Négypercnyi reménysugár

Nincs veszítenivalónk, bátran kell játszanunk – mondta Cristiano Bergodi, a sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK edzője csapata stockholmi kiszállása előtt, ahová a hazai 1-3 után utazott a csapat a konferencialiga harmadik selejtezőkörében. Ennek megfelelően támadó felfogásban kezdett az OSK, és nagyon hamar vezetéshez jutott. Négy percig tartott a fordítás illuzórikus reménye.

Az első percekben a Sepsi OSK birtokolta a labdát, a Djurgården mintha egy kicsit könnyedén vette volna a találkozót, és Zetterström kapuja már az 1. percben veszélybe került, ám Bărbuţ lövését kiütötte a svéd kapus. Ugyanő azonban kicsit „benézte” Matei csavart bal oldali szabadrúgását, és a labda a hosszú sarokban kötött ki. Nem sokáig örülhetett azonban a vezetésnek az OSK, mert a 12. percben egy gyors összjáték üresen találta 11 méteren Finndellt, aki laposan a rövid sarokba bombázott. Úgy tűnt, az OSK nem omlik össze, ismét megkezdte a türelmes építkezést, ám a 23. percben Niczuly bennragadt egy két méterre érkező szögletnél, és Asoro a hálóba fejelt.

Ez már viszont teljesen elvette a szentgyörgyiek lelkesedését, és bár továbbra is megpróbáltak kombinálni és veszélyeztetni, a svédeken látszott, hogy már nincs rajtuk teher. Asoro annyiszor keltett veszélyt, ahányszor hozzá került a labda, és egyébként is feltűnt a két fél közötti sebességbeli különbség. Míg az OSK a steril birtoklást részesítette előnyben, ám hiányzott a minőségi döntő passzt adó játékos, a Djurgården azonnal felgyorsította a játékot, ha labdát szerzett, egyszer sem láttunk tőlük hátrapasszt a kapusnak, oldalpasszt is ritkán.

Az OSK-nak még két nagy helyzete volt Rondón révén: a 38. percben kapásból próbálta meg átemelni Zetterströmön, ám a kapus nagy bravúrral védett, míg a 67. percben csúnyán fölé lőtt 6 méterről. Ezzel szemben Niczulynak többször akadt dolga, a 3. svéd gólt azonban ő sem tudta megakadályozni. A 71. percben Asoro kicselezte mind a két belső szentgyörgyi védőt, és lazán a hosszú sarokba helyezte mintegy tíz méterről.

Néhány figyelemre méltó részlet a mérkőzés kapcsán: a kispadról több fontos név hiányzott, Ştefănescu mellett Bălaşa, Ion Gheorghe és Golofca is, ami azt jelzi, hogy a legkisebb sérüléssel sem akartak már kockáztatni. Másrészt hosszú kimaradás után visszatért a pályára Achahbar, akit Bergodi egy, már amúgy is elveszített meccsen akart ismét bejáratni a folytatáshoz. A 88. percben pályára lépett a nagyon ritkán használt Dragomir, akinek két perc is elég volt kiharcolni egy szabadrúgást a tizenhatos vonala előtt (ezt Aganović csúnyán fölé lőtte).

Az első meccs után azt írtuk, a továbbjutáshoz nagyon jó játék kell (nem volt a legjobb), sok szerencse (ez is hiányzott) és jóindulatú játékvezetés. Stegemann német bíró, ha nem is követett el akkora szarvashibákat, mint lengyel kollégája egy héttel korábban, stílusa az atletikus svédeknek kedvezett. Amúgy pedig az 1. percben kiállítás járt volna Edvardsennek, aki letaposta Păun bokáját, ám megúszta egy sárgával.

Az idén tehát a második akadályban bukott el az OSK a konferencialigában, és azt is elmondhatja, hogy balszerencsés volt a sorsolása. A meccs azonban rávilágított, hogy az, ami a belföldi ligában nyerő taktika lehet, a lassú ütemű labdabirtoklás, Európában édeskevés. Vagy megtanulnak gyors ritmusban játszani, vagy soha nem lesz esélyük eredményesen szerepelni a kontinentális kupákban.

Labdarúgó-konferencialiga, 3. selejtezőkör, 2. menet: Djurgården IF – Sepsi OSK 3-1 (2-1)

Tele 2 Arena, Stockholm. Vezették: Sascha Stegemann – Mark Borsch, Christof Günsch. Tartalék: Florian Badstübner (németek).

Djurgården: Zetterström – Johansson (75. Löfgren), Hien, Ekdal, Bengtsson, Finndell (46. Danielson), Schüller (28. Banda), Eriksson, Asoro, Edvardsen (62. Wikheim), Radetinac (75. Doumbouya).

Sepsi OSK: Niczuly – Dimitrov (88. Ciobotariu), Mitrea, Ňinaj, Ispas, Păun, Aganović, Matei (88. Dragomir), Bărbuţ (72. Achahbar), Damaşcan (62. Rodriguez), Rondón (72. Tudorie).

