2024. july 1., Monday

Románia csoportelsővé avanzsált

Váratlanul élre került Románia labdarúgó-válogatottja az Európa-bajnoki selejtező I jelű csoportjában, miután vasárnap este 4-0-ra legyőzte Andorrát a bukaresti Nemzeti Arénában, Svájc pedig hazai pályán 3-3-as döntetlenre játszott Fehéroroszországgal.

Románia az elejétől a végéig uralta a mérkőzést harciasan futballozó ellenfelével szemben, amely sok sárga lapot begyűjtött, és végül emberhátrányban fejezte be a mérkőzést. Az Edward Iordănescu irányította csapat első lehetőségét a debütáló Bîrligea (13.) hagyta ki, lövését a kapus hárította. Majd Stanciu (15.) a büntetőterületről lőtt a kapu fölé. A román csapatkapitány, Nicolae Stanciu a 23. percben egy bal oldali szabadrúgásból kilőtte a jobb felső sarkot, és ezzel megszerezte a vezetést (1-0). Később Ianis Hagi gyenge lövést küldött a büntetőterületről Iker Alvarez kapujára (25.), de három perccel később már nem hibázott: Bancu indításából egy 16 méteres lövéssel növelte a különbséget az eredményjelzőn (2-0). Az első félidő végén ugyancsak ő került főszerepbe, amikor Marc Garcia buktatta a büntetőterületen, a büntetőt pedig Răzvan Marin értékesítette (3-0). A szünet előtt Romániának még két lehetősége volt, de Iker Alvarez védte Hagi (45.) és Stanciu (45+4.) lövését is.

A hazai együttesnek a második félidő rajtján sikerült újabb gólt szereznie Florinel Coman révén, aki Ianis Hagival kombinált, majd a keresztléc alá lőtt (4-0), és aki ezzel első gólját szerezte a román válogatottban. A mérkőzés ezzel végleg eldőlt, s bár Románia tovább támadott, már nem helyezett olyan nyomást ellenfelére, mint előtte. Tiszta gólszerzési lehetőséget csak a 66. és a 88. percben jegyezhettünk fel, Moruțan és Mihăilă azonban elhibázta a lehetőséget. Ugyan Románia még kétszer betalált a végéig, de Rus találatát az andorrai kapussal szemben elkövetett szabálytalanság miatt érvénytelenítették (84.), Mihăilă gólját pedig azért ítélték szabálytalannak, mert a helyzetet előkészítő akcióban Alibec lesen állt, amikor a labdát megkapta (90.).

A román csapatnak több mint 20 ezer gyerek szurkolt a lelátón ezen a mérkőzésen. Az Európai Labdarúgó Szövetség ugyanis a Koszovó elleni találkozón a lelátón kifüggesztett üzenetek miatt zárt kapus meccsel büntette a román föderációt, ilyen esetekben azonban az UEFA a 14 év alatti gyermekek számára szabad bejárást engedélyez.

A találkozó előtt egyperces néma csenddel emlékeztek meg az izraeli és a gázai övezeti áldozatokról.

Románia novemberben játssza utolsó csoportmérkőzéseit, idegenben Izrael, otthon pedig Svájc ellen.

Fotó: a román válogatott közösségi oldala

2024-es Európa-bajnoki selejtező, I csoport, 8. forduló: Románia – Andorra 4-0 (3-0).

Bukarest, Nemzeti Aréna, 21.723 néző, vezette: Kristo Tohver (észt).

Románia: H. Moldovan – Sorescu, Drăguşin (46. A. Rus), Burcă, Bancu – R. Marin (59. Cicâldău), Stanciu (66. Alibec) – Moruţan, I. Hagi (65. M. Marin), Coman – Bîrligea (59. Mihăilă).

Andorra: Alvarez – Jesus Rubio (65. De Pablos), Llovera, Vales, San Nicolas – Garcia (86. Pomares), Vales (76. Jordi Rubio), Rebes (86. Pujol), Cervos – Vieira, Sanchez (65. Bernat).

Gólszerzők: Nicolae Stanciu (23.), Ianis Hagi (28.), Răzvan Marin (44 – büntetőből), Florinel Coman (50.).

Sárga lap: R. Marin (9.), illetve Vieira (9.), Sanchez (12.), San Nicolas (19., 90+1.), Jesus Rubio (37.), Garcia (42.), Bernat (84.).

Kiállítva: San Nicolas (90+1.).