2024. june 30., Sunday

Távolodni látszik az európai kupaszereplés lehetősége a Sepsi OSK-tól, miután hazai pályán csak egy pontra futotta a Kolozsvári CFR 1907 ellen a felsőházi rájátszás második fordulójában. A rájátszás kezdete előtt azt írtuk, nagyon fontos a kezdés, két győzelemmel az első két mérkőzésen minden eshetőség megnyílik a csapat előtt, azonban a FCSB elleni vereség az erősen foghíjas csapattal, valamint a mostani 1-1 után nagyon leszűkült a feljebb lépés lehetősége.

Több ellentmondás is tarkította a Sepsi OSK – Kolozsvári CFR 1907 találkozót. Az első és a legnagyobb, hogy tulajdonképpen egy játékvezetői műhiba miatt veszített két pontot az OSK, ugyanakkor mégis örvendhet, hogy nem kapott ki, mert a kolozsváriaknak volt több és nagyobb lehetőségük. A második, hogy noha a támadások vezetése néha igen ígéretes volt, sokkal célratörőbb, mint más meccseken, a szentgyörgyi játékosok hozzáállásával elégedett lehetett a hazai szurkolótábor és kispad, mégis a megengedettnél sokkal több labdát vesztett a középpályás sor, így a kolozsváriak  nagyon veszélyes akciókat alakítottak ki. Ami pedig a védelmet illeti, néha egészen durva hibákat követett el, noha három középhátvédet használt Bernd Storck. Különösen Kecskés Ákost játszották át nagyon könnyen a kolozsvári csatárok. S ha már Niczuly visszatért, két hatalmas bravúrja mentette meg csapatát a vereségtől.

Az első lehetőséget a CFR a 3. percben hagyta ki, Bîrligea tört be középen, megpróbálta elhúzni Niczuly mellett, majd elesett. A kolozsváriak büntetőt reklamáltak, azonban Găman játékvezető, szerintünk nagyon helyesen, nem látott szabálytalanságot, s ezt a videószobában ülők is igazolták. Két perccel később Ștefănescu futott be két védő között, 20 méterről, lendületből leadott lövése azonban a jobb sarok mellett szállt el. A 6. percben Otele veszélyeztetett, Niczuly kiütötte a hosszú sarok felé tartó labdát, Ștefan pedig felszabadított a közelben ólálkodó Bîrligea elől. A szépen kombináló szentgyörgyiek újabb akciója pedig már gólt ért: a 9. percben Kallaku zseniális meglepetéspasszt adott Ștefănescunak, aki a hatos jobb sarkáról Sava mellett a hosszú sarokba csavart (1-0). A 15. percben ismét Bîrligea volt veszélyes (előtte azonban Debeljuh ellen szabálytalankodtak), 16 méteres lövését azonban Niczuly megfogta. S következett a 21. perc és az egyenlítés: Bîrligea legalább félméteres lesen kapta a labdát, a visszafutó Varga Kevin szögletre mentett, Deac beívelését pedig Boben a hálóba bólintotta (1-1). Noha a szöglet jogtalan volt, a VAR-nak ilyen esetben nincs beleszólása, egy korábbi mérkőzésen rúgott Sepsi-gólt viszont érvénytelenítettek egy legalább egy perccel korábbi, feltételezett szabálytalanság miatt...

A CFR gólja után mindkét kapu előtt adódtak lehetőségek: a 29. percben Tahcidisz nagy erejű kapáslövése  középre, Niczuly kezébe érkezett, a 32. percben egy szabadrúgást követő beívelés lecsúszott Ciobotariu cipőjéről a kapu előterében, a 33. percben Keita erős lövése a hosszú sarok mellett zúgott el. A 39. percben hatalmas védést mutatott be Niczuly: az egyedül kapura törő Bîrligea perdítését hárította, miután Păun labdát vesztett a saját térfelén.

A második félidőben mindkét csapat szerezhetett volna gólt, de enyhén a CFR volt veszélyesebb. Az 54. percben Muhar 11 méteres lövését blokkolták, a 68. percben Debeljuh tolt meg fejjel egy szögletből érkező labdát, Ňinaj azonban nem érte el a hosszú kapufa előtt. A 77. percben Aganović próbálkozott húszról, a labda azonban a kapu rövid bal sarka mellé szállt, a 79. percben 11 méterre Manea lábáról lecsúszó labda könnyű préda volt Niczuly számára. A 80. percben Dumitrescu szabadított fel a kapu előteréből Michael elől, a kolozsváriak legnagyobb lehetősége azonban a 90+3. percben maradt ki, amikor Avounou 20 méteres erős, léc alá tartó lövését Niczuly nagy bravúrral szögletre tolta.

