A magyar válogatott 26-22-re kikapott a svéd csapattól a dán–norvég–svéd közös rendezésű olimpiai kvalifikációs női kézilabda-világbajnokság középdöntőjében szombaton, így már biztosan nem juthat a legjobb nyolc közé, de olimpiai selejtezőt érő helyen még végezhet.

Mivel a nap első göteborgi mérkőzésén Montenegró hozta a kötelezőt Szenegál ellen, kétpontos előnybe került a magyar válogatottal szemben, amelyet a csoportkör utolsó fordulójában legyőzött. Egy ponttal a horvátok is megelőzték a magyar együttest. Pontazonosság esetén az egymás elleni eredmény dönt, így a társházigazda ellen Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány együttese azzal a tudattal lépett pályára, hogy bravúrt jelentő pontszerzésre van szüksége ahhoz, hogy megtartsa esélyét a negyeddöntőbe jutásra, amely egyben olimpiai tornán való részvételt jelent. Az eddig hibátlan svédek számára a győzelem nyolc közé kerülést ért.

A találkozó előtt – akárcsak korábban a társházigazda svédek göteborgi mérkőzéseit megelőzően – sötétbe borult a Scandinavium egy népszerű helyi dal, a Stad i ljus erejéig, a svéd női kézilabdázásban rekordot jelentő 10.561 néző jelentős része pedig telefonjával világítva, közösen énekelt.

A hangulat és a közel telt ház nem fogta meg a magyar válogatottat, Böde-Bíró Blanka korán ziccert és hétméterest fogott, a kiegyenlített első tíz perc elteltével 5-3-ra vezetett a nemzeti csapat, a maroknyi magyar szurkolósereg biztatása pedig sokszor felülemelkedett a csarnokot sárgába borító tízezer svéd hangján. 6-3 után megtorpant kissé a támadójáték, a svédek szélről sorra voltak eredményesek, egy háromgólos sorozattal egyenlítettek. Két kihagyott hazai hétméteres után két kimaradt magyar büntető következett, mindkét fél támadójátékában akadtak pontatlanságok, húsz perc elteltével, 8-7-es vezetésnél Golovin időt kért. A csapatkapitány Böde-Bíró a hatékony védelem támogatásával több nagy védést bemutatott, elöl pedig bátran vállalkoztak a magyar lövők, 11-8-ról azozban egy emberelőnyt is kihasználva egy gólra felzárkózott a társházigazda.

A második játékrész szélen kihagyott magyar helyzetekkel indult, át is vette a vezetést a házigazda, 14-12-es előnyénél időt kért a magyar kapitány, megelőzendő a Montenegró elleni mérkőzés második félidejében történtek megismétlődését. A hatékonyabbá váló svéd védelemmel a sok mozgás ellenére sem nagyon tudott mit kezdeni a magyar válogatott, Johanna Bundsen pedig remekelt a gólvonalon, 18-13-nál öt találatra nőtt a skandinávok előnye. Ebben a periódusban többször a szerencse is a hazaiak mellett állt, ami magyar támadásnál a kapufáról kifelé, az a túloldalt befelé pattant, Albek Anna találatai tartották ötgólos távolságon a különbséget. Ötperces svéd gólcsend alatt három gólra fel tudott zárkózni a magyar válogatott (22-19), az utolsó öt percben azonban újra öt találatra eltávolodtak a svédek, innen pedig már nem volt visszaút.

Magyarország a középdöntő mai zárónapján 19 órától a horvát válogatott ellen lép pályára. Győzelme esetén megszerzi a csoport harmadik pozícióját, amely a többi hatos eredményeitől függően akár a vb 9. helyét is jelentheti.

Mivel a franciák és a dánok már ott vannak a legjobb nyolc között, ezért ez a pozíció olimpiai selejtezős helyet ér.

