollégáját, Mara Togănelt és Horațiu Suciut. Amúgy utóbbi jelöltségének semmi köze nem volt Nyárádtőhöz, és mintha kilépett volna a liberális pártból is, nemde? Még mondja valaki, hogy a sportnak nincs politikai színezete... Prodan volt egyébként, aki, amikor a „magyar csapatnak” elkönyvelt ACS Marosvásárhelyt fogadták, trikolórral bélelte ki a stadiont és környékét. Akkor nem jött be a nemzeti színű vudu, mert kikaptak, most Astafeinek szerencsét hozott a piros–sárga–kék csapatkapitányi szalag. Csak halkan mondjuk, a július 1-jén érvénybe lépő szabályok értelmében ez tilos lesz. A kapitányi szalagnak a jövőben (éppen a különböző politikai stb. üzenetek elkerülése végett) egyszínűnek kell lennie, és feliratként csupán a C betű szerepelhet rajta.

Egy csapat még feljuthat
Az osztályozó öt vesztese közül négy, a Foksányi CSM 2007, a Bukaresti CS Dinamo, a SCM Râmnicu Vâlcea és a CSC Győröd-Szőlőtelep a vigaszágon még feljuthat, számukra újabb két selejtezőkörös kvalifikációt rendez a szövetség. Közülük egy csapat szerepelhet majd egy osztállyal fennebb a következő bajnokságban.
A szövetségben pénteken kisorsolták a két mérkőzés párosítását, amelyeken június 12-én eldől, hogy melyik az a két együttes, amely június 15-én a még kiadó hatodik helyért játszhat majd. A következő párosítások „jöttek ki”: Foksányi CSM 2007 – SCM Râmnicu Vâlcea és Bukaresti CS Dinamo – Győröd-Szőlőtelep. A két mérkőzést Foksányban, illetve Bukarestben rendezik, mivel ennek a két csapatnak a nevét húzták ki elsőnek, illetve harmadiknak. A Foksány – Râmnicu Vâlcea összecsapás nyertese ugyanakkor a döntő házigazdája lesz.
A nyárádtőiek ellenfele, a Gloria 2018 Beszterce-Naszód nem szerepelhet a vigaszágon, mert a feljutásért rendezett párharcok négy mérkőzésén a kiesők közül a leggyengébben szerepelt, a lehetséges 12 pontból csak hármat szerzett. A Râmnicu Vâlcea 7 ponttal a legjobbnak bizonyult, mögötte a Foksánynak ugyancsak 7, a CS Dinamónak 6, a Győröd-Szőlőtelepnek pedig 4 pontja van. (f.)