2024. july 3., Wednesday

Nem elég csak egy félidőt teljesíteni

Mintha már láttuk volna ezt a filmet: a Sirius női kosárlabdacsapata kifulladt az utolsó percekre, amikor az ellenfelének gyakorlatilag minden összejött, nekik meg szinte semmi. Az Olimpia Brassó elleni, az alapszakasz visszavágójának első fordulójában játszott meccset azonban nem ekkor, hanem az első félidőben veszítették el, amikor tétlenül szemlélték, amint az ellenfél 21 pontra elhúz. A különbséget ugyan sokkal összeszedettebb játékkal sikerült behozni a második félidőben, de nem maradt erő be is fejezni ezt a remek periódust.

Az ígéretek ellenére a marosvásárhelyi klub nem erősített az alapszakasz második felére, az első fordulóban legalábbis ugyanazt a keretet használta, amelyet eddig, bár Bučuk – mint jeleztük – távozott. Védelemben pedig nagyon rosszul kezdett az együttes. Míg támadásban elfogadható teljesítményt nyújtott, a védekező munkát leginkább az jellemzi, hogy az első nyolc percben Brassónak 100%-os volt a dobószázaléka mezőnyből, azaz egyetlen kísérletet sem hagytak ki, hisz többnyire zavartalanul, könnyű pozícióból próbálkozhattak. Utóbb csökkent ugyan a mutató, hisz azért mégsem lehet mindent bedobni, ám szünetig 60% fölött maradt, és tovább nőtt a különbség, mert a legponterősebbnek számító marosvásárhelyi játékos, Cooper szünetig mindössze 1/10-et, Podunavac pedig 0/3-at tudott produkálni mezőnyből.

Alaposan megváltozott a játék képe szünet után, amikor a Sirius fojtogató emberfogásra váltott, mintha be akarná bizonyítani, hogy így is tud játszani, ha akar –  csak addig nemigen akart. Ennek következményeként kezdtek egyre jobban kimaradozni a brassói kísérletek, és lepattanózásban a marosvásárhelyiek váratlanul jobbak voltak (41-28!), s a megszerzett labdákból néhány gyors akció következett, így sikerült lassan lefaragni a hátrányt.

A kis számú, de annál lelkesebb közönség akkor jött igazán tűzbe, amikor hat perccel a befejezés előtt Cooper (aki célzóvizet ihatott a szünetben) 68-68-ra egyenlített. Ám a következő támadást már túlkombinálták a marosvásárhelyiek, így Cooper triplájával már csak mínusz egy pontra tudták megközelíteni ismét az ellenfelet (71-72). Ezt követően azonban Armanu hatalmas szerencsével (a labda többször megpattant a gyűrűn, mielőtt beszédült) szintén dobott egy triplát, s ez fontos lélektani pillanatnak számított. Míg ezt követően sorra maradtak ki a Sirius támadásai, Brassó egymás után bevágott még két triplát, noha addig nem volt a legpontosabb távolról, és a meccs így túlságosan nagy, 13 pontos különbséggel zárult az Olimpia javára.

Nem a Sirius volt a meccs esélyese, a vereség papírformának számít, azonban ilyen forgatókönyv után nehéz lenyelni a keserű pirulát, hiszen a második félidő az idei bajnokságban a legjobb periódusa volt az alakulatnak, amely egyre jobban meg tudja becsülni a labdát is: ezen a találkozón csak 14 eladott labdája volt, sokkal kevesebb, mint az eddigi átlag.

A Sirius legközelebb az Agronomia bukaresti otthonába látogat, ahol kötelezőnek számít a győzelem.

Női kosárlabda Nemzeti Liga, 12. forduló: Marosvásárhelyi Sirius – Brassói Olimpia 75:88 (19-29, 13-19, 24-17, 19-23)

Marosvásárhely, ligeti sportcsarnok, 150 néző. Vezette: Răzvan Opriș (Nagyszeben), Tudor Crișan (Kolozsvár), Szőcs Janka (Gyergyószentmiklós). Ellenőr: Alexandru Columban (Kolozsvár).

Sirius: Cooper 23 pont (2), Lipovan 17 (3), Garrett-Hammett 13, Horobec 10 (2), Podunavac 10, Ciciovan 2, Sólyom, Feiseș, Mircea. Kispadon: Oancea, Szász.

Olimpia: George 29 pont, Pešović 23 (2), Armanu 22 (3), Zubać 6 (1), Kilin 5 (1), Voica-Nagy 2, Nan 1, Cortez, Plavițu, David. Kispadon: Pricop, Frîncu.

Női kosárlabda Nemzeti Liga:

* 11. forduló: Brassói Olimpia – Bukaresti Agronomia 77:62, CSM Târgoviște – Kolozsvári U 71:54, Kézdivásárhelyi KSE – CSM Alexandria 74:65, Aradi FCC Baschet – Sepsiszentgyörgyi Sepsi SIC 67:92, Konstancai CSM – Bukaresti Rapid 71:66. A Marosvásárhelyi Sirius állt.

* 12. forduló: CSM Alexandria – Bukaresti Rapid 45:87, Marosvásárhelyi Sirius – Brassói Olimpia 75:88. A Kézdivásárhelyi KSE – Konstancai CSM és a Sepsiszentgyörgyi Sepsi SIC – Kolozsvári U mérkőzés lapzárta után ért véget. Az Aradi FCC Baschet – CSM Târgoviște meccset szerdán játsz-