2024. july 3., Wednesday

A hajrában szerzett góllal döntetlenre mentette a Kolozsvári CFR 1907 első idénybeli mérkőzését az Európa-konferencialiga főtábláján: csütörtök esti, prištinai vendégjátéka 1-1-re végződött. A szégyenteli kudarctól Jurij Matias mentette meg a román bajnokcsapatot.

A kolozsváriak a játékidő nagy részében hagyták fölényt kialakítani a vendéglátójukat. Jól jelzi ezt, hogy a végén a Ballkani 63 százalékos labdabirtoklási arányt tudhatott magáénak – de hiába, ha a román ellenfél mindeközben hat kaput eltaláló lövést számlált, miközben ők csak kettőt, és a lövések számát tekintve is tízes hátrányt halmozott fel (17-7 a kolozsváriak javára). A házigazdák sokáig steril futballt játszottak, nemigen kerültek közel a CFR kapujához. Nem így a Dan Petrescu edzette alakulat, amely kivárásra épített taktikájával már a 9. percben megszerezhette volna a vezetést: Deac 18 méterről lőtt, Frasheri azonban szögletre mentett. Roger is elszalasztott egy jó lehetőséget (22.), amikor egy szöglet után 7 méterről fölé lőtt, kicsivel később (24.) pedig Cvek próbálkozott távolról, a labdát két ütemben kapta el a kapus. A Ballkani csak a 30. percben teremtett veszélyt, amikor Scuffet hárította Krasniqi jó lövését.

Fordulás után sem változtatott taktikáján a CFR, amely csak bő negyedóra múltán alakította ki első gólszerzési lehetőségét Boateng révén – a kolozsváriak játékosa 10 méterről főlé lőtt (62.). Ezek után vezetést szerzett az FC Ballkani: a védő Armend Thaci szerencsés labdát kapott Rrahmanitól, lerázta magáról Camorát, majd szögből a hálóba továbbított (1-0). A koszovói együttes nyolc perccel később meg is kétszerezhette volna előnyét, amikor egy ellentámadást kezárva Krasniqinak 16 méterről ellőtte – fölé (70.). Mivel ekkor már vészesen kezdett fogyni az idő, ezért a CFR magasabb fokozatra kapcsolt, hogy bár az egyenlítő találatot megszerezze. A 78. percben Bordeianu még nem találta el a kaput, az első hosszabbításpercben azonban Jurij kihasználta, hogy Frasheri kapus és a védő, Astrit Thaqi egyaránt felszabadítani akart, ütköztek, Scuffet előrelőtt labdája pedig így szerencsével hozzá pattant, és az üres kapuval maga előtt nem hibázhatott (1-1). A jókor jött egyenlítés hatására a CFR vérszemet kapott, és a győzelmet is megszerezhette volna a 7. hosszabbításpercben, de Frasheri kivédte Păun éles szögből érkező lövését.

A CFR 1907 szeptember 15-én hazai pályán játszik a török Sivasspor ellen.

Egy órát vezetett a FCSB Londonban

Remek első félidő után, amikor a vezetést is megszerezte, a FCSB – kapusa hibája nyomán – ritmust tévesztett, és végül kikapott a West Hamtól az Európa-konferencialiga B csoportjának 1. fordulójában. Az angol csapat, amely elődöntős volt az Európa-liga előző idényében, sokáig képtelen volt gólt lóni a bukarestieknek, azonban a 64. pecben kapott egy „kis” segítséget: az előrevágott labdára a tétovázó Ştefan Târnovanu későn rajtolt rá, ütközött Cornet-vel, a bíró pedig büntetőt ítélt, amelyet Jarrod Bowen értékesített. A gól felhozta a hazaiakat, a románok pedig összeestek, így kétgólos vereséget szenvedtek.

Európa-konferencialiga, B csoport, 1. forduló: West Ham United (angol) – Bukaresti FCSB 3-1 (0-1)

London, London Stadion, vezette:  Benoit Bastien (francia).

Gólszerzők: Jarrod Bowen (69. – büntetőből), Emerson (75.), Michail Antonio (90.), illetve Andrei Cordea (34.).

West Ham: Areola – Coufal, Kehrer, Ogbonna (90+2. Dawson), Emerson – Downes, Rice, Lanzini (46. Paqueta) – Cornet (68. Fornals), Scamacca (46. Antonio), Benrahma (46. Bowen).

FCSB: Târnovanu – Creţu, Dawa (87. Haruţ), Tamm, Radunovic – Olaru (71. Octavian Popescu), Edjouma, Oaidă (90. Radaslavescu) – Cordea, Compagno (70. Miculescu), Coman (90+1. Rusu).

Sárga lap: Cornet (39.), Ogbonna (47.), Emerson (54.), illetve Dawa (61.), Târnovanu (66.), Oaidă (82.).

Európa-konferencialiga, G csoport, 1. forduló: FC Ballkani

Prishtina (koszovói) – Kolozsvári CFR 1907 1-1 (0-0)

Priština, Fadil Vokkri stadion, vezette:  Urs Schnyder (svájci).

Gólszerzők: Armend Thaci (65.), illetve Jurij Matias (90+1.).

Sárga lap: Dellova (17.), Korenica (90+2.), illetve Boateng (51.), Jurij Matias (89.), Yeboah (90+5.).

FC Ballkani: Frasheri – Thaci, Dellova, Jashanica, Thaqi – Korenica (75. Cardoso), Zyba (79. Bekteshi), Emerllahu – Gripshi, Rrahmani (84. Berisha), Krasniqi (84. Abazi).

Kolozsvári CFR 1907: Scuffet – Braun, Jurij Matias, Burcă, Camora – Adjei-Boateng (73. Bordeianu), Hammershoej-Mistrati (46. Adrian Păun), Cvek (86. Buş) – Deac (73. Petrila), Yeboah, Roger (62. Malele).

Európa-konferencialiga, csoportkör, 1. forduló:

A csoport: Fiorentina (olasz) – Rigas FS (lett) 1-1, Hearts (skót) –  İstanbul Basaksehir (török) 0-4;

B csoport: Anderlecht (belga) – Silkeborg (dán) 1-0, West Ham United (angol) – FCSB 3-1;

C csoport: Villarreal (spanyol) – Lech Poznan (lengyel) 4-3, Austria Bécs (osztrák) – Hapoel Beer-Seva (izraeli) 0-0;

D csoport: 1. FC Slovácko (cseh) – Partizan Belgrád (szerb) 3-3, Nice (francia) – 1. FC Köln (német) 1-1;

E csoport: Dnipro-1 (ukrán) – AZ Alkmaar (holland) 0-1, FC Vaduz (liechtensteini) – Apollon (ciprusi) 0-0;

F csoport: Molde (norvég) – Gent (belga) 0-0, Shamrock Rovers (ír) – Djurgarden (svéd) 0-0;

G csoport: FK Ballkani (koszovói) – Kolozsvári CFR 1907 1-1, Sivasspor (török) – Slavia Prága (cseh) 1-1;

H csoport: FC Basel (svájci) – Pjunik (örmény) 3-1, Slovan Pozsony (szlovák) – Zalgiris (litván) 0-0.