Most akkor ki legyen az elégedetlenebb: az OSK, amely nagy bírói baki után kapott gólt, vagy a CFR, amely a nagyobb helyzeteket hagyta ki?

Ami az OSK-t illeti, Alimi visszatérése mindenképpen említésre méltó, mert valamivel több biztonságot adott a középpályán, miután becserélték. A sepsiszentgyörgyi csapat legközelebb pénteken este fél kilenctől lép pályára, ismét hazai környezetben, a Konstancai FCV Farul ellen.

Fotó: a Sepsi OSK közösségi oldala

Szuperliga, felsőházi rájátszás 2. forduló: Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK – Kolozsvári CFR 1907 1-1 (1-1).

Sepsiszentgyörgy, Sepsi OSK-stadion. Vezette: George Găman (Craiova) – Tunyogi Ferenc (Zilah), Ciprian Danșa (Szatmárnémeti). Tartalék: Marius Omuț (Szatmárnémeti). Ellenőr: Irina Mîrț (Bukarest). Videóbíró: Claudiu Marcu (Konstanca). Segéd-videóbíró: Andrei Constantinescu (Bukarest).

Sepsi OSK: Niczuly – Oroian (62. Oteliță), Ciobotariu, Kecskés, Ňinaj, Fl. Ștefan (61. Dumitrescu), Păun (74. Aganović), Kallaku (82. Šafranko), Ștefănescu, Varga K. (62. Alimi), Debeljuh.

CFR 1907: Savu – Manea, Boben, Mogoș, Camora, Muhar, Keita, Tahcidisz (82. Avounou), Deac (85. Fica), Bîrligea (72. Michael), Otele.

Gólszerzők: Ștefănescu (9.), illetve Boben (21.).

Sárga lap: Camora (46.), Bîrligea (58.), Deac (72.).

* Szuperliga, felsőházi 2. forduló: Konstancai FCV Farul – Bukaresti FCSB 0-1, CSU Craiova – Bukaresti Rapid 1923 2-1, Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK – Kolozsvári CFR 1907 1-1.
* Szuperliga, alsóházi 2. forduló: Kolozsvári FCU – Aradi UTA
0-0, FC Voluntari – Nagyszebeni Hermannstadt 1-0, Bukaresti Dinamo 1948 – Petrolul 52 Ploiești, FC Universitatea 1948 Craiova – Galaci Suporter Club Oțelul 1-2, Botosáni FC – Jászvásári CSM Politehnica 2-1.
* 2. liga, felsőházi 1. forduló: Vajdahunyadi Corvinul 1921 – Bo-
dzavásári Gloria 1-1, Unirea 04 Slobozia – CS Mioveni 1-0, FK Csíkszereda – Sellemberki CSC 1599 2-0. Az élcsoport: 1. Slobozia 43 pont, 2. Sellemberk 42, 3. Vajdahunyad 38.
* 2. liga, alsóházi 1. forduló, A csoport: Resicabányai CS Muncitoresc – Dési Unirea 1-1, CSM Alexandria – Újszentesi CSC 3-1, Karácsonkői Ceahlăul – Bukaresti Metaloglobus 1-2. Az állás:
1. Karácsonkő 31 pont, ...5. Dés 14, 6. Alexandria 12.
* 2. liga, alsóházi 1. forduló, B csoport: Zsilvásárhelyi Viitorul Pandurii – Bukaresti CSA Steaua 0-2, Concordia Chiajna – Bukaresti Progresul 1944 Spartac 1-0, CS Tunari – Chindia Târgoviște 2-3. Az állás: 1. CSA Steaua 31 pont, ...5. Tunari 16, 6. Progresul 1944 Spartac 1.

Tony az új edző Jászvásáron
A botosáni vereség nyomán menesztették a Jászvásári CSM Politehnica edzőjét. Leo Grozavu helyére a Kolozsvári CFR 1907 egykori kiválóságát, Tony da Silvát nevezték ki, aki legutóbb a portugál harmadik ligában szereplő Montalegre szakvezetője volt.