Gól: Finndell (12.), Asoro (23., 71.), illetve Matei (8.).

Sárga lapok: Edvardsen (1), Danielson (89.), illetve Păun (21.), Ňinaj (79.), Mitrea (83.), Rodriguez (86.).

A konferencialiga 3. selejtezőköre, 2. mérkőzések: Vitória Guimarães (portugál) – Hajduk Split (horvát) 1-0 (2-3), FC Kizilzsar (kazah)  –  APOEL Nicosia (ciprusi) 0-0 (0-1), Tobol Kosztanaj (kazah)  –  Zrinjski (bosnyák) 1-1 (1-2), Raków (lengyel) – Spartak Nagyszombat (szlovák) 1-0 (3-0), Kolozsvári CFR  –  Sahtyor Szoligorszk (fehérorosz) 1-0 (1-0), FC Basel (svájci)  –  Brøndby (dán) 2-1 (2-2) büntetőkkel: 3-1, Hapoel Beér-Séva (izraeli)  –  Lugano (svájci) 3-1 (5-1), Twente Enschede (holland)  –  Čukarički (szerb) 4-1 (7-2), Konyaspor (török)  –  Vaduz (liechtensteini) 2-4 (3-5), Djurgården (svéd)  –  Sepsi OSK 3-1 (6-2), Petrocub Chişinău (moldvai)  –  FC Fehérvár 1-2 (1-7), Antwerpen (belga)  –  Lillestrøm (norvég) 2-0 (5-1), FCSB  –  Dunaszerdahely (szlovák) 1-0 (2-0), CSU Craiova  –  Zorja Luhanszk (ukrán) 3-0 (3-1), Panathinaikosz (görög)  –  Slavia Prága (cseh) 1-1 (1-3), İstanbul Başakşehir (török)  –  Breidablik (izlandi) 3-0 (6-1), Hibernians (máltai)  –  Rigai RFS (lett) 1-3 (2-4), Klakksvík (feröeri)  –  Ballkani (koszovói) 2-1 (4-4) büntetőkkel: 3-4, Shkëndija (északmacedón)  –  AIK Solna (svéd) 1-1 (2-2) büntetőkkel 2-3, Sligo Rovers (ír)  –  Viking Stavanger (norvég) 1-0 (2-5), Anderlecht (belga)  –  Paide (észt) 3-0 (5-0), Arisz Thesszaloniki (görög)  –  Makkabi Tel-Aviv (izraeli) 2-1 (2-3), Levszki Szófia (bolgár)  –  Hamrun Spartans (máltai) 1-2 (2-2) büntetőkkel: 1-4, Lech Poznań (lengyel)  –  Vikingur Reykjavík (izlandi) 4-1 hosszabbítás után (4-2), Rapid Bécs  –  Neftçi Baku (azeri) 2-0 hosszabbítás után (3-2), St. Patrick’s (ír)  –  CSZKA Szófia (bolgár) 0-2 (1-2), Young Boys Bern (svájci)  –  Kuopio PS (finn) 3-0 (5-0), AZ Alkmaar (holland)  –  Dundee United (skót) 7-0 (7-1), Gil Vicente (portugál)  –  Riga FC (lett) 4-0 (5-1), Kisvárda  –  Molde (norvég) 2-1 (2-4).

Három román csapat a play-offban

A négy romániai csapat közül a konferencialiga 3. selejtezőkörében csak a Sepsi OSK esett ki, a többi három továbbjutott. A Kolozsvári CFR az idegenbeli 0-0 után vékonyka, 1-0-s győzelmet aratott hazai pályán a fehérorosz Szoligorszk ellen, ám elveszítette a súlyos sérülést szenvedett gólvágóját, Debeljuhot a következő hat hónapra. A CFR ellenfele a csoportkörbe jutásért az Európa-ligából visszaminősült szlovén bajnok Maribor lesz. A FCSB még egy gólt adott hozzá a dunaszerdahelyi 1-0-hoz hazai pályán is a DAC ellen, és a folytatásban a norvég Viking Stavangerrel játszik. A CSU Craiova a meccs előtt edzőt váltott: Bálint László helyett Mirel Rădoi érkezett, és a váltás bejött. A csapat 3-0-ra verte a nyolc éve száműzetésben játszó ukrán Zorja Luhanszkot, megfordítva az idegenbelinek számító lengyelországi 0-1-et. A következő ellenfele az izraeli Beér-Séva lesz. A 3. selejtezőkörben két magyar csapat volt érdekelt. Az FC Fehérvár az otthoni 5-0 után idegenben is nyert a moldvai Petrocub Hânceşti ellen, és 7-1-es összesítéssel jutott tovább. A play-off körben azonban igen nehéz feladata lesz, hisz az 1. FC Köln lesz az ellenfele. A Kisvárda csak egy 2-1 arányú presztízsgyőzelmet ért el a norvég Molde ellen, így összesítésben 2-4-gyel kiesett.