2024. july 1., Monday

Kísérleti csapattal lépett pályára a Sepsi OSK Ploiești-en, a Románia-kupa csoportkörének utolsó fordulójában, miután már elméleti esélye sem volt a továbbjutásra. Bernd Storck nem csupán kicserélte a csapatot, de rendszert is váltott, ötfős védelmet állított fel (vagy ha úgy jobban tetszik: három védő és két támadó-védekező szárny), és két játékost is nevezett a kezdőbe, akik megfeleltek az U21-es szabálynak. Csupán Kecskés és Ciobotariu maradt meg a legutóbbi kezdőcsapatból, utóbbi ezúttal a védelem közepén, balján pedig a 19 éves Dobozi kapott helyet. A kispadról is leszorult Ștefănescu, Matei, Bălașa, Aganović és Debeljuh. Utóbbi három legutóbb sem játszott, így feltételezhetően (bár erről nem közölt semmit a klub) sérültek. Először lépett pályára az idén hivatalos mérkőzésen Dinu Moldovan kapus, és először játszotta végig a 90 percet Rondón és gyakorlatilag Kallaku is, akit csak a 90. percben cserélt le a felnőttcsapatban bemutatkozó Iustin Grigore.

A kísérlet végül is nagyon tanulságosra sikeredett, hiszen annak ellenére, hogy a Petrolulnak győzelem kellett volna a továbbjutáshoz, az OSK-nak pedig mindegy volt, a szentgyörgyiek tartalékai néhány tetszetős akciót is vezettek, néha az volt az érzésünk, hogy célratörőbben, mint amikor Matei és Alimi lassítják az akciókat. Ugyanakkor sajnos bebizonyosodott, hogy Dobozi és Oroian még éretlenek ehhez a szinthez, a két ploiești-i gól ugyanis kettejük védelmi megingása után esett. (Az elsőnél talán Moldovan is tehetett volna többet, ő azonban néhány nagy védést is bemutatott.) Továbbá a kezdő védelmi felállás túlságosan sebezhetőnek bizonyult, ami teljesen megváltozott, miután a szünetben a hátvéd Dobozi helyett a csatár Varga lépett pályára. Ez is igazolta, hogy nem a védők száma, hanem a csapat szervezettsége teszi hatékonyabbá a védekezést.

Az OSK részéről már a 2. percben helyzetet hagyott ki Rondón, aki kiugrott a védők közül, de az ötös sarkán Huja beérte, és belevetődött a lövésébe. Aztán megsokasodtak a kapujelenetek Moldovan kapuja előtt (még a kísérleti védelmi összeállításban). A 11. percben Muși éles keresztlövését kiütötte a szentgyörgyi kapus, a 13. percben Omrani 10 méterről középről célba vette Moldovant, az ezt követő szöglet után pedig Grozav a kapufa tövében nem tudta időben lekezelni a labdát, és szerelték. A 20. percben Damașcan szépen tört be, aztán a tizenhatos bal oldaláról csúnyán mellé-fölé rúgta, négy perccel később pedig vezetéshez jutott a Petrolul 52: Muși könnyedén becsapta Dobozit, egyedül törhetett be, még mielőtt Ciobotariu odaért volna a duplázásra, és laposan a rövid sarokba küldte a labdát (1-0). A 26. percben nőhetett volna a hazai előny, ám Omrani ezúttal jó pozícióból kevéssel föléküldte. A félidő utolsó negyedórájában ismét az OSK volt veszélyesebb. A 36. percben Florin Ștefan remek beadást kapott az ötös bal sarkánál, azonban becsúszva akarta a kapuba kotorni a labdát, így mozdulata inkább szerelésre hasonlított. A 41. percben Rondón egyedül vihette rá Žimára, ám túl hosszan cselezte ki a kapust, így kisodródott. A szünet előtt azonban egyenlített az OSK: egy szöglet után a megismételt beívelés a hosszú kapufánál találta Ciobotariut, aki külsővel a levegőből kapuba tolta a labdát (1-1).

