2024. july 3., Wednesday

A címvédő francia válogatott lesz az argentin csapat ellenfele a katari labdarúgó-világbajnokság fináléjában, miután a második elődöntőben szerdán 2-0-ra legyőzte a marokkói együttest. Az al-Horban játszott mérkőzésen már az 5. percben előnybe került Didier Deschamps csapata Theo Hernandez góljával, majd a mérkőzés hajrájában a csereként beállt Randal Kolo Muani találatával biztosította be sikerét.

Remekül sikerült a rajt a címvédő csapatnak, amely nagyon hamar megszerezte a vezetést. Az 5. percben Griezmann nagyszerű labdát kapott a marokkói tizenhatos jobb oldalának előterében, és zavartalanul futhatott be a büntetőterületen belülre, mivel védője elcsúszott. Középre passzolt labdáját Mbappé próbálta kapura lőni, de próbálkozása elakadt egy marokkói játékosban, az újabb lövés után a labda a bal oldalon üresen érkező Theo Hernandez elé pattant, aki öt méterről, akrobatikus mozdulattal a kapuba továbbított Bono kapus mellett (1-0). A francia csapat ezzel rákényszerítette a védekező felállásban kezdő afrikai ellenfelét arra, hogy erőltesse a támadásokat. A marokkóiak a bekapott gól előtt és után sem illetődtek meg, előbb egy távoli lövést kellett oldalra ütnie Llorisnak, majd Zijecs lőtt kapu mellé egy jó kiugratás után ígéretes helyzetből. Nem késett sokat a francia válasz, Giroud a védőjének hibáját kihasználva 13 méterről a bal oldali kapufát találta telibe. A félidő derekán mindkét együttes lendülete alábbhagyott, emiatt csökkent az iram, és megszaporodtak a kisebb, jellemzően taktikai jellegű szabálytalanságok. A hajrához közeledve Tchouameni indult meg a középen megszerzett labdával, és remekül ugratta ki a bal oldalon szédületes sebességgel elfutó Mbappét, a sztárcsatár azonban ezúttal nem tudta a kapuba továbbítani a labdát, az ismétlést pedig Giroud a kapu mellé pörgette. Fáradni látszottak a marokkóiak, így a játékot ebben a szakaszban a franciák irányították, amint pedig az ellenfél visszaszorította őket a saját térfelükre, azonnal a labda megtartására törekedtek, és az alapoktól kezdték újra felépíteni az akciójukat. A lefújáshoz közeledve El-Jamik szöglet utáni ollózós mozdulattal lőtt kapufája riadalmat okozott a francia drukkerek körében, de a kétségtelenül parádésan kivitelezett lövés nyomán nem került a hálóba a labda.

A szünetben másodszor kellett kényszerű cserét végrehajtania Walid Regragui marokkói szövetségi kapitánynak, így az előzetesen kijelölt ötfős védelem jelentősen átalakult: Nájef Aguerd helyén eleve Dari kezdett, aztán Száisz, majd Mazrauj helyére is másik játékost kellett pályára küldenie az észak-afrikaiak szakmai stábjának. A második félidőt nagyon visszafogottan kezdték a franciák, míg Marokkó nagy hangsúlyt próbált fektetni a támadásokra. Az első tíz percben már-már beszorultak a kapujuk elé a franciák, a marokkóiaknak pedig többször is jó esélyük volt az egyenlítésre, de a sikeres befejezés rendre elmaradt. Didier Deschamps együttese szabadrúgásokból próbálhatott meg veszélyeztetni, de nem tudta növelni az előnyét, miközben a rivális olykor-olykor kifejezetten kreatív támadásokkal igyekezett átjátszani a francia védelmet, ennek ellenére 15 perccel a vége előtt még mindig egygólos hátrányban volt.

A 79. percben Kolo Muaninak köszönhetően kétgólosra nőtt a címvédő előnye: Mbappé becselezte magát a marokkói tizenhatosra, majd 12 méterről lőtt, a labda az egyik védőről a jobb oldali kapufa irányába pattant, ahol jól érkezett a 42 másodperccel korábban csereként beállt Kolo Muani, és könnyedén a kapuba passzolt (2-0). A francia csapat így összességében megérdemelten, a meccset szinte végig kézben tartva vívta ki a vasárnapi döntőbe kerülést, ahol Argentína lesz az ellenfele. Marokkó pedig a szombati kisdöntőben Horvátországgal találkozik. Mindkét mérkőzés 17 órakor kezdődik, és a TVR 1, valamint az M4 Sport televízió közvetíti.

Theo Hernandez öt méterről, akrobatikus mozdulattal szerezte meg a vezetést Franciaország javára

Fotó: a FIFA World Cup közösségi oldal

Labdarúgó-vb, elődöntő: Franciaország – Marokkó 2-0 (1-0).

Al-Hor, 68.294 néző, vezette: César Arturo Ramos (mexikói).

Gólszerzők: Hernandez (5.), Kolo Muani (79.).

Sárga lap: Bufál (27.).

Franciaország: Lloris – Koundé, Varane, Konaté, Theo Hernandez – Tchouameni, Fofana – Dembélé (79. Kolo Muani), Griezmann, Mbappé – Giroud (65. Thuram).

Marokkó: Bono – Hakimi, El-Jamik, Dari, Száisz (21. Amallah, 78. Ezzalzuli), Mazrauj (46. Attiát-allah) – Zijecs, Unahi, Amrabat, Bufál (67. Abuhlal) – En-Neszjiri (66. Hamdallah).

Egy kis statisztika

A francia kaput védő Hugo Llorisnak ez a találkozó volt a 19. világbajnoki mérkőzése, így az örökrangsorban utolérte a német Manuel

Neuert, és holtversenyben a legtöbb vb-meccset játszott kapussá vált.

A franciáknak ez volt történetük hetedik vb-elődöntője, ezekből hármat – 1958-ban, 1982-ben és 1986-ban – veszítettek el, és immár négyet – 1998-ban, 2006-ban, 2018-ban és most – megnyertek.

Marokkó a vb-k történetének 25. elődöntőseként és első afrikai csapatként futballozhat szombaton világbajnoki éremért.

* 20.00 óra: Kolozsvári CFR 1907 – Nagyszebeni Hermannstadt

A mérkőzéseket a DigiSport, az Orange Sport és a Prima Sport televízió élőben közvetíti.