2024. july 3., Wednesday

A Ferencváros 1-1-es döntetlent játszott csütörtökön a vendég AS Monacóval a labdarúgó-Európa-liga ötödik fordulójában, így megnyerte a csoportját, és nyolcaddöntőbe jutott. Ehhez az is kellett, hogy a négyes másik mérkőzésén a szerb Crvena zvezda legyőzte a török Trabzonsport.

A hazai játékosok lendületesen kezdtek, a meccs elején mégis a Monaco járt közelebb a gólhoz, előbb les miatt érvénytelenítették a találatát, majd egy támadáson belül több helyzete is volt, de Dibusz és a védők blokkjai megakadályozták a vendégcsapat vezetését. A kezdeti nehéz percek után többnyire mezőnyben zajlott a játék, így nem fenyegette veszély a kapukat. Alapvetően érződött, hogy a monacóiak kezdték rosszabb helyzetből a találkozót, ezért nekik nem felelt meg a döntetlen: irányították a játékot, de kevés veszélyt jelentettek Dibusz kapujára. A magyar bajnok a gyors ellentámadásokban bízott, azonban ezek sem futottak olyan hatékonysággal, ahogyan szoktak. Fél óra elteltével a meddő mezőnyfölény ellenére kissé váratlanul került előnybe a vendéggárda: Disasi jobb oldali beadása után a rövid oldalon érkező Ben Yedder 5 méterről a jobb alsó sarokba sarkazta a labdát (0-1). A gól után ugyanabban a mederben folytatódott a meccs: mezőnyjáték zajlott monacói fölénnyel a szünetig.

A Ferencváros energikusabban kezdte a második félidőt, ennek megfelelően öt perc alatt több jó akciót vezetett, mint az egész első félidőben, azonban a befejezések rendre pontatlanok voltak, így Nübelnek továbbra sem akadt komoly dolga. A hercegségi csapat ekkor már elsősorban a védekezésre és az eredmény tartására koncentrált, de egy ízben szabadrúgást követően helyzete is akadt. A játékrész derekán valamelyest alábbhagytak a hazai rohamok, ekkor a riválisnak is volt néhány ígéretes akciója. A hajrában azonban ismét fokozta a nyomást a magyar bajnok, ez pedig eredményre is vezetett: a 82. percben Tokmac az ötös bal sarkánál, üres területre passzolt, a labdára lecsapó Zachariassen pedig fordulásból kíméletlenül a keresztléc alá bombázott (1-1)..

A zöld-fehérek a – hosszabbítással együtt – hátralévő tíz percben megőrizték a számukra kedvező eredményt, így sporttörténelmi

sikert arattak, mert első magyar csapatként továbbjutottak a csoportjukból bármelyik európai kupasorozatot tekintve.

A csoportkör utolsó, hatodik fordulójában, csütörtökön a Ferencváros a Trabzonspor vendége lesz.

A ferencvárosi Botka Endre (elöl) és Kevin Volland, a francia csapat játékosa

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Mestermérleg

* Sztanyiszlav Csercseszov (Ferencváros): „Nem a pénz focizik, hanem a focival lehet pénzt keresni. Nem mindig a költségvetés számít. Ma azzal értünk el kiváló eredményt egy nagyon erős riválissal szemben, hogy egységesen, csapatként futballoztunk. Szünetben igyekeztem lenyugtatni a csapatot, sokszor túl gyorsan játszottunk előre, ebből pedig sok labdavesztés lett. Marquinhos beállítása – és minden egyes további cserénk – azt szolgálta, hogy javuljunk támadásban, ez meg is valósult. Az elitbe még nem érkeztünk meg a azzal, hogy csoportgyőztesként a nyolcaddöntőbe jutottunk az Európa-ligában, ehhez évről évre a Bajnokok Ligájában kell szerepelni. Viszont a szurkolóinkat boldoggá tettük, és ez a legfontosabb.”

* Philippe Clement (AS Monaco): „Mi domináltuk a mérkőzést, ezért megérdemeltük volna a győzelmet. Az első félidőben nagyon jól futballoztunk, de a másodikban is kontrolláltuk a meccset. A bekapott gólra is jól reagált a csapat. Mindenki csalódott, de a legfontosabb, hogy a sorsunk a saját kezünkben maradt. Ez az egy pont, amit szereztünk, sokat érhet még. A csoport négy csapata között nincs nagy különbség, a Ferencváros a hajrában szerzett góljaival tudott meccseket maga javára fordítani és megnyerni a kvartettet, amiért gratulálok is az FTC-nek. Egyáltalán nem vettük lazán a magyar bajnok elleni mérkőzéseket.”

Európa-liga, H csoport, 5. forduló: Ferencváros – AS Monaco (francia) 1-1 (0-1)

Budapest, Groupama Aréna, 20.517 néző, vezette: Enea Jorgji (albán).

Gólszerző: Zachariassen (82.), illetve Ben Yedder (30.). Sárga lap: Botka (23.), S. Mmaee (32.), Laidouni (80.), illetve Camara (57.), Badiashile (86.).

Ferencváros: Dibusz – Wingo, Botka, S. Mmaee, Pászka (65. Tokmac) – Vécsei (56. Besic), Laidouni – Traore, Gojak (46. Marquinhos, 90+1. Esiti), Zachariassen – R. Mmaee.

AS Monaco: Nübel – Disasi, Maripan, Badiashile – Vanderson (41. Diatta), Golovin, Camara, Fofana (83. Lucas), Caio Henrique – Volland (83. Ben Seghir), Ben Yedder.

A ferencvárosi Kristoffer Zachariassen gólöröme a labdarúgó-Európa-liga csoportkörének 5. fordulójában játszott Ferencváros – AS Monaco mérkőzésen (1-1)

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Márciusban a negyeddöntőért

A Ferencváros megnyerte a labdarúgó-Európa-liga H csoportjának küzdelmeit, miután az ötödik fordulóban otthon döntetlent játszott az AS Monacóval, míg a Crvena zvezda 2-1-re legyőzte a vendég Trabzonsport. A török és a szerb csapat párharcának első felvonása is 2-1-es hazai győzelemmel zárult, a két csapat egyformán 6-6 ponttal áll.

A zárókörben még két kiadó hely maradt, a Trabzonsporhoz látogató Ferencváros azonban már páholyban van a tavaszi folytatást illetően. A riválisaival szemben pontelőnnyel második helyezett AS Monaco a Crvena zvezdát fogadja.

A második helyezett az EL-nyolcaddöntőért játszhat a tizenhatoddöntőben valamelyik Bajnokok Ligájából érkező csoportharmadikkal, míg az EL-csoport harmadikja a Konferencia-ligában folytatja szereplését, ahol szintén a nyolcaddöntőért kell majd pályára lépnie egy ottani csoportmásodikkal.

A Ferencváros legközelebb márciusban lesz érdekelt a sorozatban, csoportelsőségének köszönhetően ugyanis kihagyja a februári, első kieséses fordulót. Ennek sorsolását november 7-én tartják, a nyolcaddöntőbe jutásért sorra kerülő párharcok mérkőzéseit pedig február 16-án és 23-án játsszák.

A továbbjutókat február 24-én sorsolják össze a csoportgyőztesekkel, azaz ekkor derül ki, hogy a Ferencváros melyik csapattal találkozik a 16 között. A nyolcaddöntő mérkőzéseit március 9-én és 16-án játsszák.

A sorozat döntőjének a Puskás Aréna ad otthont május 31-én.