Nem csak az egyenlítő gól, hanem a taktikai váltás is megfogta a házigazdákat a szünet után, így Moldovan kapuja ritkábban forgott veszélyben. Mi több, a 48. percben, szintén egy szöglet után, Rondón fejesét kiütötte Žima, a védők röviden szabadítottak fel, és Ion Gheorghe 25 méterről átvétel nélkül a jobb kapufa mellett a hálóba helyezett (1-2). Az 58. percben Kallaku kihagyta az előny növelésének lehetőségét, a tizenhatos vonal tájékáról nem találta el a kaput, két perccel később pedig Meijers fejesét hárította Moldovan. Végül a 63. percben Huja egyenlített Jair szabadrúgás-beíveléséből, kihasználva, hogy Oroian lemaradt róla, Moldovan pedig nem mozdult ki a messziről érkező labdára (2-2).

Az egyenlítés után az OSK úgy döntött: lélektanilag fontos, hogy ne kapjon ki, így már nem kockáztatott, és tördelte a játékot. A hosszabbítás perceiben pedig a győzelmet is megszerezhette volna, de Oteliță mellélőtt, míg a túloldalon Moldovannak sikerült blokkolnia Huját az ötös sarkán.

A Sepsi OSK kedden a Galaci SC Oțelul otthonában lép pályára, és kíváncsian várjuk, miként hasznosítja  Bernd Storck az edzőmérkőzésnek használt kupameccs tanulságait.

Labdarúgó-Románia-kupa csoportkör, 3. forduló: Petrolul 52 Ploiești – Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK 2-2 (1-1).

Ploiești, Ilie Oană stadion. Vezette: Claudiu Marcu (Konstanca) – Marius Marchidanu (Brăila), Alexandru Filip (Konstanca). Tartalék: Ionela Peșu (Craiova). Ellenőr: Corneliu Fecioru (Bukarest), Aurel Ionescu (Bukarest). Videóbíró: Sorin Costreie (Voluntari). Segéd-videóbíró: Mihaela Țepușă (Buzău).

Petrolul 52: Žima – Dumitriu (61. Doua), Meijers, Huja, Țicu, Jair, Szeto (85. Abuasvili), Jefferson, Grozav, Muși (61. Rădulescu), Omrani (61. Roman).

Sepsi OSK: Moldovan – Oroian (65. Oteliță), Kecskés, Ciobotariu, Dobozi (46. Varga), Fl. Ștefan, Ion Gheorghe (65. Alimi), Păun, Kallaku (90. Grigore), Damașcan (65. Šafranko), Rondón.

Gólszerzők: Muși (24.), Huja (63.), illetve Ciobotariu (45.), Ion Gheorghe (48.).

Sárga lap: Kecskés (54.), Ciobotariu (88.), Alimi (90+4.), Moldovan (90+6.).

Románia-kupa-csoportkör, 3. forduló:

* A csoport: Petrolul 52 Ploiești – Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK 2-2, Chindia Târgoviște – Nagyszebeni Hermannstadt 0-1, Pécskai Progresul – Vajdahunyadi Corvinul 1921 0-6. Továbbjutott: Vajdahunyadi Corvinul 1921, Nagyszebeni Hermannstadt.

* B csoport: Bukaresti Rapid 1923 – Kolozsvári CFR 1907 0-0, Botosáni FC – Kolozsvári FCU 0-4, CSM Alexandria – Bukaresti CSA Steaua 2-3. Továbbjutott: Kolozsvári FCU, Kolozsvári CFR 1907.

* C csoport: Zilahi SCM – Nagyváradi FC Bihor 2-1, Universitatea 1948 Craiova – Bukaresti FCSB 2-0, Bukaresti Dinamo 1948 – Galaci Suporter Club Oțelul 3-3. Továbbjutott: U 1948 Craiova, Galaci SC Oțelul.

* D csoport: CSU Craiova – Konstancai FCV Farul 4-0, Aradi UTA – FC Voluntari 0-0, CS Tunari – Bodzavásári Gloria 1-1. Továbbjutott: CSU Craiova, FC Voluntari.

Szuperliga, 19. forduló: Jászvásári CSM Politehnica – Aradi UTA 1-0, Bukaresti Rapid 1923 – FC Voluntari 1-2. Az élcsoport: 1. FCSB 37 pont, 2. CFR 1907 32, 3. CSU Craiova 32.

Fotó: a Petrolul 52 közösségi oldala