végül gálázva jutott nyolc közé a spanyol csapat

A spanyol labdarúgó-válogatott hátrányból fordítva 4-1-re legyőzte Grúzia együttesét a németországi Európa-bajnokság vasárnapi nyolcaddöntőjében.

Nyomasztó spanyol fölénnyel kezdődött a mérkőzés. Luis de la Fuente együttese az első negyedórában 90 százalékban birtokolta a labdát és több ígéretes helyzetet dolgozott ki, a vezetést azonban nem tudta megszerezni, a grúzok pedig egy gyönyörű kontra végén előnybe kerültek: a 18. percben grúziai ellentámadás végén a jobb oldalról középre lőtt labda a menteni igyekvő Le Normand csípőjéről a saját kapujába pattant (0-1).

A spanyolok a folytatásban igyekeztek még komolyabb nyomást kifejteni ellenfelükre, ám csak átlövésekig jutottak, míg ellenfelük többször is gyors kontrát vezetett, az utolsó passzaiba azonban rendre hiba csúszott. Az adok-kapokból végül a spanyol csapat jött ki jól: a 39. percben a spanyolok körbepasszolták a grúziai tizenhatost, amelynek bal oldaláról Williams középre gurított, Rodrihoz, aki egy állítás után kilőtte a bal alsó sarkot (1-1).

A második félidőt ott folytatták a csapatok, ahol az elsőt abbahagyták. A spanyolok továbbra is óriási energiákat mozgósítva rohamozták a grúz kaput, és minden adandó alkalommal lövéssel próbálkoztak. A hatalmas nyomás mindössze hat perc után meghozta eredményét: az 51. percben Yamal adott be a jobb oldalról ballal a grúz ötösre, ahol Fabián Ruiz érkezett üresen, és közelről fejelhetett, a labda pedig Mamardasviliről a kapuba pattant (2-1).

A grúzok továbbra is igyekeztek a szerzett labdával kevés húzásból, a lehető leggyorsabban a spanyol kapu elé érni, de Mikautadze és Kvarachelia ekkor már nagyon kevés segítséget kapott a társaktól.

A játékrész közepén aztán a spanyolok kissé visszavettek az általuk diktált tempóból, a grúz csapat pedig mindent megpróbált az egyenlítésért, de támadásaiban nem volt már veszély, eladott labdáiból pedig a spanyolok könnyedén kerültek helyzetbe, és a hajrára nem csupán eldöntötték a továbbjutás kérdését, hanem gálázva arattak fölényes sikert. A 75. percben Fabián Ruiz gyönyörűen indította a saját térfeléről kilépő Williamset, aki egy szép csel után bevezette a büntetőterületre a labdát, majd jobbal a léc alá lőtt (3-1). Végül a 83.-ban, egy rossz grút labdakihozatal után a spanyolok a szerzett labdával gyorsan a tizenhatoson belülre kerültek, majd a visszatett labdát Dani Olmo egy csel után 16 méterről a jobb alsó sarokba helyezte (4-1).

A spanyol válogatott a negyeddöntőben a házigazda németekkel találkozik.

Európa-bajnokság, nyolcaddöntő: Spanyolország – Grúzia 4-1 (1-1).

Köln, 42.233 néző, vezette: François Letexier (francia).

Spanyolország: Simon – Carvajal (81. Navas), Le Normand, Laporte, Cucurella (66. Grimaldo) – Rodri – Pedri (52. Olmo), Ruiz (81. Merino) – Yamal, Morata (67. Oyarzabal), Williams.

Grúzia: Mamardasvili – Kakabadze, Gvelesziani (79. Kvekveskiri), Kasia, Locsosvili (63. Citaisvili), Dvali – Csakvetadze (63. Davitasvili), Kiteisvili (41. Altunashvili), Kocsorasvili – Mikautadze (79. Zivzivadze), Kvarachelia.

Gólszerzők: Rodri (39.), Ruiz (51.), Williams (75.), Olmo (83.), illetve Le Normand (18., öngól).

Sárga lap: Morata (44.), Davitasvili (71.).