Lengyel győzelem egy „nem létező” versenyen

Lengyel győzelem született Székelyföld kerékpáros körversenyén. Márpedig a Nemzeti Liberális Párt Maros megyei, fölötte tájékozott vezetői szerint Székelyföld nem létezik, így a körverseny sem létezhet. Ehhez képest 18 csapat 104 versenyzőjét Debrecen és három romániai megye lakossága látta végigtekerni az öt szakaszt, és talán a forgalomkorlátozások sem a semminek szóltak.

Ám hagyjuk az agytröszt politikusokat a rögeszméjükkel, maradjunk annyiban, hogy 16 éve nagyon is létező versenyről van szó, amelyet a nemzetközi szövetség is belefoglalt versenynaptárába, és a külföldi csapatok mellett Románia legjobbjai is rendszeresen rajthoz állnak rajta.

Az idei kiadás szintet lépett azzal, hogy az első szakaszt Magyarországon rendezték, mint ahogy a nagy körök esetében is szokás külföldre vinni a kezdetet. Ezzel ötre növekedett az etapok száma, és a körverseny a biztosított feltételek révén egyre népszerűbb a külföldi csapatok körében is. A debreceni rajt után Marosvásárhelyről folytatódott a verseny, és Székelyföld minden kisrégióját végigjárva (talán csak Erdővidék maradt idén ki) szombaton érkezett be a mezőny Csíkszereda központjába.

Az utolsó szakasz után a lengyel Szymon Rekita ölthette magára a piros Székelyföld mezt, miután a győzelmét a Marosvásárhely–Csíkszereda szakasz megnyerésével alapozta meg, majd sikerrel visszaverte az ellenfelek támadásait. A legnagyobb vetélytársa Emil Dima volt, akit csupán a bónuszmásodperceknek köszönhetően előzött meg öt másodperccel. A sprinterek vetélkedését olasz versenyző, Nicolas Dalla Valle nyerte, aki két mezőnyhajrával záruló szakaszt is megnyert. Érdekes módon a Hargitafürdőn záruló királyetapon hazai versenyző, Cristian Răileanu győzött, aki semmilyen más rangsorban nem számított.

A rajthoz egyetlen marosvásárhelyi versenyző állt, Málnási József Attila, az olasz Giotti Victoria Savini Due tagjaként. Málnási összetettben a 38. helyen végzett, 17 perc 53 másodperc hátránnyal, a legjobb helyezése a 3. szakaszban volt, amikor 30. lett.

Fotó: Nagy Tibor

Szakaszgyőztesek: 1. szakasz (Debrecen–Debrecen, 91,7 km): Nicolas Dalla Valle (olasz, Giotti Victoria Savini Due). 2. szakasz (Marosvásárhely–Csíkszereda, 161,6 km): Szymon Rekita (lengyel, Voster ATS tea). 3. szakasz (Csíkszereda–Sepsiszentgyörgy, 136,8 km): Maciej Paterski (lengyel, Voster ATS tea). 4. szakasz (Sepsiszentgyörgy–Hargitafürdő, 131 km): Cristian Răileanu (román, Steaua). 5. szakasz (Székelyudvarhely–Csíkszereda, 149,8 km): Nicolas Dalla Valle (olasz, Giotti Victoria Savini Due).

Összetett végeredmény: 1. Szymon Rekita (lengyel, Voster ATS tea). 2. Emil Dima (román, Giotti Victoria Savini Due) +5 mp. 3. Maciej Paterski (lengyel, Voster ATS tea) +15 mp.

U23 végeredmény: 1. Andrea Debiasi (olasz, Cycling Team Friuli ASD). 2. Stinus Kaempe (osztrák, ARBÖ Headstart on Fahrrad) +1:39 perc. 3. Árvai Kristóf (magyar, MKB Bank Cycling Team) +1:45 perc.

Pontverseny: 1. Nicolas Dalla Valle (olasz, Giotti Victoria Savini Due) 72 pont.

Hegyi pontverseny: 1. Jarri Stravers (holland, Global Cycling Team) 13 pont.

A legjobb román kerékpáros: 1. Emil Dima (Giotti Victoria Savini Due).

A legjobb magyar kerékpáros: 1. Karl Ádám Kristóf (Epronex Hungary Cycling Team).