2024. june 30., Sunday

Második mérkőzését veszíti el egymás után két hét alatt hazai pályán a Sepsi OSK a labdarúgó Szuperligában vitatható (hogy finoman fogalmazzunk) játékvezetői döntések miatt. Ha a CSU Craiova elleni találkozón Kovács István gyakorlatilag lemészárolta a háromszéki csapatot, ezúttal, a FCV Farul elleni mérkőzésen alaposan összedolgozott Colțescu játékvezető, Ghinguleac partjelző és a teljes videószoba, hogy összehozzanak egy konstancai találatot.

A találkozó a 85. percben járt, amikor fantomszabadrúgást ítélt Colțescu, 20 méterre középről. Ňinaj lépett oda határozottan Grameni elé, azonban a visszajátszásokon jól látható, hogy időben megállt, a Farul játékosa pedig szándékosan beleakadt a lábába, majd látványos műesést mutatott be. A szabadrúgás először elakadt a falon, de a tizenhatos bal oldalára, Bolihoz pattant a labda. A bal vállát fájlaló Niczuly helyett alig néhány perccel korábban beálló Moldovan elővigyázatlanul elhagyta a kaput, Boli az ötösön álló Grameni elé tálalt, aki ráperdítette. Varga Kevin próbált menteni a vonal elől, de a lábáról tovább csavarodott a labda a kapu felé, ahol érkezett Dumitrescu, és a vonalról (vagy amögül) kivágta, Ghinguleac partjelző intésére pedig Colțescu megadta a gólt. Ami bizonyos, hogy Ghinguleac nem láthatta biztosan, hogy a labda teljes terjedelmével áthaladt-e a gólvonalon, mert az Dumitrescu lábának takarásában volt. Gólvonal-technológia nélkül pedig csak a videóbíró bírálhatta felül a döntést, a VAR-szobában azonban úgy döntöttek, hogy nem tudják egyértelműen megmondani, bent volt-e vagy sem, így maradt a pályán meghozott ítélet. (Ha Ghinguleac nem mutat a kezdőkör felé, akkor azt is helyben hagyták volna.) Volt azonban egy szög a visszajátszások között, amit nem tudunk, hogy megnéztek-e, de ezen elég nyilvánvaló a számunkra, hogy a labda nem jutott át a teljes terjedelmével a gólvonalon, ahogy a szabályok megkövetelik. Emlékeztetőül: nem a földdel való érintkezést kell nézni, hanem a teljes függőleges árnyékot, ebből a képből pedig az látszott, hogy a potenciális árnyék bőven rávetült még a vonalra. Persze, tudjuk, nyertek már világbajnokságot is fantomgóllal (Anglia, 1966), a Kovács-féle ámokfutás után azonban ez mégiscsak kezd már sok lenni.

Mindez persze nem menti azt, hogy a Sepsi OSK szinte képtelen gólt rúgni. Pedig a lehetőségek megvoltak, az első félidőben simán vezetniük kellett volna a hazaiaknak. Ștefănescu már a 3. percben nagyon jó pozícióból belerúgta Buzbuchiba. Aztán a 9. percben L. Munteanu csapott be két ellenfelet, azonban Ňinaj szerelte az ötös sarkán. A 13. percben Šafranko az ötösről próbálkozott egy bal oldali beadásból, de Buzbuchi túl közel volt, hogy el tudja rúgni mellette. A 20. percben Ștefănescu önzősködött, noha Fl. Ștefan üresen jött a tizenhatos bal oldalán, 20 méterről lövésre szánta magát, ám a Farul hálóőre a helyén volt. A 29. percben Deaconu lövése kerülte el Niczuly kapuját. A 34. percben egy ígéretes hazai támadás maradt ki, amikor Matei elől kivágták a védői, egy perccel később Larie fejese kerülte el a rövid sarkot.

A második félidőben, az 51. percben úgy tűnt, megtörik a jég: Ștefănescu lövése kijött Buzbuchiról, Šafranko rácsapott, a hálóba küldte, ám lesről indult, így videózás után úgy döntöttek, hogy a találat nem volt érvényes. Ez megtörte az OSK lendületét, a cserék jobban sikerültek a Farulnak, s az 59. percben L. Munteanu nagy helyzetet hagyott ki: átemelte Niczulyon, azonban Kecskés kivágta a labdát. Aztán pedig következtek a 85. perc eseményei...

Ezzel Bernd Storck csapata a negyedik vereségéhez érkezett zsinórban, és egyre kényesebb helyzetbe kerül a rangsorban, ahol lecsúszott a 10. helyre, alig hat (megfelezéssel három) pontra az osztályozót jelentő helyektől. Igaz, a felsőház sincs nagyon messze, csupán két pontra, de négy csapatot kell megelőzni, s már csak négy forduló van hátra. Legközelebb vasárnap 14 órától a közvetlenül előtte tanyázó Kolozsvári FCU lesz a Sepsi OSK-stadion vendége, és most már végérvényesen nincs helye újabb botlásnak.

Fotó: a Sepsi OSK közösségi oldala

Szuperliga, 26. forduló: Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK – Konstancai FCV Farul 0-1 (0-0).

Sepsiszentgyörgy, Sepsi OSK-stadion. Vezette: Sebastian Colțescu (Bukarest) – Radu Ghinguleac (Bukarest), Daniel Mitruți (Craiova). Tartalék: Mihai Amorăriței (Câmpina). Ellenőr: Nicolae Grigorescu (Temesvár). Videóbíró: Radu Petrescu (Bukarest). Segéd-videóbíró: Vladimir Urzică (Karácsonkő).

Sepsi OSK: Niczuly (81. Moldovan) – Oroian, Ňinaj, Kecskés, Ciobotariu, Fl. Ștefan (62. Dumitrescu), Păun, Kallaku (77. Varga K.), Matei (77. Aganović) Ștefănescu, Šafranko (81. Rondón).

Farul: Buzbuchi – Dussaut, Larie (90+2. Sîrbu), M. Popescu, Kiki, Deaconu (73. Vînă), Quieros (54. Nedelcu), Grameni, Ganea (54. Boli), L. Munteanu, Budescu (54. Rivaldinho).

Gólszerzők: Grameni (87.).

Sárga lap: Rondón (90.), illetve Deaconu (55.).

* Szuperliga, 26. forduló: Kolozsvári FCU – Bukaresti FCSB 0-0, Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK – Konstancai Farul FCV 0-1.

* NB II, 21. forduló: Vasas FC – Pécsi MFC 4-1. Az élcsoport: 1. Nyíregyháza Spartacus FC 50 pont, 2. ETO FC Győr 42, 3. Vasas FC 40.