Románia labdarúgó-válogatottja 2-0-ra legyőzte Andorrát szombat este az Andorra la Vella-i Estadi Nacionalban a 2024-es labdarúgó Európa-bajnokság I jelű selejtezőcsoportjának 1. fordulójában.

Az Edward Iordănescu irányította együttes Dennis Man (35.) és Denis Alibec (50.) góljával kényelmesen nyert, de a teljesítménye nem volt lenyűgöző, és abban a félórában sem tudott jelentős fölényt kialakítani, amikor Andorra emberhátrányban kényszerült játszani.

A többnyire keményen futballozó és sokat futó házigazdák kapujánál Románia a 9. percben alakította ki az első tiszta gólszerzési lehetőségét, amikor Alibec a büntetőterületről mellé lőtt. A 29. percben Man beadásából ugyancsak Alibec a lécre fejelt, a labda Olaruhoz pattant, aki visszapasszolt Alibechez, és utóbbi a hálóba lőtt – a gólt azonban nem adta meg a játékvezető, mert a passzoló játékos lesen állt, amikor hozzá került a labda. Romániának a 35. percben sikerült végül megszereznie a vezetést, amikor Moruțan keresztlabdáját Man a rövid sarokba, a léc alá fejelte, meglepve Iker Alvarez kapust (0-1).

Szünet után (50.) Alibec megduplázta csapata előnyét: Răzvan Marin kiugratta a védők közül a Farul támadóját, aki nem hibázott (0-2). A találatot – ugyancsak les miatt – eredetileg nem adták meg, de a VAR végül nem talált szabálytalanságot. Két perccel később Man közel járt az újabb gólhoz, távoli lövése azonban kevéssel a léc fölött szállt el.

Nem sokkal később Andorra játékosainak száma tízre csökkent, miután Marc Rebes három percen belül (59-61.) két sárga lapot is kapott – mindkettőt Darius Olaru elleni szabálytalanságért.

Románia továbbra is támadásban maradt, de újabb gólt nem sikerült szereznie. Alibec kétszer is elhibázta (66., 87.), míg Octavian Popescu néhány méterről a kapufát találta el (75).

A házigazdák egyetlen említésre méltó lehetősége a 47. percben adódott, amikor Ionuț Radu kapus fogta Alex Martinez lövését. A helyzetet megelőzően a román kapus rosszul rúgta ki a labdát, ezzel helyzetbe hozta az andorraiak játékosát.

A csoport további mérkőzésein Svájc 5-0-ra verte Fehéroroszországot idegenben a szerbiai Újvidéken, míg Izrael 1-1-es döntetlent játszott Koszovóval.

Románia következő mérkőzését március 28-án, kedden este háromnegyed 10-től játssza a bukaresti Nemzeti Arénában, Fehéroroszország ellen.

A csoport első két helyezettje jut ki a németországi döntő tornára.

Fotó: a román válogatott közösségi oldala

Mestermérleg

* Edward Iordănescu (Románia): „Megnyugtató, jó kezdés. Kötelező volt a győzelem, nem lett volna pardon, ha nem tudjuk behúzni a három pontot. Gratulálok a csapatnak az erőfeszítéshez, a hozzáálláshoz. Elég nehezen jöttünk bele a játékba, kicsit idegesen kezdtünk, kerestük a ritmusunkat, de aztán jó irányba vittük a dolgokat. Az utolsó félórában emberfölényben futballoztunk, támadóbb szellemben kellett volna játszanunk. Szerintem ellazultunk kissé, fejben lezártnak tekintettük a meccset, és ez nincs rendben. Több gólt kellett volna szereznünk, nem szeretném, hogy a jövőben ez megismétlődjön... Fő azonban, hogy megvan a három pont, és most az a cél, hogy Fehéroroszország ellen nagyon jó meccset játsszunk, és begyűjtsük az újabb három pontot. Az Eb-kvalifikációért meg kell tanulnunk szenvedni, áldozatot hozni, jó szellemben játszani. Meg kell tanulnunk küzdeni is.”

2024-es labdarúgó Eb-selejtező, I csoport, 1. forduló: Andorra – Románia 0-2 (0-1).

Andorra la Vella, Estadi Nacional, 3000 néző, vezette:  Dario Bel (horvát).

Gólszerzők: Dennis Man (35.), Denis Alibec (50.).

Sárga lap: Llovera (12.), Rebes (59., 61.), illetve R. Marin (23), Oct. Popescu (78.), Drăguşin (89.).

Kiállítva: Rebes (61.).

Andorra: Alvarez – Rubio, Llovera, Alaverdra, San Nicolas (86. Garcia) – Martinez (72. Vales), Rebes, Vales (60. Guillen), Cervos (86. Pujol) – Vieira, Rosas (72. Fernandez).

Románia: Radu – Raţiu, Drăguşin, Burcă, Sorescu – Răzvan Marin (65. Băluţă), Olaru (65. Marius Marin, 65), Stanciu (78. Tănase) – Moruţan (72. Dobre), Alibec, Man (72. Octavian Popescu).

Verekedés és magyargyalázás a román szurkolótáborban

Karhatalmi intézkedésre volt szükség az Andorra – Románia mérkőzés 11. percében a lelátónak azon a részén, ahol a román szurkolók ültek. A Gazeta Sporturilor című lap beszámolója szerint a drukkerek közül többen összeverekedtek, egy embert a földre löktek, megrugdosták. A kedélyek csak akkor csillapodtak le, amikor a karhatalmi erők benyomultak a szektorukba. Többeket elvezettek a tribünről. Az Uniți sub tricolor nevű szurkolói csoport a magyargyalázásban is „jeleskedett” a mérkőzésen, tagjai több sértő rigmust is „előadtak”, a román sportlap szerint xenofób, rasszista viselkedésük miatt megtörténhet, hogy az Európai Labdarúgó Szövetség zárt kapus mérkőzéssel bünteti majd a román csapatot.