2024. july 1., Monday

Románia 2-1-re legyőzte Izraelt a 2024-es labdarúgó Európa-bajnoki selejtezősorozat utolsó előtti mérkőzésén, a felcsúti Pancho Arénában, és ezzel részvételi jogot szerzett a döntő tornán, amelyet Németországban rendeznek jövő nyáron. A találkozót az izraeli háborús helyzet miatt rendezték Magyarországon.

A kvalifikáció szempontjából döntő jelentőségű, Izrael elleni mérkőzésen az Edward Iordănescu irányította alakulat tétován kezdett, korán hátrányba került, de magához tért, megfordította az állást, és megnyerte a meccset.

Izrael alig két perc elteltével, Zahavi szöglet utáni fejesével megszerezte a vezetést (1-0). Előnyét a 10. percig tudta megtartani a házigazda együttes, amikor egy román támadást lezárva Drăguș a keresztlécre lőtt, a labda Pușcașhoz pattant, aki a hálóba fejelt (1-1). A döntetlen a román csapatnak kedvezett, ezért az együttes átengedte a kezdeményezést vendéglátójának, de amikor csak lehetősége nyílt rá, igyekezett élni az ellentámadás fegyverével, és George Pușcaș, valamint Denis Drăguș révén sikerült is gondot okoznia a másik kapunál.

A második félidőt viszont már Edi Iordănescu csapata kezdte támadólag, és Ianis Hagi a 63. percben a győztes gólt is megszerezte a kapu alsó sarkába küldött lövéssel (1-2). Tíz perccel később Mihăilă lezárhatta volna a meccset, amikor remek labdát kapott Răzvan Marintól, azonban közelről nem a hálóba továbbított, hanem rossz irányt szabva a játékszernek a kétségbeesetten vetődő kapust találta el. Mihăilă tetézte is a hibáját, újabb tíz perccel később, egy megkésett belépőért piros lapot kapott, így csapata emberhátrányban játszotta le az utolsó 12 percet. Izrael azonban így sem tudott újítani, és elvesztette a találkozót, ezzel pedig Románia matematikailag kvalifikálta magát a németországi Európa-bajnoki döntőre, és az I csoport élére került, kihasználva Svájc Koszovó elleni hazai döntetlenjét. Az alpesi ország válogatottja elleni, utolsó kvalifikációs mérkőzésen így már csak az első hely a tét, mindkét együttes továbbjutott az Európa-bajnokságra.

A román labdarúgó-válogatott nyolc év után vehet részt ismét a kontinens legjobbjait felsorakoztató rendezvényen.

2024-es Európa-bajnoki selejtező, I csoport, 9. forduló: Izrael – Románia 1-2 (1-1).

Felcsút, Pancho Aréna, vezette: Francois Letexier (francia).

Izrael: Glazer – Dasa (62. Kanichowsky), Miguel Vitor, S. Goldberg, Revivo (77. Baribo) – Peretz, Lavi (62. Abu Fany), Gloukh – Turgeman, Zahavi, Khalaili (77. Gorno).

Románia: H. Moldovan – Raţiu, A. Burcă, Drăguşin, Bancu – R. Marin (87. Cicâldău), Screciu (77. M. Marin) – I. Hagi (65. Fl. Coman), Stanciu (87. Ad. Rus), Drăguş (65. Mihăilă) – G. Puşcaş.

Gólszerzők: Zahavi (2.), illetve Puşcaş (10.), I. Hagi (63.).

Sárga lap: Miguel Vitor (37.), Baribo (83), Zahavi (90+1), illetve Coman (71.), Raţiu (78.).

Piros lap: Mihăilă (84.).

Mestermérleg

Edward Iordănescu: „Fantasztikus öröm! Büszkeséggel tölt el, hogy ilyen nagyszerű csapatot edzek. Ezekben a játékosokban az első pillanattól kezdve hittem, és soha nem is szűntem meg hinni bennük. Mindenki megérdemli a gratulációt, azok is, akik itt vannak, és azok is, akik hozzájárultak a sikerhez az út során. Kiváltság ilyen karakterű játékosokat edzeni. Ez egy gyönyörű pillanat. A kvalifikációt izzadságos, kemény munkával most már matematikailag is bebiztosítottuk. Büszkék vagyunk arra, hogy ott lehetünk az Európa-bajnokságon.”

A román válogatott játékosai ünnepelnek a labdarúgó Európa-bajnoki selejtezők 9. fordulójában, az I csoportban játszott Izrael – Románia mérkőzés után a felcsúti Pancho Arénában 2023. november 18-án. A mérkőzést a román válogatott 2-1-re megnyerte; és ezzel biztosította részvételét a 2024. évi Európa-bajnokságon
Fotó: MTI/Vasvári Tamás