Vámos Petra (b) és a svéd Linn Blohm az olimpiai kvalifikációs női kézilabda-világbajnokság középdöntőjének második fordulójában játszott magyar–svéd mérkőzésen

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Egy kis statisztika

Svédországgal eddig 29 mérkőzést játszott a magyar válogatott, a mérlege 16 győzelem, négy döntetlen és kilenc vereség volt. Legutóbb tavaly novemberben az Európa-bajnokság ljubljanai középdöntőjében 30-25-re nyertek a skandinávok, míg a tokiói olimpián 26-23-as magyar siker született. Amint Linn Blohm, a Győr beállója az M4 Sportnak előzetesen elmondta: szeretnének érmet szerezni a tornán, erősségükként pedig az állóképességüket nevezte meg.

Női  kézilabda-vb, középdöntő, I. csoport, 2. forduló: Svédország – Magyarország 26-22 (10-11).

Göteborg, 10 561 néző. Vezette: A. Covalciuc, I. Covalciuc (moldovaiak).

Svédország: Bundsen – Hagman 5 (2), Lindqvist 7, J. Carlson 1, Blohm, Roberts 7, Hansson 3. Csere: Lagerquist, Mellegard 1, Dano, Lundström 2, T. Axnér, Hvenfelt.

Magyarország: Böde-Bíró – Győri-Lukács 2, Vámos P. 6, Papp N., Bordás 1, Kuczora 2, Szöllősi-Schatzl 2. Csere: Klujber 3, Pásztor N., Simon P., Albek 5, Márton G. 1, Juhász Gréta, Töpfner.

Kiállítások: 8, illetve 6 perc.

Hétméteresek: 5/2, illetve 3/0.

Golovin Vlagyimir: megadtuk a lehetőséget a svédeknek, hogy elkezdjék élvezni a játékot

Golovin Vlagyimir szerint a második félidő elején a magyar válogatott megadta a lehetőséget a svéd csapatnak, hogy elkezdje élvezni a játékot, ez vezetett a 26-22-es vereséghez.

„Volt egy szakasz a második félidőben, amikor megvoltak a helyzetek, de nem sikerült befejezni és gólra váltani, utána szépen lassan elfogytunk” – fejtette ki a szövetségi kapitány az MTI kérdésére. Hozzáfűzte: ekkor már a védekezés sem volt olyan jó, mint az első félidőben. Nem úgy zárták a területeket, nem tolódtak a labda felé, noha tudták, hogy az egy az egy elleni szituációkat a rivális meg fogja oldani, és ezzel szereztek előnyt.

„Nekünk semmi nem volt könnyű, nem is lesz, nehéz mérkőzést várunk a horvátok ellen, eddig is tudtuk, hogy az lesz, most erre a mérkőzésre kell koncentrálni” – tekintett előre Golovin Vlagyimir a középdöntő mai zárónapjára.

A románok sem lesznek negyeddöntősök

A dán válogatott bejutott a negyeddöntőbe, miután 32-22-re legyőzte a lengyel csapatot a női kézilabda-világbajnokság középdöntőjében.

Románia szempontjából azért van jelentősége ennek az eredménynek, mert lengyel siker esetén pariban maradtak volna a negyeddöntős szereplésért a Japán elleni sikernek köszönhetően. A dánok azonban nem akarták elodázni a továbbjutás kérdésének eldöntését, és fölényes győzelmet arattak, ami egyúttal azt is jelenti, hogy megszűntek a román továbbjutási esélyek.

Eredmények, középdöntő, 2. forduló:

* I. csoport: Svédország – MAGYARORSZÁG 26-22 (10-11), Horvátország – Kamerun 24-15 (18-6), Montenegró – Szenegál 29-21 (18-8). Az állás: 1. (és továbbjutott) Svédország 8 pont, 2. Montenegró 6, 3. Horvátország 5, 4. MAGYARORSZÁG 4, 5. Szenegál 1, 6. Kamerun 0.

* III. csoport: Dánia – Lengyelország 32-22 (15-12), Németország – Szerbia 31-21 (14-13), ROMÁNIA – Japán 32-28 (17-14). Az állás: 1. (és továbbjutott) Németország 8 pont, 2. (és továbbjutott) Dánia 6, 3. ROMÁNIA 4 (114-119), 4. Lengyelország 4 (93-116), 5. Japán 2, 6. Szerbia 0.

Pontazonosság esetén az egymás elleni eredmény rangsorolt.