2024. july 1., Monday

A magyar labdarúgó-válogatott kétgólos hátrányból egyenlítve 2-2-es döntetlent játszott Litvánia vendégeként a kaunasi Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésen, így, bár csoportja élén maradt, még nem biztosította be részvételét a kontinensviadalra.

A szokottnál eggyel több támadó szellemű játékos szerepelt a magyar csapatban, de Marco Rossi szövetségi kapitány együttese nem rontott neki az ellenfélnek. Fokozatosan ugyan átvette a játék irányítását, ám nem szorította be riválisát, sok esetben hátul járatta a labdát. Az ezúttal hátrébb futballozó Szoboszlai Dominik egészen a saját térfelére visszajött labdákért, és – elsősorban a bal oldalon – mélységi indításokkal próbálta segíteni társait. A litvánok a 10. percben egy gyors jobb oldali kontra alkalmával jelezték, nem csak a védekezésre összpontosítanak, Gineitis azonban nagy helyzetben nem találta el jól a labdát. A magyarok meddő mezőnyfölénye nem eredményezett helyzeteket, a hazaiak viszont húsz perc után vezetéshez jutottak: Cernych kapott labdát a bal oldalon, befelé cselezett, majd kilőtte a bal alsó sarkot (1-0).

A góltól nem változott a játék képe, a magyarok birtokolták többet a labdát, de lehetősége a balti csapatnak volt: Lasickas próbálkozását Dibusz vetődve hárította. A magyar nemzeti együttes enerváltan és sok hibával futballozott, így ritkán jutott el a 16-osig, a támadásépítését rendre olyan technikai hibák hiúsították meg, mint rossz labdaátvételek, pontatlan passzok és elveszített párharcok, de az elképzelés is hiányzott a játékból. Az első magyar lehetőségre több mint félórát kellett várni, Sallai közelről célt tévesztett. Eközben a litvánok felbátorodtak, sőt, megduplázták az előnyüket: Gineitis jobb oldali szöglete után a hosszú oldalon a szombaton Bulgáriában kétszer eredményes Sirvys 4 méterről a kapu közepébe fejelt (2-0). A szünet előtti percekben fokozódott a nyomás a litván kapun, de Kerkez lövését védte Zubas.

Marco Rossi a szünetben kettős cserével próbálta felrázni a csapatát, amely a térfélcserét követően majdnem megkapta a harmadik gólját, azonban les miatt érvénytelenítették Paulauskas találatát. A szerkezetváltás által viszont Szoboszlai ismét a válogatottban megszokott helyén játszott, ez pedig jótékony hatással volt a támadójátékra. Tíz perc alatt több dolga volt a litván kapusnak, mint az egész első félidőben, egy ízben Zubas bravúrral fogta meg Nego közeli fejesét. A magyar nyomás a játékrész derekán kifizetődött: Nagy Ádám passzából Sallai tört kapura a jobb oldalról, Zubas ellökte őt, a megítélt büntetőt pedig Szoboszlai a keresztléc alá bombázta (2-1). Bár lendületben maradtak a magyarok, és a játék javarészt a litvánok térfelén zajlott, a szórványos hazai akciókban is benne volt a veszély, Dibusznak is kellett védenie.

Az utolsó negyedórában beszorult a litván gárda, amely önfeláldozó mentésekkel sokáig tartotta az előnyét, de a bombaformában lévő Vargával szemben már tehetetlennek bizonyultak: Szoboszlai jobb oldali szögletből hajszálpontosan ívelt a Ferencváros támadójához, aki 10 méterről a jobb sarokba fejelt (2-2). A magyarok nagy erőkkel támadtak a győztes és egyben Eb-részvételt jelentő gólért, a csereként beállt Csobothnak ugyan sokszor sikerült elfutnia a jobb szélen, beadásai viszont rendre pontatlanok voltak, így végül a nemzeti együttesnek meg kellett elégednie a döntetlennel.

A magyar nemzeti együttes legközelebb november 16-án a nyeretlenül sereghajtó Bulgária vendége lesz.

Szoboszlai Dominik (b) büntetőből gólt szerez

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Eb-selejtező, G csoport, 8. forduló: Litvánia – Magyarország 2-2 (2-0).

Kaunas, Darius és Girenas Stadion, 5000 néző, vezette: Juxhin Xhaja (albán).

Litvánia: Zubas – Lasickas, Girdvainis, Lekiatas, Sirvys (76. Beneta) – Utkus (64. Kazukolovas), Vorobjovas – Slivka (90. Novikovas), Gineitis, Cernych (64. Jankauskas) – Paulauskas.

Magyarország: Dibusz – Fiola, Lang, Szalai A. – Nego (62. Csoboth), Szoboszlai, Nagy Á., Kerkez (46. Nagy Zs.) – Sallai (90+2. Bolla), Gazdag (46. Styles) – Varga B. (90+2. Ádám).

Gólszerzők: Cernych (20.), Sirvys (36.), illetve Szoboszlai (67., 11-esből), Varga B. (82.).

Sárga lap: Lekiatas (43.), Utkus (55.), Kazukolovas (71.), Lasickas (90.), illetve Szoboszlai (55.), Fiola (74.).

Magabiztos szerb siker a csoport másik mérkőzésén

A magyarokkal azonos csoportban szereplő szerb válogatott a duplázó Aleksandar Mitrovic vezetésével 3-1-re nyert otthon Montenegró ellen a labdarúgó-Európa-bajnoki selejtező keddi játéknapján.
A szerb csapat így egy pontra megközelítette a csoportot továbbra is veretlenül vezető, Litvániában 2-2-es döntetlent elérő magyar együttest, amelynek így egyetlen pontra van szüksége a kijutáshoz a hátralévő két találkozóján.
Eredmény, G csoport, 8. forduló: Szerbia – Montenegró 3-1 (1-1). Gólszerzők: Mitrovic (9., 74.), Tadic (77.), illetve Jovetic (36.).