2024. july 1., Monday

Ciobotariunak mennie kell

Két gyenge csapat nehezen nézhető mérkőzésén az Universitatea 1948 Craiova a hosszabbításban rúgott góllal nyert a Sepsi OSK ellen a labdarúgó Szuperliga 17. fordulójában.

Tegyük rögtön hozzá: a sepsiszentgyörgyi csapat megérdemelte a vereséget, bár a szintén nagyon halvány Craiova még ilyen szétesett állapotban is legyőzhető lett volna, a második gólt pedig akkor kapta, amikor már mindenki az „igazságos” pontosztozkodásra készült. Eddig csak megállapítottuk, hogy valami elromlott a székelyföldiek gépezetében, aztán úgy tűnt, talán valamennyire össze tudta szedni magát az együttes, most azonban határozottan kijelentjük: radikális lépésekre van szükség. A türelem Liviu Ciobotariuval szemben elfogyott, mint ahogy néhány játékos iránt is, és most csak Matei nevét említjük, de egy egész hosszú listát sorolhatnánk. Ellenkező esetben nemcsak a felsőházban maradás kerül veszélybe, de a kiesés is fenyegetheti az alakulatot. És ilyen játékkal ez teljesen logikus következmény lenne.

Nem számoltuk össze a pontatlan passzokat a középpályán, de alighanem rekordot döntött ezen a téren az OSK. Egészen egyszerű, néhány méteres passzok kerültek az ellenfélhez, más esetben pedig a címzett volt képtelen egyszerű labdákat lekezelni. Való igaz, Craiova is hasonló hajóban evezett, így néha sikerült megközelíteni Gurău kapuját, sőt gólt is rúgni, de Niczuly hálója összehasonlíthatatlanul többször sodródott veszélybe, s az ellenfél győztes gólja a védelem totális passzivitása mellett tulajdonképpen logikus volt.

A házigazda a 10. percben került előnybe, amikor Blănuță színegyedül, méterre a bámész védők mögött kapta az ötösön belül Chițu beadását (les azért nem volt, mert a csatár a labda mögöttről érkezett), és noha Niczuly először hárított, a duplázás már a hálóban kötött ki. Miután a gólt követően Craiova leállt, az OSK támadhatott, és megemlíthetjük Aganović szimulálásért adott sárga lapját, miután Compagnucci szabályosan szájon törölte. A 27. percben Matei egyedül kapta a védők mögött, de addig körülményeskedett, amíg meg kellett fordulnia, így elhalt a lehetőség. Aztán a 30. percben Šafranko indítását egyből kapura küldte Matei (ez volt ezen a meccsen az egyetlen alkalom, amikor nem valami ökörséget művelt a labdával), Gurăuról visszajött a labda, amelyet a léc alá küldött.

Aztán, akárcsak a Craiova a vezető gól után, mint aki jól végezte dolgát, az OSK elfelejtett futballozni, s noha a házigazda sem jeleskedett, mégis megjelent néhány hatalmas lehetőség a második félidőben Niczuly kapujánál, többnyire félpályán felelőtlenül elveszített labdák után. A 49. percben Oteliță mentett az utolsó pillanatban Baeten elől, majd Chițu kapáslövése hat méterről volt pontatlan. Az 57. percben Achim a tizenegyespontról lőtte rá átvétel nélkül, Niczuly pedig nagyot védett, míg a 69. percben Blănuță elfektette Ňinajt, megpróbálta ellőni a kimozduló Niczuly mellett, a labda azonban a kapufát érintve mellépattant. Hatalmas helyzet volt! A 72. percben Niczuly újabb bravúrt mutatott be Blănuță kapufa mellé érkező fejesénél, majd a 81. percben ugyanő mentett szögletre egy éles lövést. Eközben a másik oldalon csak Ștefănescu jó pozícióból csúnyán föléküldött labdáját és Păun fejesét említhetjük, utóbbit Albu mentette a gólvonalról.

A mérkőzést eldöntő gól a 90+2. percben született. Ketten is képtelenek voltak megállítani Chițu beadását, Lacroix pedig a két védő közül, egyiktől sem zavartatva, közelről a bal felső sarokba fejelt.

Az idén még négy fordulót rendeznek a Szuperligában, de a Sepsi OSK, amely hétfőn a Dinamót fogadja, már nem engedheti meg magának a luxust, hogy a végtelenségig türelmes legyen a szakmai stábbal és bizonyos játékosokkal. Legalább öt-hat labdarúgónak a téli szünetben távozni kell, Ciobotariunak azonban már most. A maradék négy meccset a második csapat edzője, Valentin Suciu (akivel bejutott a csapat az élvonalba) is le tudja majd vezényelni, hogy januártól új lapot nyithassanak.

Szuperliga 17. forduló: Universitatea 1948 Craiova – Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK 2-1 (1-1).
Craiova, Ion Oblemenco stadion. Vezette: Rareș Vidican (Szatmárnémeti) – Sebastian Gheorghe (Suceava), Andrei Constantinescu (Bukarest). Tartalék: Iuliana Demetrescu (Rm. Vâlcea). Ellenőr: Irina Mîrț (Bukarest). Videóbíró: Florin Andrei. (Marosvásárhely). Segéd-videóbíró: Florian Vișan (Galac).
U 1948: Gurău – Padula, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas, Achim (74. Albu), van Durmen, Baeten (62. Bauza), Chițu, Bahassa (74. Sidibe), Blănuță.
Sepsi OSK: Niczuly – Ciobotariu, Bălașa, Ňinaj, Oteliță, Alimi (77. Rodriguez), Ion Gheorghe (77. Păun), Aganović (62. Damașcan), Matei, Ștefănescu (83. Varga), Šafranko (77. Rondón).
Gólszerzők: Blănuță (10.), Lacroix (90+2.), illetve Matei (30.).
Sárga lap: Mascarenhas (54.), Bahassa (79. – a kispadon), illetve Aganović (22.).

* Szuperliga, 17. forduló: Universitatea 1948 Craiova – Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK
2-1, Bukaresti Rapid 1923 – Kolozsvári FCU 2-3.
* 5. liga, 12. forduló: Egres-
tő – Nyárádmagyarós 4-1, Harasztkerék – Szászbogács 7-1, Csittszentiván – Cintos 0-0, Nyárádgálfalva – Somosd 4-7, Jedd – Harangláb 3-2, Magyarsáros – Sáromberke 2-3. Az élcsoport: 1. Somosd 27 pont/11 mérkőzés, 2. Csittszentiván 26/10, 3. Jedd 23/11.
* Románia-kupa, Maros megyei 2. forduló: Kerelőszentpál – Mezőzáh 3-0, Bátos – Alsóidecs 3-1, Hadrév – Gerendkeresztúr 3-0.