2024. july 2., Tuesday

Nem volt igazán nagy tétje a Sirius és a KSE két győzelemig tartó párharcának, hiszen a bajnoki 7. és 8. helyen kellett osztozkodnia a két csapatnak. Az első meccset a kézdivásárhelyiek nyerték, s bár az esetleges harmadik mérkőzésen, amelyet hazai pályán játszhattak volna, ugyancsak ők lettek volna az esélyesebbek, a sorozat Marosvásárhelyen rendezett második összecsapását mégis szerette volna megnyerni a helyi gárda – hogy győzelemmel búcsúzzon a ligeti sportcsarnok közönségétől. Ezt a lehetőséget azonban elszalasztotta, mert bár a játékosai bosszantó hibákat is elkövettek, néhány olyan játékvezetői döntés is sokat nyomott a latban, amelyeket elrettentő példaként is mutogathatnak a bíróképző tanfolyamon.

Hosszú ideig kiegyensúlyozott volt a meccs, s bár az ellenfél sokszor felkínálta a lehetőséget, a Sirius nem tudott komolyabb előnyt kialakítani. Elsősorban a lepattanózásban nőttek a hazaiak fölé a vendégek, így hiába értékesítették ezúttal jó arányban a dobásokat. Az egyensúly a harmadik negyed közepe táján tört meg, amikor a KSE egy elképesztő öt triplás sorozattal 11 pontra elhúzott.

A Sirius az utolsó negyedben megpróbált felzárkózni, és ez kis híján sikerült is, ám Coopernek is, Podunavacnak is gyakorolnia kell még a palánk alóli ziccerek értékesítését, de több bátorság is szorulhatott volna némelyekbe. Hiszen Sólyom Sára 4/4-et dobott távolról, mégis mindenki Coopertől várta a befejezést, akinek csak 38%-os mutatója volt mezőnyből ezen a meccsen.

Ami pedig a játékvezetőket illeti, nem az a nagyobb gond, hogy az ellenfél 24 szabaddobást próbálhatott értékesíteni, míg a Sirius csak 16-ot, sokkal inkább a döntő momentumokban hozott elképesztő döntéseik voltak meghökkentőek. A Vlad Potra által Podunavac ellen befújt lépéshiba – amikor a támasztólába meg sem moccant, és a Sirius éppen egy birtoklásnyira akarta megközelíteni az ellenfelét – csak az első a sorban. Aztán Ioana Drăgoi az ötödik személyi hibát ítélte Garrett-Hammett ellen, amikor utóbbi feltartott, egy pillanatig sem leengedett kezében akadt el Hawks, ami a kipontozódás mellett újabb két pontot is hozott az ellenfélnek. Minderre a koronát Vlad Potra kilenc másodperccel a vége előtt tette fel, amikor 75:77-nél Podunavac megfogta az ellenfél második szabaddobásánál a lepattanót, Hawks is szerette volna megszerezni, a Sirius játékosa azonban erősebb volt. Ezt azonban a bíró nem várta meg, hanem gyorsan egy-egyet ítélt, az alternatív szabály szerint bedobással a KSE javára, amivel gyakorlatilag végleg elvette az egyenlítés lehetőségét.

Ezzel lezárult a bajnoki idény a Sirius számára, amely a 8. helyen zárta a bajnokságot. Lehetett volna jobb? Az idény elején kétségtelenül más volt a célkitűzés. Az elemzéssel azonban még visszatérünk.

Női kosárlabda Nemzeti Liga, rájátszás, 3. kör, 2. mérkőzés: Marosvásárhelyi Sirius – Kézdivásárhelyi KSE 75:79 (17-19, 19-19, 18-23, 21-18).

Marosvásárhely, Simon László-sportcsarnok, 120 néző. Vezette: Ioana Drăgoi (Temesvár), Vlad Potra (Kolozsvár), Andrei Răileanu (Focșani). Ellenőr: Radu Bucerzan (Temesvár).

Sirius: Sólyom 16 pont (4), Cooper 16 (2), Lipovan 15 (2), Garrett-Hammett 14 (1), Horobec 10, Podunavac 4, Feiseș, Ignatcsenko, Ciciovan. Kispadon: Oancea, Moga, Szász.

KSE: Hawks 27 pont (3), Ćorda 19 (4), Biszak 14 (2), Wilson 11, Bara Németh 6, Domokos 2, Kozman. Kispadon: Marthi, Lénárt, Nagy.

Női kosárlabda Nemzeti Liga, felsőházi rájátszás, 3. kör, 2. mérkőzés:
* a 3. helyért (két győzelemig tartó sorozat): Bukaresti Rapid – Aradi FCC Baschet 63:77 (1-1);
* az 5. helyért (két győzelemig tartó sorozat): Kolozsvári U – Brassói Olimpia 90:69 (1-1);
* a 7. helyért (két győzelemig tartó sorozat): Marosvásárhelyi Sirius – Kézdivásárhelyi KSE 75:79 (0-2).
A három győzelemig tartó bajnoki döntő sorozat harmadik mérkőzését a Konstancai CSM és a Sepsiszentgyörgyi Sepsi SIC között ma játsszák. A Sepsi SIC 2-0-ra vezet. Az 1-1-re álló helyosztó sorozatok pénteken zárulnak.