2024. july 2., Tuesday

A világbajnoki ezüstérmes francia labdarúgó-válogatott 1-0-ra legyőzte a belga csapatot a németországi Európa-bajnokság hétfői nyolcaddöntőjében, Düsseldorfban.

Ezúttal kevés helyzettel és francia mezőnyfölénnyel indult az összecsapás, mivel egyik fél sem vállalt felesleges kockázatot, sokszor szinte állóháborúvá dermedt a játék. Az első fél óra nem is hozott jelentős lehetőségeket, a szünet előtti negyedórában viszont egyre több volt a jó francia támadás, még ha nagy helyzet ekkor sem alakult ki a gallok előtt. A belgáknak viszont több ízben is csupán felszabadításra futotta az erejükből, többnyire az ő térfelükön zajlott a játék.

A pihenő után már veszélyes helyzetig jutott Didier Deschamps szövetségi kapitány együttese, ám nem tudott élni azzal, hogy a belgák feljebb tolták védekezésüket. Hetven perc után a támadásait addig rendre rossz átadásokkal elrontó belga együttes is kialakított lehetőséget. A hajrában végül szerencsés találattal vezetést és egyben győzelmet és továbbjutást érő találatot szereztek a franciák: a 85. percben a belga tizenhatosról kijátszott labdát Kanté visszapasszolta, a csereként beállt Kolo Muani pedig a tizenegyesponttól kissé jobbra fordulásból „eltörte” a labdát, amely Vertonghenen irányt változtatva a bal kapufa mellé pörgött (1-0).

A mérkőzés képét és a francia fölényt jól mutatja, hogy húsz kísérletükkel szemben a belgák mindössze ötször próbálkoztak, a kaput egy francia és két belga lövés találta el.

A belga Koen Casteels kapus gólt kap

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Európa-bajnokság, nyolcaddöntő: Franciaország – Belgium 1-0 (0-0).

Düsseldorf, 46.810 néző, vezette: Glenn Nyberg (svéd).

Franciaország: Maignan – Koundé, Upamecano, Saliba, T. Hernández – Kanté, Tchouaméni, Rabiot – Griezmann – M. Thuram (62. Kolo Muani), Mbappé.

Belgium: Casteels – Castagne (88. De Ketelaere), Faes, Vertonghen, Theate – De Bruyne, Onana, Carrasco (88. Lukebakio) – Openda (64. Mangala), Lukaku, Doku.

Gólszerző: Vertonghen (85., öngól).

Sárga lap: Tchouaméni (15.), Griezmann (23.), Rabiot (24.), illetve Vertonghen (76.), Mangala (90+3.).

Egy kis statisztika

A 2018-ban világbajnok, 2022-ben vb-ezüstérmes francia válogatott és a belga együttes 76. alkalommal találkozott egymással, először 1904 májusában mérkőztek. Az örökmérleg enyhe belga fölényt mutatott a találkozó előtt: 30 győzelem, 19 döntetlen és 26 francia siker, de nagy tornán mind a négy meccsüket Franciaország nyerte. Legutóbb 2021 októberében játszottak egymással: a Nemzetek Ligája torinói elődöntőjében 3-2-re a franciák győztek.

Belgium 2015 júniusa óta nem tudja legyőzni riválisát.

Vertonghen már az öngólosok rangsorában is csúcstartó

Jan Vertonghen lett a legidősebb labdarúgó, aki Európa-bajnokságon öngólt szerzett az IFFHS szerint.

A sportág történetével és statisztikáival foglalkozó nemzetközi szervezet anyagában kiemelte, hogy 157., és vélhetően utolsó válogatott meccsén Vertonghen – aki e mutatóban nemzeti rekorder – nemzetközi pályafutása során először talált be a saját kapujába. Mindezt 37 évesen és 68 naposan tette, ezzel az Eb-ken öngólt szerző legidősebb játékosok korlistáján is az élre ugrott.

A mostani Eb-n Franciaország mindkét győzelmét – a belgák előtt az osztrákok ellenit is – öngólnak köszönhette, Vertonghené pedig összességében már az ötödik ilyen találat volt, amellyel a rivális csapat játékosa a franciákat kontinensviadalon segítette.

A németországi Eb-n már eddig 10 öngól született, ugyanannyi, mint az előző Európa-bajnokságon összesen.