Ez a weboldal sütiket használ
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató
2026-06-24 14:00:00
*Fotó: a Román Jégkorongszövetség közösségi oldala
Megpályázza a 2027-es divízió 1/B jégkorong-világbajnokság megrendezését a Román Jégkorongszövetség – közölte Nagy Attila föderációelnök, a mérkőzések helyszíneként pedig jó eséllyel Marosvásárhely jöhet szóba.
Mint ismeretes, a sportágban a világbajnoksági rendszerben értékcsoportok szerint játszanak, a legjobbak a 16 csapatos elitben szerepelnek, ahonnan az utolsó két csapat kiesik, a következő évben a helyüket a divízió 1/A-ban játszó hatcsapatos torna két legjobbja veszi át. Innen is kiesik az utolsó helyen végző válogatott, és helyébe a divízió 1/B-ben szereplő legjobb csapat lép. Összesen négy divízió létezik, A és B értékcsoportokkal. A jövő évi, általában április végén, május elején rendezett divízió 1/B-ben Románia, Hollandia, Spanyolország, Kína, Japán és Dél-Korea vesz részt, a rendezés jogát az egyikük kaphatja. Mivel az idén Kína volt a helyszín, jövőre nagy valószínűséggel Európa következik.
Románia számára adut képez a tavaly Sepsiszentgyörgyön rendezett divízió 1/A torna sikeres lebonyolítása, amelyről minden vendég csak felsőfokon beszélt. A csapat egyébként akkor esett ki az 1/B-be, idén Kínában nem sikerült kiharcolnia a visszajutást, de a jövő évi szervezéssel az lenne a cél, hogy újra az elit kapuját képező divízió 1/A-ba juthasson. A Sepsi Aréna ismételt átalakítása jégcsarnokká a költségek és egyéb logisztikai akadályok miatt nem opció, a sepsiszentgyörgyi új jégcsarnok pedig addig nem készül el. Brassóban és Kézdivásárhelyen ifjúsági olimpiai hetet rendeznek, Csíkszeredában pedig a Vákár Lajos műjégpálya alapos felújításra szorul.
Marosvásárhely aduja, hogy a várhatóan októberben átadandó ligeti jégcsarnok a legkorszerűbb felszereléssel rendelkezik majd, magának a városnak megfelelő szálláshelyei és nemzetközi repülőtere van. Továbbá a szövetség nem titkolt célja, hogy a sportágat olyan helyszíneken is népszerűsítse, ahol a széles nagyközönség körében kevésbé ismert.
A szövetségi elnök azt sem titkolta, hogy sokat nyom majd a latban, hogy milyen támogatásra számíthat a helyhatóságok részéről, hiszen ez rengeteget segíthet a szervezésben, vagy éppen ellenkezőleg, akadályozhatja azt.
A 2027–2028-as szezontól összevonják az I/A és I/B divíziót a Nemzetközi Jégkorongszövetség (IIHF) döntése értelmében, így egységes másodosztály jön létre. Az új rendszerben a csapatokat négy csoportba osztják, amelyek két helyszínen zajló tornákon mérkőznek meg egymással, de nem a saját, hanem a másik csoport tagjai ellen játszanak (az A csoport tagjai a B jelű tagjaival, a C-be sorolt együttesek a D jelűekkel). Valamennyi válogatottnak három-három mérkőzése lesz, az eredmények alapján rangsor készül, majd ezek szerint keresztelődöntők (A1-A2, B1-B2, C1-C2, D1-D2) és helyosztók döntik el a feljutást és a kiesést. A leggyengébben szereplő válogatott a II/A divízióba esik vissza. (F.A.)