2024. july 1., Monday

A világbajnok Dánia elsőként biztosította elődöntőbe jutását a magyar-szlovák közös rendezésű kézilabda-Európa-bajnokságon, miután 35-23-ra legyőzte Hollandiát a középdöntő harmadik fordulójában, hétfőn a budapesti MVM Dome-ban.

Koronavírusos megbetegedések miatt mindössze 14 játékost tudtak benevezni a holland csapatba, és látszott is a játékán a tartalékos összeállítás. A góllövőlistát vezető Kay Smits is hiányzott, az irányító Lucas Steins pedig a kispadról nézte a mérkőzést. A 11. percig jól tartották magukat (8-6) a hollandok, utána viszont nagyon nehezen boldogultak a dánok nyitott védekezésével, és a 22. percben már tízgólos hátrányban voltak.

A vártnál is hamarabb eldőlt a mérkőzés, és mivel a világbajnok nem erőltette, hogy „kiüsse“ ellenfelét, sőt több játékosát is pihentette, a különbség a második félidő elején némileg csökkent (25-18). A hátralévő időben is felszabadultan, sportszerűen kézilabdázott mindkét együttes, és a skandinávok végül 12 találat különbséggel nyertek, továbbra is százszázalékosak, és a további eredményektől függetlenül biztosították elődöntőbe jutásukat.

A címvédő Spanyolország is négy közé jutott, miután 28-27-re legyőzte Lengyelországot kedden, a középdöntő negyedik, utolsó fordulójában, Pozsonyban.

Eleinte nagy fölényben játszott a spanyol csapat, 11 perc után 7-3-ra vezetett, ám a lengyelek – akik számára már nem volt tétje a meccsnek – lendületbe kerültek, egyre jobban védekeztek és hat perc alatt egyenlítettek (8-8). A folytatásban nem tudta leszakítani ellenfelét a címvédő, és a szünetben csak 14-13-as előnyben volt. Az alacsony színvonalú, hangulattalan mérkőzés második félidejében többször is vezettek három góllal a spanyolok. Három perccel a vége előtt 28-25 volt az állás a javukra, az utolsó percben mégis az egyenlítésért támadhattak a lengyelek, ám a Telekom Veszprém kapusa, Rodrigo Corrales kétszer is bravúrral védett, így váratlanul szoros csatában nyertek.

Győzelemnek örülhetett Svédország is, amely a Norvégia elleni 24-23-as sikerével biztosította elődöntős részvételét Pozsonyban. A világbajnoki ezüstérmes svédeknek csak ez a variáns biztosította a négy közé kerülést, az előző kontinenstornán bronzérmes norvégoknak ugyanakkor a döntetlen is megfelelt volna.

Az első negyedórában három kiállítás is sújtotta a norvégokat, ennek ellenére 5-4-re vezettek. Mindkét oldalon remek volt a védekezés és a kapusteljesítmény, ezért a megszokottnál kevesebb gól született. Miután a norvég hálóőr, Kristian Saeveraas is betalált, a svéd csapat időt kért, majd létszámfölényes támadásokkal próbálkozott, de a folytatásban sem boldogult ellenfele rendkívül felkészült, összeszedett védekezésével, így a szünetben 14-9-es hátrányban volt. A svédek védekezése jelentősen javult a második félidő elején, a csereként beállt Peter Johannesson bravúrosan védett, tíz perc alatt csupán egy gólt kapott. Csapata minden norvég találatra kettővel válaszolt, ám hiába zárkózott fel 18-17-re, ellenfele egy 4-1-es szériával ismét ellépett. Az 55. percben úgy tűnt, nem lesz izgalmas a hajrá, ám a norvégok statikus támadásait, hibáit és figyelmetlenségeit kihasználva Svédország egy négyes gólsorozattal egyenlített. Az utolsó perc döntetlenről kezdődött, 15 másodperccel a vége előtt Valter Chrintz büntetőből betalált, a túloldalon viszont Sander Sagosen a keresztléc fölé bombázott, így a svédek győztek, akik csak 2-1-nél, és a legvégén 24-23-nál vezettek a meccsen.

A dán Mathias Gidsel (k), valamint a holland Robin Schoenaker (b) és Lars Kooij (j).

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Kézilabda-Európa-bajnokság, középdöntő:

* I. csoport, 3. forduló: Dánia – Hollandia 35-23, Horvátország– Izland 23-22, Montenegró – Franciaország 27-36. A csoport állása: 1. Dánia 8 pont, 2. Franciaország 6, 3. Izland 4, 4. Hollandia 2, 5. Montenegró 2, 6. Horvátország 2.

* II. csoport, 4. (utolsó) forduló: Spanyolország – Lengyelország 28-27, Svédország – Norvégia 24-23, Németország – Orosz csapat 30-29. A végeredmény: 1. Spanyolország 8 pont, 2. Svédország 8, 3. Norvégia 6, 4. Németország 4, 5. Orosz csapat 3, 6. Lengyelország 1.

Pontazonosság esetén az egymás elleni eredmény rangsorolt. Az első két helyezett az elődöntőbe jutott, a harmadik pedig az ötödik helyért játszhat. A döntő hétvége meccseit a magyar fővárosban rendezik.