2024. june 30., Sunday

A magyar férfikosárlabda-válogatott mindkét eddigi mérkőzését elvesztette az Európa-bajnoki selejtezősorozatban: előbb Izlandon maradt alul 70:65-re, majd Szombathelyen 83:62-re kikapott az olaszoktól is.

Gasper Okorn szövetségi kapitány együttese a szigetországban 6:0-val kezdett, majd kiegyenlítetté vált a játék, a csapatban főként a Crvena zvezdában légióskodó Hanga Ádám jeleskedett. A 33:37-ről induló második félidőben kilenc pontra is megléptek a magyarok, de a kihagyott helyzetek miatt az utolsó szakasz 49:51-ről kezdődött. A

házigazdák egy nagy rohammal fordítottak (61:52), miközben a gyengén büntetőző magyar csapat alig tudott tiszta dobóhelyzetet kialakítani. A hajrá is az izlandiaknak sikerült jobban, így a magyarok váratlan vereséggel kezdték meg szereplésüket az Eb-selejtezőben.

A váratlan kudarc rányomta bélyegét az olaszok elleni kvalifikációs mérkőzésre is. Csak az első félidőben tudta tartani magát az együttes, amely, bár többször is hétpontos hátrányba került, de rendre felzárkózott, és főként Hanga Ádám jó játékának köszönhetően 37:36-ra vezetett a nagyszünetben. Fordulás után azonban teljesen szétesett a válogatott, a 28 olasz pontra mindössze kilenc érkezett a hazai oldalról, és a 46:64-ről induló zárószakaszra már eldőltek a lényegi kérdések.

A 0/2-es győzelmi mérleggel a csoport utolsó helyén álló magyar válogatott novemberben folytatja szereplését Törökországban, a négyesből az első három jut ki a 2025-ös Eb-re.

A 42. kontinenstornát 2025. augusztus 27. és szeptember 14. között rendezik Rigában, Tamperében, Limasszolban és Katowicében. A kieséses szakasznak Lettország ad majd otthont.

Glomán György (b) és Hanga Ádám (j), valamint az olasz Davide Casarin (k).

Fotó: MTI/Tóth Zsombor

Románia is kikapott, de vb-előselejtezőben

Románia is vesztett, de a csapat nem az Eb-kvalifikációban érdekelt – attól már elbúcsúzott –, hanem a 2027-es világbajnokság európai előselejtezőjében lépett pályára. A válogatott kispadján ezzel az alkalommal bemutatkozó Mihai Silvășan meglepetésnek számító vereséggel kezdett Luxemburg ellen – külön fájdalom, hogy éppen Kolozsváron maradt alul az együttes, ahol a szakvezető klubszinten edzősködik.

A B csoport első fordulójában rendezett mérkőzést 76:72-re nyerték a vendégek, akik szinte végig hátrányban voltak – egy adott ponton a román csapat 23 (!) ponttal vezetett –, az utolsó percben sikerült egyenlíteniük (67:67), és így hosszabbításra menteni a találkozót. A ráadás öt percben aztán kezdeményezőbben léptek fel, és négy ponttal megnyerték a meccset.

A 2027-es vb európai előselejtezőjében tíz csapat érdekelt, a B csoportba sorolt Románia Luxemburgon kívül még Norvégiát kellene maga mögé utasítsa, hogy magasabb szinten is folytathassa szereplését. Az A csoportban ugyanakkor Svájc, Koszovó, Írország és Azerbajdzsán, míg a C-ben Ausztria, Örményország és Albánia küzd a továbbjutásért. A csoportelsők és a legjobb csoportmásodik jut tovább a vb-kvalifikáció következő körébe.

Románia legközelebb (november 21-én) Norvégiába látogat, majd három nappal később Luxemburgot fogadja. Az utolsó mérkőzésen (2025. február 23-án) hazai környezetben találkozik Norvégiával.